Jakiego artykułu szukasz?

What’s up doc? - wywiad z dr inż. Krzysztofem Poganem, właścicielem firmy KP-Project

Krzysztof Pogan to inżynier budownictwa, doktor nauk technicznych, ceniony ekspert z zakresu chemii budowlanej i przedsiębiorca, oferujący rozwiązania dla szeroko rozumianego budownictwa. Zapraszamy do lektury wywiadu z właścicielem firmy KP-Project.
What’s up doc? - wywiad z dr inż. Krzysztofem Poganem, właścicielem firmy KP-Project

Jako ekspert z zakresu chemii budowlanej, materiałów budowlanych, technologii betonu, ale też przedsiębiorca - jak ocenia Pan branżę budowlana w 2022 roku?

- Rok 2022 zaskoczył chyba wszystkich, no bo jak nie konsekwencje pandemii, to rosnąca inflacja i wszechobecna drożyzna, skutki wprowadzenia Polskiego Ładu, a przede wszystkim agresja zbrojna Rosji na Ukrainę ze wszystkimi konsekwencjami, poczynając od odpływu pracowników ukraińskich, którzy w dużej mierze zasilali nasz rynek budowlany, a na ekonomicznych aspektach kończąc (ceny surowców, koszty energii i paliw). Obawy o rosnące koszty utrzymania gospodarstw domowych powodują, że wiele remontów czy inwestycji zostaje przesuwane na później. Trudniejsza dostępność kredytów hipotecznych odbija się na spadku zakupów mieszkań i domów a co za tym idzie ograniczenia w zapotrzebowaniu na remonty, prace wykończeniowe i adaptacyjne. To z punktu widzenia przedsiębiorcy. Jeśli chodzi o technologię betonu, to tu przełomów nie ma, wszystko toczy się książkowo, bez spektakularnych odkryć, chociaż druk 3D wkroczył w tą dziedzinę. Daje to nowe możliwości ale i otwiera nowe możliwości. Materiały budowlane, w tym chemia budowlana – no cóż, w dalszym ciągu odczuwamy skutki braków surowców a co za tym idzie wyże ceny wyrobów. Przy czym pod koniec roku sytuacja wydaje się stabilizować, co napawa optymizmem na nadchodzący rok.

Jakie wyzwania czekają firmy budowlane i wykonawcze w 2023 roku - z jakimi problemami przyjdzie mierzyć się właścicielom i managerom zarządzającym?

- W mojej ocenie, największe wyzwanie to sfera ludzka biznesu czyli Pracownicy. Utrzymanie personelu i uzupełnienie to nie lada wyzwanie dla właścicieli, szefów, działów HR. Nie chodzi mi tu li tylko o oczekiwania płacowe, bo to oczywista oczywistość w obecnej sytuacji ekonomicznej naszego kraju, ale przede wszystkim mam tu na myśli kompetencje, wiedzę, doświadczenie, efektywność, lojalność. Umiejętność budowania zróżnicowanych zespołów będzie atutem i pozwoli uzyskać przewagę konkurencyjną. Solidne podstawy wykształcenia i zebrane doświadczenie, również życiowe – to cechy, które powinny być także brane pod uwagę przy kompletowaniu zespołów w nowoczesnych organizacjach – warto przypomnieć w tym miejscu film „Praktykant” ze świetnymi rolami Roberta De Niro oraz Anne Hathaway. Dialog między pokoleniami i kulturami to recepta na sukces.

Jak radzić sobie z zachowaniem wysokiej jakości materiałów budowlanych i usług w obliczu problemów z dostępnością surowców oraz wykwalifikowanych pracowników?

- Sięganie po sprawdzone rozwiązania, powrót do klasyki, a poważnie – szukanie rozwiązań z obszarów nie dotkniętych kryzysem surowcowym, co dobrze ilustruje przykład żywic epoksydowych i poliuretanowych w porównaniu z żywicami na bazie polimetakrylanu metylu (PMMA) – kiedyś przepaść cenowa dzieliła te grupy produktów, dzisiaj rozwiązania PMMA stają się coraz bardziej atrakcyjne i to nie tylko w aspekcie mniejszej różnicy w cenie, ale ze względu na możliwości zaoszczędzenia czasu, co właśnie teraz jest potrzebne. Wykorzystując właściwości i charakterystykę tej grupy produktów w wielu obszarach można przyspieszyć wykonywane prace, dzięki czemu koszty robocizny będą niższe, a także czas wyłączenia obiektu z eksploatacji (podczas remontu czy naprawy) ulegnie skróceniu. No i możliwość pracy w warunkach, gdzie inne materiały nie mogą zostać użyte (niska temperatura, wysoka wilgotność, szybkość aplikacji) co umożliwia wydłużenie tak zwanego sezonu budowlanego. O Pracownikach wspomniałem już wcześniej.

Sporo mówi się o zrównoważonym rozwoju w budownictwie. Czy jest to możliwe, aby budynki były neutralne klimatycznie?

- Zeroemisyjne materiały budowlane to już powoli rzeczywistość a nie futurologia. Ale także korzystanie z odnawialnych źródeł energii to już raczej przymus, bo bez tego nie uchronimy naszej planety i nie uporamy się ze skutkami zmian klimatycznych. Jest to istotne nie tylko dla nas ale naszych dzieci.

Czy Pańskim zdaniem wdrożenie w firmach Zakładowej Kontroli Produkcji przekłada się na wymierne korzyści?

- Zdecydowanie tak. Zaufanie to jedno, ale kontrola musi być. Im mniej braków tym niższe koszty, w tym także koszty reklamacji. Standaryzacja jest potrzebna a poddanie się kontroli dobrze świadczy o kierownictwie zakładu produkcyjnego. Jest to jeden z podstawowych elementów budowania przewagi konkurencyjnej.

Jaka jest rola nadzoru i kontroli przy realizacji obiektów budowlanych?

- Kluczowa! Szczególnie istotna jest kontrola i nadzór nad wykonywaniem tak zwanych prac zakrywanych. Na przykład – nadzór nad przygotowaniem podłoża czy też podczas wykonywania izolacji. To co jest w dalszych etapach prac zakrywane, wpływa na końcowy efekt i skuteczność. Podejście „zaprojektuj-wybuduj” jest słuszne przy założeniu właściwego nadzoru i kontroli przeprowadzanych prac. Jest jeszcze coś takiego jak „sztuka budowlana” – wykonawcy nie powinni obawiać się pytać projektantów, gdy mają wątpliwości co do słuszności i skuteczności zaprojektowanego rozwiązania. Nie można bezkrytycznie przyjmować do realizacji projektu. Wszak gwarancja i rękojmia może być bardziej kosztowna niż weryfikacja projektu czy wprowadzenie do niego słusznych zmian, zwłaszcza w obszarze technologii i materiałów. Projektant i wykonawca to przecież powinna być jedna drużyna, używając metafory piłkarskiej – powinni grać do jednej bramki.

Jaką rolę odgrywają nowe technologie w sektorze budowlanym?

- Gdyby Henry Ford zapytał, co jest potrzebne ludziom, zapewne usłyszałby, że szybszy koń. Ale nie zważając na opinie, wyprzedził on oczekiwania i konstruując samochód, uświadomił potrzeby. Nowe, jeśli jest lepsze, to jak najbardziej powinno być stosowane. Oczywistym jest opór przed zmianą, ale nie oznacza to, że nie należy wprowadzać innowacji. Rozwój polega na zaufaniu nowoczesnym rozwiązaniom, bowiem one nadążają za nowymi wymaganiami, jakie stawia przed nami otoczenie i uwarunkowania. Chociażby w obszarze neutralności klimatycznej. Ktoś kiedyś wymyślił koło, i mało tego, nie zawahał się go użyć.

W jakich segmentach działalności widzi Pan szanse rozwoju dla swojej firmy?

- Wierzę w dialog, a przede wszystkim wsłuchiwanie się w potrzeby Klientów. Wiedza, doświadczenie, kompetencje i konsekwencja zweryfikowane doktoratem z inżynierii materiałowej, uprawnieniami budowlanymi czy tytułem rzeczoznawcy budowlanego są zawsze potrzebne. Dzięki tym podstawom jestem w stanie dobrać optymalne rozwiązanie dla Klienta. Oferuję opinie techniczne, ekspertyzy budowlane i doradztwo techniczne w zakresie materiałów budowlanych, wyrobów z obszaru chemii budowlanej, posadzek, izolacji, technologii betonu, napraw, wzmacniania i ochrony betonu, a także nadzory. W mojej ocenie, w tych obszarach mogę pomóc zarówno na etapie projektowania rozwiązań, ich weryfikacji, a przede wszystkim na etapie wykonawstwa. W przypadku potrzeby rozwiązania problemów z usterkami także służę swoją pomocą. Ponieważ obserwuję zapotrzebowanie na tego typu consulting chętnie będę dalej służył pomocą, bowiem upatruję w tym korzyści dla obu stron tych działań. Więcej informacji o działalności pod firmą „KP-Project Krzysztof Pogan” można znaleźć na mojej stronie www.kp-project.eu oraz w mediach społecznościowych LinkedIn, Facebook i Instagram.

Treści powiązane

Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Kostka brukowa – rodzaje
Kostka brukowa – rodzaje
Oferta materiałów wykończeniowych ścieżek, alejek, podjazdów, tarasów, chodników, parkingów i innych nawierzchni zewnętrznych jest bardzo duża. Przyglądamy się popularnej bardzo kostce brukowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie są dostępne rodzaje kostki brukowej. Który typ sprawdzi się najlepiej w konkretnym miejscu? Przeczytajcie wszystko o kostce brukowej.
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe, czyli samopoziomujące wylewki to alternatywa dla znanych posadzek cementowych. Swoją nazwę zawdzięczają odwodnionemu gipsowi, z którego są wykonane. Jakie są ich właściwości i zalety? Czy są lepsze od tych tradycyjnych? Gdzie znajdują zastosowanie? Między innymi te kwestie omawiamy w poniższym artykule.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Impregnacja kostki brukowej
Impregnacja kostki brukowej
Kostka brukowa to jeden z popularniejszych materiałów nawierzchniowych, stosowanych na przydomowych podjazdach, chodnikach, ścieżkach ogrodowych. Aby zachowała swoje walory estetyczne i użytkowe, należy pamiętać o kilku zasadach jej pielęgnacji. Przeczytaj, jak impregnować kostkę brukową i czemu ten zabieg służy.
Nawierzchnie betonowe czy asfaltowe?
Nawierzchnie betonowe czy asfaltowe?
Królujące dawniej na polskich drogach nawierzchnie asfaltowe coraz częściej zastępowane są przez betonowe. Co przesądza o wyborze? Czy można jednoznacznie stwierdzić, która technologia jest lepsza? Jakie są wady i zalety każdego rozwiązania? O tym więcej w poniższym artykule.
Naprawa betonu
Naprawa betonu
Choć beton to materiał budowlany cechujący się wysoką trwałością i wytrzymałością, w długiej perspektywie ulega działaniu czynników powodujących pęknięcia, ubytki, ukruszenia. Wiele z nich w prosty sposób można zniwelować i przywrócić pierwotny wygląd i funkcjonalność konstrukcji. Dowiedzcie się, jakie są przyczyny i rodzaje ubytków betonowych oraz jak je naprawiać.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?
Jak kupić beton towarowy?
Jak kupić beton towarowy?
Zbieramy informacje, na co zwrócić uwagę zamawiając beton. Jaki produkt wybrać zależnie od przeznaczenia, jakie dodatkowe usługi warto rozważyć. Przeczytajcie, jak kupować beton towarowy.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Posadzki żywiczne – rodzaje, właściwości, zastosowania
Posadzki żywiczne – rodzaje, właściwości, zastosowania
Posadzki żywiczne znamy przede wszystkim z pomieszczeń przemysłowych, hal produkcyjnych, garaży, sklepów, placówek medycznych czy biur. Coraz częściej jednak taki sposób wykończenia nawierzchni stosuje się w domach mieszkalnych. Prezentujemy rodzaje posadzek żywicznych, ich skład oraz zastosowania.
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Kruszywa - rodzaje i zastosowania
Kruszywa - rodzaje i zastosowania
Kruszywa to sypkie materiały o ziarnistej budowie. Znajdują ogromne zastosowanie w budownictwie zarówno jako składnik materiałów budowlanych, a także materiały do umacniania, przygotowywania podłoża czy wykonywania prac wykończeniowych. Poznaj rodzaje kruszyw budowlanych, jak się je pozyskuje, zobacz, gdzie są wykorzystywane.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Agresja chemiczna wody względem betonu
Agresja chemiczna wody względem betonu
Jakie reakcje chemiczne zachodzą w wyniku działania wody na beton? Przeczytaj o możliwych uszkodzeniach z tym związanych, rodzajach agresji chemicznej, sposobach przeciwdziałania i ochrony betonu.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Pielęgnacja betonu
Pielęgnacja betonu
Pielęgnacja betonu to czynności wykonywane na etapie twardnienia cementu, które mają zapobiec zbyt szybkiemu odparowaniu wody, a tym samym powstaniu mikropęknięć i uzyskaniu gorszych parametrów wytrzymałościowych, mrozoodporności i mniejszej odporności na agresję chemiczną. Jak pielęgnować beton? Czy inne zabiegi wymagane są latem i zimą? Dlaczego pielęgnacja betonu jest tak ważna? O tym piszemy w tym artykule.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.

Komentarze

druk 3D w budownictwie
zaintrygował mnie wątek "druku 3D w budownictwie", czy jest szansa na rozwinięcie tematu? Jak to wygląda w realu od strony popytu, zamówień, i wreszcie wykonawstwa elementów przy użyciu ... no właśnie drukarek 3D? jakie gabaryty mają te drukarki? o jakich wymiarach elementów mowa? gdzie szukać więcej informacji na ten temat?
17.12.2022