Wkłady kominowe
Rodzaj stosowanego opału wpływa na temperaturę spalin. Wypierane obecnie kopciuchy, w których spalano węgiel, koks czy drewno uzyskiwały wysoką temperaturę spalin. Tradycyjne, murowane kominy, o dużej akumulacyjności cieplnej długo pozostawały nagrzane, nie dochodziło więc do wykraplania się pary wodnej.
Takie zjawisko zachodzi w stosowanych obecnie nowoczesnych kotłach. Piece gazowe czy olejowe mają niższą temperaturę spalania, pracują cyklicznie, nierównomiernie, mają momenty przestoju. Komin nie możliwości rozgrzania się, a co za tym idzie dochodzi do skraplania kondensatu. Jest to ciecz zawierająca kwas siarkowy, która wnikając w murowane ściany komina działa na niego destrukcyjnie.
To powód, dla którego wewnątrz murowanych kominów montuje się specjalne wkłady kominowe.
Rodzaje wkładów kominowych
Zależnie od tego, z jakiego materiału wykonany jest wkład kominowy dostępne są:
- wkłady stalowe
- wkłady ceramiczne.
Wkłady stalowe wykonywane są z różnych gatunków stali. Decyzja o wyborze konkretnego z nich uzależniona jest od rodzaju kotła, z jakim komin będzie współpracował. Wkłady stalowe mają najczęściej przekrój okrągły, ale występują też owalne, dostosowane do prostokątnych przewodów kominowych.
Takiego problemu nie ma w przypadku wkładów ceramicznych – są one uniwersalne, mogą pracować zarówno z kotłem na olej, gaz jak i paliwo stałe. Mają kształt okrągły lub prostokątny. Charakteryzują się niską nasiąkliwością, są odporne na skoki temperatur. Wkłady ceramiczne wymagają zastosowania dodatkowych mat i otulin z wełny mineralnej.
Jak zbudowany jest wkład kominowy?
Wkład kominowy to zestaw rur i kształtek oraz elementów montażowych, takich jak kolanka, podpory, obejmy montażowe, złączki dylatacyjne, wyczystka, miska na kondensat, daszek. Wymiary, a więc liczbę poszczególnych elementów dostosowuje się do rozmiaru konkretnego komina, jego średnicy i wysokości.
Jaki wkład kominowy wybrać?
Wkłady niskotemperaturowe, do 200 stopni, wykonane z kwasoodpornej stali stosuje się w połączeniu z kotłami gazowymi lub olejowymi. Do pracy w takich warunkach sprawdzą się wkłady z blachy stalowej chromoniklowej o grubości ścianek 0,5-1,0 mm.
Kotły na paliwo stałe, w tym na brykiet, pelet czy biomasę wymagają kominów wysokotemperaturowych wykonanych ze stali kwaso- i żaroodpornej jak również z ceramiki.
Do czego służą wkłady kominowe?
Wkłady kominowe odprowadzają spaliny z instalacji grzewczej, wyprowadzają skropliny na zewnątrz komina.
Wkłady kominowe chronią murowane kominy przed działaniem zjadliwych spalin. Zabezpieczają konstrukcję komina przed potencjalną jego destrukcją w wyniku działania kwasów zawartych w skraplającym się kondensacie.
Wykonane są z materiałów, które szybko się nagrzewają, nawet przy niższej temperaturze spalin, dzięki czemu działają sprawnie.
Trwały materiał wkładów kominowych gwarantuje skuteczne, bezpieczne, wieloletnie funkcjonowanie kominów.
Wkłady kominowe można instalować zarówno w nowo budowanych domach, jak i w przypadku konieczności dostosowania starego przewodu kominowego do nowego źródła ciepła, jakim będzie np. kocioł na kondensacyjny na gaz.