Zeroemisyjna cementownia na Kujawach coraz bliżej
Obecnie jedyna na świecie technologia produkcji cementu, kluczowego składnika betonu, nierozerwalnie wiąże się z wypalaniem kamienia wapiennego, w trakcie którego powstaje emisja CO2.
Zeroemisyjna cementowania w Polsce
Unikatowy na skale światową projekt wychwytywania CO2 w cementowni Kujawy GO4ECOPlanet ma już w 2027 roku zredukować emisję tego gazu o 1 mln ton. Możliwe to będzie dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii CryocapFG firmy Air Liquide.
ECO2CEE to odrębny projekt, którego celem jest stworzenie skomplikowanego łańcucha dostaw od podmiotów wychwytujących CO2 w północno-centralnej części Polski do terminalu morskiego w Gdańsku.
Projekt ECO2CEE, będący komplementarnym etapem dla inwestycji Kujawy Go4ECOPlanet, uzyskał grant w wysokości 2,54mln euro na przygotowanie dokumentacji projektowej z programu „Łącząc Europę” (CEF Energy PCI „Studies”). Projekt został też wpisany na nową listę Projektów Wspólnego Zainteresowania Unii Europejskiej - Projects of Common Interest (PCI), która obejmuje kluczowe inwestycje infrastrukturalne dla polityki energetycznej i klimatycznej. Umożliwi to ubieganie się w latach 2024-2025 o kolejne dofinansowanie na prace wykonawcze związane z powstaniem morskiego terminalu, w którym przeładowywane będzie CO2 transportowane z Cementowni Kujawy.
Projekt ECO2CEE obejmuje budowę ogólnodostępnego terminalu portowego do rozładunku wagonów z dwutlenkiem węgla, przechowywania CO2, jego załadunku na statki w celu zmagazynowania gazu pod dnem morza.
Terminal przeładunkowy ma obsługiwać różne rodzaje transportu i będzie połączony z siecią rurociągów. Finalnie CO2 ma być transportowany rurociągiem przesyłowym, początkowo dostarczany będzie koleją.
Planuje się uzyskanie przepustowości terminalu w wysokości 3 mln ton CO2 rocznie w pierwszym etapie projektu w latach 2027-2030. Możliwe jest jej zwiększenie po roku w zależności od zapotrzebowania.
Technologia Cryocap™ FG
Dwutlenek węgla można wychwytywać bezpośrednio ze źródła przemysłowego, takiego jak piec cementowy, przy użyciu różnych metod, w tym absorpcji, adsorpcji, zapętlania chemicznego, separacji gazów membranowych lub uwadniania gazów.
W Cementowni Kujawy powstanie instalacja CCS (carbon capture and storage), służąca do wychwytywania i skraplania dwutlenku węgla, oparta na technologii Cryocap™ FG.
Proces ograniczania redukcji CO2 w technologii Cryocap™ FG polega na oddzieleniu dwutlenku węgla z gazów wylotowych pieca wypału klinkieru od pozostałych składników gazu pod zwiększonym ciśnieniem. Następnie CO2 jest skraplany w procesie niskotemperaturowym (kriogenicznym). W końcowym etapie skroplony dwutlenek węgla zostaje oczyszczony z resztkowych składników powietrza.
Z pozostałych składników gazu wylotowego pieca odzyskane będą kondensaty do dalszego wykorzystania w procesie produkcji cementu. W wyniku obróbki kondensatów powstanie woda, której producent cementu użyje ponownie w produkcji (water reuse). Powstaną również niewielkie ilości produktów siarczanowych i azotanowych, które zostaną użyte w produkcji cementu lub zastosowane w rolnictwie.
Transport i magazynowanie CO2
Pociąg złożony ze specjalnie przystosowanych wagonów przetransportuje CO2 do portu morskiego, skąd gaz popłynie statkami na Morze Północne. Tam zostanie zmagazynowany w pustych przestrzeniach skalnych (kawernach), miejscach wyeksploatowanych po złożach gazu i ropy naftowej.
Projekt Kujawy Go4ECOPlanet jest jednym z najważniejszych elementów strategii zrównoważonego rozwoju Lafarge w Polsce i Grupy Holcim i pomaga zrealizować cele Europejskiego Zielonego Ładu zgodnie z prawodawstwem mającym na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.