Beton konstrukcyjny
fot. fml.com.pl
Zastosowanie betonu konstrukcyjnego
Beton konstrukcyjny sprawdzi się przy budowie wszystkich elementów nośnych konstrukcji, które powinny być szczególnie trwałe. Beton konstrukcyjny stosuje się do budowy tych elementów, które przenoszą ciężar budynku na fundamenty, a następnie na podłoże gruntowe.
Z betonu konstrukcyjnego wykonuje się:
- ławy i płyty fundamentowe
- ściany
- słupy
- stropy
- schody
- elementy żelbetowe i strunobetonowe konstrukcji
Skład betonu konstrukcyjnego
Receptura betonu konstrukcyjnego zawiera podstawowe składniki, jak cement, kruszywo, woda i domieszki. Konkretny rodzaj zastosowanych składników, ich odpowiednie proporcje pozwalają uzyskać wyrób o określonej jakości, parametrach, właściwościach.
Właściwości betonu konstrukcyjnego
Beton konstrukcyjny posiada pewne określone normami parametry. Jego mrozoodporność określana jest w przedziale od F25 do F300.
Wytrzymałość na ściskanie wynosi od 10 do 60 MPa.
Konsystencja mierzona opadem stożka uzyskuje wartości od S1 do S5.
Klasa betonu konstrukcyjnego
Najpopularniejszy beton konstrukcyjny stosowany do budowy domów jednorodzinnych to ten klasy C20/25.
Beton konstrukcyjny C45/55 jest wykorzystywany do budowy prefabrykatów, studni, posadzek przemysłowych.
Beton klasy C16/20 posiada właściwości podobne do betonów klasy C20/25 i C25/30, służy do budowy słupów, fundamentów, ścian.
Beton konstrukcyjny wyższej klasy będzie konieczny do zastosowania wszędzie tam, gdzie znajdują się wysokie wody gruntowe czy na terenach występowania szkód górniczych, a także do budowy zbiorników przemysłowych, mostów, słupów nośnych.
Beton konstrukcyjny – technologia wbudowania
Tradycyjny sposób wbudowania, polegający na wlewaniu mieszanki betonowej w formę i jej zagęszczenie wibratorem niesie za sobą ryzyko uzyskania pustek powietrznych. To niepożądane zjawisko, które może skutkować osłabieniem wytrzymałości konstrukcji na ściskanie.
Alternatywą może być wykorzystanie betonu samozagęszczalnego, gwarantującego precyzyjne otulenie zbrojenia, wysoką jakość zagęszczenia oraz wytrzymałość budowanego elementu. Sprawdź skład betonu samozagęszczalnego.
Cena betonu konstrukcyjnego
Metr sześcienny betonu – zależnie od jego klasy – to koszt w przedziale 390-420 zł.
Za gruszkę betonu zapłacimy – zgodnie z jej pojemnością – 8- lub 10-krotność powyższej kwoty.
Choć cena betonu najczęściej podawana jest już z dowozem, warto to wcześnie uściślić, w przeciwnym razie trzeba będzie ponieść dodatkowy koszt. Transport na własną rękę nie wchodzi w grę – wynika to oczywiście ze specyfiki produktu.
Podobnie koszt przepompowania betonu z „gruchy” w miejsce wbudowania może być wkalkulowany w cenę. Wynajem pompy to koszt obliczany za godzinę pracy – 200-250 zł. Stawka może zależeć także od ilości przepompowanej mieszanki i waha się od 10 do 30 zł/m3, różnicowana jest też zasięgiem ramienia pompy.
Beton konstrukcyjny na rynku
Wśród producentów betonu konstrukcyjnego wskazać można przykładowo kilka wiodących przedsiębiorstw: Lafarge, Cemex, Alfa-Bet, Górażdże Beton, Waab, Staniszewscy Beton, Kruszbet SA.