Betonomieszarki - transport betonu

fot. fml.com.pl
Transport betonu na plac budowy to zadanie wcale nie najprostsze. Kluczowy w tej operacji jest czas i zadbanie, aby nie doszło do segregacji mieszanki, czyli oddzielenia i opadnięcia większych kruszyw na dno i wypłynięcia zaprawy ku górze, zanieczyszczenia, zmiany składu mieszanki czy zmiany temperatury przekraczającej wymogi techniczne. Beton musi trafić na miejsce wbudowania zanim rozpocznie się proces wiązania. Jest on różny dla różnych rodzajów betonu, zależny od jego konsystencji, składu, zastosowanych domieszek i oczywiście temperatury otoczenia. Sprawdź rodzaje betonu towarowego.
Zatem sprawny transport to niezwykle istotne ogniwo w całym procesie betonowania, mający wpływ na jakość i trwałość uzyskanego ostatecznie betonu. Duże znaczenie przy doborze odpowiedniego sprzętu ma odległość przewozu. Przyjmuje się, że w temperaturze otoczenia ok. 15 stopni transport może trwać do 1,5 godziny, ale już przy 30 stopniach na zewnątrz skraca się do pół godziny.
Rodzaje betonomieszarek
Konfiguracja betonomieszarki, a więc specyfikacja podwozia i zabudowy musi uwzględniać wiele czynników, które ostatecznie wpłyną na wydajność i przydatność maszyny. Należy brać pod uwagę różnorodne dane techniczne betonowozów oraz takie aspekty, jak:
- warunki w miejscu pracy
- obowiązujące przepisy
- warunki pogodowe
Rodzaje betonomieszarek rozróżnia się, uwzględniając przede wszystkim takie kryteria, jak:
- pojemność mieszalnika
- szybkość podawania
- szybkość rozładunku
- wydajność mieszania
- wytrzymałość konstrukcji
- moc silnika
- zużycie paliwa
Uwzględniając rozmiar mieszalnika dostępnych jest kilka klas wielkości betonomieszarek samochodowych:
- małe, montowane typowo na podwoziach 2- lub 3-osiowych, o pojemności mieszalnika mniejszej niż 6 m3,
- średnie, montowane na podwoziach 4-osiowych, o pojemności mieszalnika od 6 do 10 m3,
- duże, montowane na podwoziach 5-osiowych lub naczepach, o pojemności mieszalnika powyżej 10 m3
Podwozie pojazdu do przewodu betonu musi być niezwykle wytrzymałe, ale jednocześnie lekkie, aby w trakcie transportu ciężkich ładunków (porcja betonu może ważyć 13 ton) łączna masa zestawu była zgodna z obowiązującymi na drodze przejazdu przepisami.
Jak działa betonomieszarka?
Gruszka umieszczona na podwoziu pojazdu posiada w swoim wnętrzu spiralnie ukształtowane pióra, które podczas transportu zapobiegają desegregacji betonu.
Beton wylewany jest metodą przechylenia gruszki. Stosowane są w tym celu podnośniki hydrauliczne.
Nadwozia pojazdów do przewozu betonu mogą być przeznaczone tylko do transportu mieszanki, ale też dodatkowo do jej przepompowywania – to tzw. pompogruszki. Wyposażone są wówczas w pompę, sterowaną mechaniczne, elektromechanicznie, hydraulicznie lub elektronicznie. Nowoczesne modele sterowane są z komputera pokładowego.
Stosuje się także wymienne systemy mocowane na podwoziach samochodów ciężarowych. W zależności od potrzeby montowana jest betonomieszarka lub wywrotka.
Betonomieszarki – eksploatacja
Pojazdy przewożące beton poddawane są ogromnym przeciążeniom eksploatacyjnym. Muszą dotrzeć w trudny często teren z wymagającym, ciężkim ładunkiem, zmieniającym swoje położenie w wyniku ciągłego ruchu obrotowego mieszalnika, co znacznie obniża stabilność pojazdu.
Maszyny są stale unowocześniane, poprawiana jest ich ergonomia, bezpieczeństwo obsługi betonomieszarki jak i trwałość i odporność na zużycie dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych materiałów.
Dużym problemem związanym z używaniem betonomieszarek jest ich czyszczenie po każdym transporcie partii betonu. Płukanie bębna bywa nie całkiem skuteczne, resztki mieszanki zastygające we wnętrzu powodują stopniowe zmniejszanie objętości gruszki, a jednocześnie zwiększenie jego wagi. Stosuje się specjalne odczynniki chemiczne, ułatwiające oczyszczenie mieszalnika. Często konieczne jest mechaniczne, ręczne usuwanie nawarstwionego, zeschniętego betonu.
Betonomieszarki na rynku
Wśród producentów betonomieszarek samochodowych obecnych na rynku polskim można wskazać: Baryval, CIFA, FML – Fabryka Maszyn Leżajsk Nowa, Liebherr, Putzmeister, Stetter, Schwarzmüller, B&R Betonomieszarki.
Treści powiązane

Beton samozagęszczalny SCC

Badanie kruszyw

Beton lekki

Certyfikacja betonu towarowego

Betony specjalne

Beton napowietrzony

Pompy do betonu

Klasy betonu

Badanie betonów

Betonowanie zimą

Zastosowanie węzłów betoniarskich

Domieszki do betonu

Jak kupić beton towarowy?

Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?

Beton zwykły kontra beton towarowy

Beton podwodny

Beton wyrobem budowlanym

Beton posadzkowy
