Bramy w zimie – sprawne działanie i konserwacja
Sprawne działanie bramy przez cały rok uzależnione jest od poprawnego jej montażu. Ważne, aby fundament bramy znalazł się poniżej poziomu zamarzania gruntu. Właściwe wypoziomowanie wpłynie z kolei na poprawne domykanie się skrzydeł. Źle zamontowane zawiasy spowodują opadanie bramy. Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego wykonana jest brama. Stal z pewnością będzie odporna na działanie różnych czynników atmosferycznych.
Użytkowanie bramy w zimie
Przed zimą dobrze jest naoliwić zawiasy.
W śnieżne dni należy zadbać o usunięcie śniegu zarówno przed, jak i pod bramą. Zagarnianie ciężkiego śniegu skrzydłem bramy może doprowadzić do jej przeciążenia, uszkodzenia zawiasów, nawet zerwania napędu.
Rozwiązaniem ułatwiającym pozbycie się śniegu z podjazdu mogą być instalacje przeciwoblodzeniowe. Składają się z rozmieszonych na podjeździe czy chodniku przewodów grzejnych, zasilanych prądem oraz czujników temperatury i wilgotności. Przy sprawnie działającej instalacji ogrzewającej obszar wokół bramy właściwie możemy zapomnieć o odśnieżaniu i odladzaniu tych miejsc. Niepotrzebne będą łopaty do śniegu, szczotki, zmiotki.
W przypadku bramy przesuwnej śnieg należy usuwać również z szyny. Zamarznięty opad może doprowadzić do zablokowania mechanizmu lub jego uszkodzenia. Brama przesuwna potrzebuje miejsca na swoje otwarcie. Przestrzeń, gdzie skrzydło bramy jest przemieszczane, również należy odśnieżyć, aby umożliwić swobodny ruch.
Bramy automatyczne a mróz
Mróz i śnieg mogą być problemem dla elektroniki znajdującej się w napędzie bramy. Zasypane śniegiem fotokomórki nie będą sprawnie działać, wyślą błędny sygnał i np. uniemożliwią otwarcie bramy. W śnieżne dni pozostaje zadbać o regularne usuwanie z nich opadu. Warto zapoznać się na etapie zakupu automatyki do bramy z wytycznymi producenta, w jakich warunkach wybrany sprzęt może działać bezawaryjnie.
Może się zdarzyć, że ze wspomnianych wyżej powodów brama nie będzie chciała się otworzyć automatycznie. Jeśli nie ma przeszkód w postaci zalegającego śniegu, każdą bramę można otworzyć ręcznie, odblokowując napęd przyciskiem lub kluczykiem. Czasem wystarczy jeden cieplejszy lub słoneczny dzień zimowy, aby funkcjonowanie automatyki wróciło do normy.
Kolejnym problem w czasie zimy mogą być szybciej wyczerpujące się w pilocie baterie. Czasem kłopot z otwieraniem bramy rozwiąże wymiana zużytej baterii.
Przygotowanie bramy do zimy
Jak widać często wystarczy kilka prostych czynności, aby zagwarantować działanie bramy nawet w śnieżną zimę. Jeśli jednak zostaną zdiagnozowane inne nieprawidłowości wpływające na funkcjonowanie bramy, bezpieczniej zawsze zasięgnąć porady fachowca. Profesjonalna firma sprawdzi napęd, wyreguluje bramę, wykona wszelkie czynności konserwacyjne. Serwis warto przeprowadzić przed sezonem, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie zimy.