• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym

Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie jednorodzinnym przynoszą korzyści zarówno dla właścicieli domów poprzez ograniczenie rachunków za energię i wodę, ale też stanowią istotny wkład w ochronę planety poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i redukcję zużycia energii z nieodnawialnych źródeł. Jakie współczesne rozwiązanie powodują, że domy stają się bardziej ekologiczne?
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym

Zastosowanie rozwiązań ekologicznych w odniesieniu do budownictwa jednorodzinnego sprowadza się przede wszystkim do zmniejszenia zużycia energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł, ograniczenia zużycia wody oraz zagospodarowania wód opadowych.

Energia z odnawialnych źródeł

Instalacje fotowoltaiczne mają na celu przetworzenie energii z promieniowania słonecznego na energię elektryczną dostarczaną do gniazdek w domu.

Składają się z paneli wyposażonych w ogniwa fotowoltaiczne. Pochłaniają energię słoneczną, którą za sprawą tzw. efektu fotowoltaicznego przekształcają w prąd stały, a następnie przekazują do falownika, który przekształca prąd stały w zmienny i dostosowuje parametry do potrzeb budynku.

Zaletą instalacji fotowoltaicznej jest uniezależnienie od dostawców energii i rosnących jej cen. Wyprodukowane nadwyżki prądu można użyć w późniejszym terminie. Jest też racjonalnym uzupełnieniem dla pompy ciepła, która do swojej pracy potrzebuje energii elektrycznej czy źródłem energii w przypadku ogrzewania domu prądem.

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które nie wytwarza ciepła, ale pobiera energię z otoczenia – powietrza, gruntu czy wody – i transportuje ją do domu.

Rozwiązanie to charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, bezobsługowym działaniem. Posiada dobre parametry grzewcze. Pompa ciepła jest bezpieczna i pozwala uniezależnić się od dostępności i wahania cen paliw.

Do swojego działania potrzebuje energii elektrycznej. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc instalacja pompy ciepła i fotowoltaiki – działanie takiego systemu jest praktycznie bezkosztowe i całkowicie proekologiczne.

Wentylacja mechaniczna - rekuperacja

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza usuwanego z budynku. To rozwiązanie najbardziej wydajne energetycznie. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem wymienia zużyte powietrze na filtrowane, świeże powietrze z zewnątrz, tym samym minimalizując straty energetyczne i obniżając wysokość rachunków za ogrzewanie budynku.

W rozwiązaniach tego typu stosuje się gruntowy wymiennik ciepła – wówczas powietrze jest wstępnie ogrzewane poprzez wymiennik umieszczony w gruncie, gdzie temperatura jest stała przez cały rok. W okresie letnim może to być wykorzystywane do schłodzenia wnętrza domu.

Mała retencja

Zbieranie deszczówki to doskonałe, proekologiczne rozwiązanie, pozwalające efektywnie zagospodarować wodę opadową.

Deszczówka to darmowa woda, którą można wykorzystać choćby do prac porządkowych na podjazdach, tarasach, w garażach, podlewania rabatek w przydomowym ogrodzie, zasilania oczka wodnego lub stawu.

Warto podkreślić, że miękka woda deszczowa jest lepiej przyswajalna dla roślin, bogata w związki mineralne, a co za tym idzie – poprawia ich wzrost, rozwój, kwitnięcie.

Zbieranie wód opadowych jest więc rozsądnym rozwiązaniem z powodów zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Pozwala zaoszczędzić wodę z wodociągu, którą trzeba by użyć np. do nawadniania ogrodu. Jednocześnie wykorzystuje się wodę będącą naturalnym zasobem, bez konieczności zużywania jej ograniczonych szczególnie w okresie suszy zasobów.

Do przechwytywania deszczówki stosuje się zbiorniki naziemne lub podziemne, połączone z systemem rynnowym.

Systemy inteligentnych domów

Urządzenia oraz instalacje mogą stanowić element inteligentnego systemu dzięki wyposażeniu ich w czujniki, oprogramowanie i inne technologie pozwalające na łączenie, komunikowanie i wymianę danych z innymi urządzeniami za pomocą Internetu. To tzw. Internet rzeczy, czyli sieć obiektów fizycznych, które można uruchamiać, programować i komunikować się z nimi zdalnie.

Obecnie najczęściej we wspólny, zdalnie sterowany system łączone są: instalacja grzewcza, instalacja alarmowa, monitoring z systemem kontroli dostępu, instalacja oświetleniowa, system rolet zewnętrznych, bramy garażowe i wjazdowe, czujniki i detektory.

Dzięki tym rozwiązaniom zyskać można realne oszczędności w zużyciu prądu.

Szacuje się, że zdalne sterowanie oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi pozwala uzyskać oszczędności prądu na poziomie 50-60%.

Ogrzewanie to jedna z wielu instalacji, które mogą być elementem inteligentnego systemu i również generować znaczne oszczędności. System wykorzystuje urządzenia pomiarowe do samodzielnego określania temperatury pomieszczenia, wysyłając jednocześnie informacje do urządzenia sterującego włączanie i wyłączanie ogrzewania.

Ekologiczne materiały budowlane

Zastosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych, certyfikowanych materiałów termoizolacyjnych wpływa na charakterystykę energetyczną budynku.

Aspekt prośrodowiskowy materiałów budowlanych dotyczy zarówno ich neutralnego wpływu na przyrodę i człowieka, stosowania wyrobów nieszkodliwych, możliwości poddania ich recyklingowi, ale też wykorzystania materiałów zapewniających najlepszą izolację termiczną, a tym samym ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej.

Funkcjonują systemy certyfikacji ekologicznej (BREEAM, LEED, CSTB, DGNB), pozwalające w sposób obiektywny ocenić inwestycje budowlane pod kątem ich zgodności z ideą zrównoważonego rozwoju.

Czynniki uwzględniane przy ocenie materiałów budowlanych:

  • naturalny skład
  • wysoka trwałość
  • sposób pozyskiwania – polecane są materiały z surowców wydobywanych nierabunkowo i ze źródeł odnawialnych
  • brak odpadów w procesie wydobycia, produkcji oraz w czasie budowy
  • wpływ na jakość powietrza wewnętrznego, w tym jak najmniejsza emisja lotnych związków o niekorzystnym wpływie na zdrowie lub środowisko naturalne
  • nienarażanie użytkowników budynków na szkodliwe działanie substancji czyszczących i konserwujących podczas użytkowania
  • sposób pakowania, najlepiej bez opakowań albo w opakowaniu wielokrotnym lub pochodzącym z recyklingu
  • dostępność, najwięcej punktów otrzymują materiały regionalne, produkowane w najbliższej okolicy, by zminimalizować transport na budowę
  • łatwość utylizacji, przy czym najbardziej premiowana jest możliwość ponownego wykorzystania lub biodegradacji
  • prostota użycia, polecane są materiały, do których wbudowania w obiekt nie trzeba używać ciężkiego sprzętu, generującego zarówno koszty jak i emisję CO2 do atmosfery.

W grupie ekologicznych materiałów będzie więc beton, w którego składzie znajdzie się odpadowe kruszywo, linoleum, a nie podłoga winylowa, kamień z pobliskich złóż zamiast płytek ceramicznych przytransportowanych z odległej Hiszpanii i rodzime okładziny sosnowe czy brzozowe, a nie egzotyczne drewno z lasów tropikalnych Brazylii.

***

Powyższe rozwiązania to coraz częściej już standardy w budownictwie jednorodzinnym. Wdrażanie wielu z nich zdecydowanie przedraża inwestycję, zwiększa jej koszty, choć w późniejszym czasie eksploatacja ekologicznych domów okazuje się mniej kosztowna.

Wsparciem w poniesieniu nakładów na nowoczesne technologie są liczne dotacje i dofinansowania inwestycji. Warto wspomnieć choćby o takich, jak Program Czyste Powietrze, Program Moje Ciepło, Program Moja Woda, Program Moja Elektrownia Wiatrowa. Śledzenie stron rządowych i samorządowych ułatwi znalezienie możliwej pomocy finansowej.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Protokół odbioru prac - Program Czyste Powietrze
Protokół odbioru prac - Program Czyste Powietrze
Protokół odbioru prac to jeden z dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o dofinansowanie prac objętych programem Czyste Powietrze. Jak wypełnić poprawnie protokół? Na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędów będących podstawą odrzucenia protokołu?
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Moje ciepło – program dofinansowania pomp ciepła
Działanie pomp ciepła w ogrzewaniu domów jednorodzinnych opiera się na wykorzystaniu energii pobranej z otoczenia. W połączeniu z koniecznym do ich funkcjonowania prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł energii stają się jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji typu spaliny czy popiół – ich działanie bazuje na darmowej energii pochodzącej z gruntu, powietrza lub wody.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Rekuperacja zimą
Rekuperacja zimą
Rekuperacja to system wentylacji, w którym powietrze cyrkuluje w sposób mechaniczny, poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Choć zimą nawiewane powietrze jest ogrzewane i trafia do pomieszczeń w przyjemnej temperaturze – rekuperacja nie zastąpi ogrzewania. I odwrotnie – latem ciepłe, nawiewane z zewnątrz powietrze zostaje schłodzone, jednak działanie rekuperatora nie zastąpi klimatyzacji w upalne dni.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Inteligentny dom – najczęściej wybierane systemy i urządzenia
Inteligentny dom – najczęściej wybierane systemy i urządzenia
Obecnie zdalne sterowanie wieloma systemami i instalacjami w domu z poziomu jednej aplikacji zaczyna być standardem. Takie rozwiązania to z pewnością duża wygoda, komfort użytkowania, poprawa bezpieczeństwa, ale też oszczędności. Jakie urządzenia i systemy najczęściej wybierane są do systemu Smart Home?
​Dekarbonizacja budynków. Znaczenie węgla wcielonego - dr inż. Krzysztof Starzyk
​Dekarbonizacja budynków. Znaczenie węgla wcielonego - dr inż. Krzysztof Starzyk
Węgiel wcielony jest tradycyjnie pomijany jako przyczyna emisji w środowisku zabudowanym. Jednak, w miarę jak program dekarbonizacji nabiera tempa, może się to szybko zmienić.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Zdrowa Architektura Zrównoważona - komentarz dr inż. arch. Marty Promińskiej
Zdrowa Architektura Zrównoważona - komentarz dr inż. arch. Marty Promińskiej
W czasach, gdy zmiany klimatyczne przyspieszyły, zintensyfikował się wpływ środowiska zbudowanego na zdrowie i chorujemy po prostu przez to, że żyjemy na ziemi. W związku z tym rolą projektanta jest przejęcie odpowiedzialności za zdrowie i przyszłość jakości życia człowieka.
Termomodernizacja budynku – jakie ulgi i dofinansowania w 2024 roku?
Termomodernizacja budynku – jakie ulgi i dofinansowania w 2024 roku?
Przeprowadzenie termomodernizacji domu wiąże się ze sporymi wydatkami. Zobacz, na jakie można liczyć dofinansowanie lub które poniesione na ten cel koszty podlegają odliczeniu od podatku.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Zbiorniki na deszczówkę
Zbiorniki na deszczówkę
Zbieranie deszczówki to doskonałe, proekologiczne rozwiązanie, pozwalające efektywnie zagospodarować wodę opadową. Popularną przed laty beczkę pod rynną zastąpiły nowoczesne systemy. Jaki wybrać zbiornik? Dlaczego warto zbierać deszczówkę i czy można skorzystać z dofinansowania na instalację.
Program Czyste Powietrze 2024
Program Czyste Powietrze 2024
Na jakie dofinansowanie mogą liczyć uczestnicy programu Czyste Powietrze w 2024 roku? Jakie przewidziano zmiany? Ile wniosków można złożyć? Sprawdzamy, co przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2024 rok.
Dekarbonizacja w budownictwie
Dekarbonizacja w budownictwie
Oblicza się, że za aż blisko 40% emisji dwutlenku węgla odpowiada budownictwo. Działania na rzecz obniżenia emisyjności trwają od lat. Zmiany dotyczą podejścia do projektowania, produkcji materiałów, procesu budowlanego a także ograniczenia zużycia energii przez same budynki.

Komentarze

brak komentarzy…