Elektroniczny dziennik budowy
Elektroniczny dziennik budowy (EDB) funkcjonuje od 27 stycznia 2023 roku. Stosowanie go jest na razie ciągle dobrowolne. Tradycyjna, papierowa forma będzie dostępna do końca 2029 roku, po tym terminie korzystanie z dziennika elektronicznego stanie się obowiązkowe.
Decyzję o wyborze rodzaju dziennika budowy podejmuje inwestor.
Jeżeli osoba rozpoczynająca budowę zdecyduje się na dziennik elektroniczny, tylko w takiej formie będzie mogła rejestrować przebieg robót budowlanych do końca trwania inwestycji. Natomiast rozpoczęty tradycyjny, papierowy dziennik budowy można kontynuować w wersji elektronicznej.
Elektroniczna forma nie jest dopuszczona w przypadku robót budowlanych na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej.
Co to jest dziennik budowy?
Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury dziennik budowy jest dokumentem rejestrującym przebieg robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku ich wykonywania i mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu.
Elektroniczny dziennik budowy
Elektroniczna forma dziennika pozwala na dokonywanie wszystkich wpisów poprzez aplikację lub stronę internetową, na dowolnym urządzeniu mobilnym. Składa się z dwóch elementów:
- części webowej
- części mobilnej.
Każdy elektroniczny dziennik posiada swój unikatowy numer, który pozwala zidentyfikować go w systemie na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Jak otrzymać dostęp do elektronicznego dziennika budowy?
Dziennik budowy zakładany jest przez inwestora po otrzymaniu pozwolenia na budowę.
Dostęp do dziennika elektronicznego możliwy jest po uprzednim zarejestrowaniu się w systemie i utworzeniu konta uczestnika procesu inwestycyjnego na stronie e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl.
Aby prowadzić dziennik budowy elektronicznie i korzystać z aplikacji EDB konieczne jest posiadanie jednej z następujących usług zaufania:
- Profil Zaufany
- e-dowód
- konto w jednym z banków świadczących usługę zaufania.
Po otrzymaniu dziennika można dodać w systemie pozostałych uczestników procesu budowlanego - każdy z nich otrzymuje hasło dostępowe do treści dziennika. Przed działaniem osób nieuprawnionych chroni uwierzytelnianie użytkowników poprzez jeden z wymienionych powyżej sposobów.
Kto dokonuje wpisów do dziennika budowy?
Wpisy do dziennika budowy mogą być dokonywane tylko przez uczestników budowy, do których należą:
- inwestor,
- inspektor nadzoru inwestorskiego,
- projektant,
- kierownik budowy,
- kierownik robót budowlanych,
- osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy,
- pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie – w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.
Osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik budowy jest kierownik budowy.
Po zakończeniu robót kierownik budowy zamyka dziennik budowy, nadając mu status „zamknięty”.
Ochrona danych w elektronicznym dzienniku budowy
Dziennik budowy jest dokumentem urzędowym. Wszystkie dane wprowadzane do dziennika budowy są chronione przed zniszczeniem tworzoną automatycznie kopią zapasową z dodatkową ochroną przed jej usunięciem.
Po przyjęciu zawiadomienia o zakończeniu budowy bez sprzeciwu albo wydaniu pozwolenia na użytkowanie właściwy organ nadzoru budowlanego w systemie EDB nadaje dziennikowi budowy status „oddany do użytkowania”.
System EDB zapewnia dostęp do dziennika budowy prowadzonego w postaci elektronicznej przez okres prowadzenia robót budowlanych. Dane są usuwane po upłynięciu 25 lat od daty nadania statusu „oddany do użytkowania” – w przypadku budowy, „zamknięty” – w przypadku robót budowlanych innych niż budowa.
Zalety elektronicznego dziennika budowy
Korzystając z systemu EDB można:
- złożyć wniosek o wydanie dziennika online bez wychodzenia z domu
- zdalnie monitorować wpisy z dowolnego miejsca na Ziemi
- zarządzać procesem budowlanym
- dodawać uczestników procesu i wyznaczać czas pracy z poziomu aplikacji
- korzystać z aplikacji elektronicznej również w trybie offline
- przekazywać niezbędne dokumenty do urzędu bez wychodzenia z domu i konieczności ich kopiowania
- złożyć zgłoszenie o zakończeniu budowy (wystąpić o pozwolenie na użytkowanie domu) na podstawie wskazanego numeru elektronicznego dziennika budowy.
Cyfryzacja w budownictwie
Elektroniczny dziennik budowy jest jednym z elementów procesu cyfryzacji budownictwa. Papierowe dokumenty i rejestry stopniową są wypierane przez ich wersje elektroniczne. Cyfryzacja wprowadza także obowiązkową Elektroniczną Książkę Obiegu Budowlanego.
Trwają prace nad rozbudową serwisu e-Budownictwo, doskonaleniem wyszukiwarki Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych. Wdrożono nowy elektroniczny System Nadzoru Rynku Wyrobów Budowlanych e-SNRWB.
Ruszyły prace nad Systemem do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie, czyli systemem IT do prowadzenia przez organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz organami nadzoru budowlanego elektronicznych postępowań administracyjnych.
fot. Freepik