• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Firmy budowlane w Polsce – najwięksi gracze

Według raportu Spectis całkowite przychody ze sprzedaży 40 największych firm budowlanych w Polsce wyniosły w 2023 roku ok. 76,6 mld zł. Które przedsiębiorstwa i grupy budowlane stoją za takim wynikiem? Poznaj liderów rynku budowlanego.
Firmy budowlane w Polsce – najwięksi gracze

Znalezienie się w gronie 40 największych firm/grup budowlanych wymaga wypracowania odpowiednich przychodów. W kolejnych latach jest to wyższa wartość. W 2021 roku konieczne było odnotowanie przychodu przekraczającego 500 mln zł, ale już w 2022 roku wejście na listę gwarantowały przychody rzędu 650 mln zł.

Uzyskany wynik jest o 14% wyższy od przychodu wypracowanego w 2022 roku. To trzeci rok z rzędu, kiedy odnotowano dwucyfrowy wzrost nominalny r/r.

Za stan taki odpowiada utrzymująca się wysoka inflacja, ale także dobra kondycja budownictwa inżynieryjnego.

Obecnie projekty o najwyższej wartości realizowane są przez grupy Budimex, Polimex-Mostostal, Intercor, Porr, Strabag, Mirbud, Gulermak, Mostostal Warszawa. Przedsiębiorstwa te zaangażowane są w inwestycje drogowe, kolejowe i energetyczne.

Wśród firm specjalizujących się w budownictwie nie mieszkaniowym najwyższą wartość kontraktów realizują: Porr, Adamietz, Budimex, Warbud, Skanska, Mirbud, Strabag, Dekpol, Kajima.

Liderami budownictwa mieszkaniowego są grupy: Unibep, Skanska, Erbud.

Polski sektor budowlany

Polskie budownictwo jest rynkiem mocno rozdrobnionym. To sektor wysoce nieprzewidywalny, cechujący się niestabilną liczbą dużych zleceń. Ponadto większość dużych firm jest wyspecjalizowana w określonym typie budownictwa, co czyni je mniej elastycznymi na wahania koniunktury.

W pierwszej piątce największych grup budowlanych znajdują się Budimex, Strabag, Porr, Erbud, Polimex-Mostostal. Firmy te odpowiadają za 11,4% przychodów firm budowlanych zatrudniających powyżej 9 pracowników. Lider zestawienia – Budimex – odnotował w 2022 roku 3,9% udział w przychodach wszystkich firm budowlanych zatrudniających powyżej 9 pracowników.

Prognozy rynku budowlanego

Największe planowane i realizowane w Polsce inwestycje budowlane opiewają na kwotę ok. 865 mld zł. Według raportu analityków Spectis wartość projektów w fazie budowy wynosi 152 mld zł, a projektów na etapie przetargu, planowania bądź wstępnej koncepcji – 713 mld zł.

Polski rynek budowlany rozpoczął 2024 rok z nadzieją na uruchomienie środków z KPO. Głównym beneficjentem będzie sektor energetyczny i program REPowerEu związany z przyspieszeniem transformacji energetycznej.

Dużą szansą będzie także planowane przez GDDKiA zwiększenie wydatków inwestycyjnych. Wskazywana jest kwota 19,5 mld zł, a więc 4 mld zł więcej niż zaplanowano w minionym roku.

Nie najgorzej ma się sektor przemysłowo-logistyczny. Od lat zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej odnotowują sukcesywny przyrost w związku z intensywnym rozwojem e-commerce. Szacuje się, że rok 2024 pozwoli uzyskać poziom ponad 34 mln m2 powierzchni magazynowo-logistycznych. Tłumaczyć to można zjawiskiem przenoszenia łańcuchów produkcji z Azji do Europy.

Widoczne jest ożywienie w budownictwie militarnym.

Zauważalny jest także trend nearshoringu i friendshoringu, zwiększające potencjał runku budowlanego.

Treści powiązane

Inwestycje budowlane w Polsce 2024
Inwestycje budowlane w Polsce 2024
Największe planowane i realizowane w Polsce inwestycje budowlane opiewają na kwotę ok. 865 mld zł. Według raportu analityków Spectis wartość projektów w fazie budowy wynosi 152 mld zł, a projektów na etapie przetargu, planowania bądź wstępnej koncepcji – 713 mld zł.
PKB w 2024 roku – podsumowania i prognozy
PKB w 2024 roku – podsumowania i prognozy
Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że PKB Polski wzrósł tylko o 0,2% w 2023 r. r/r. Prognozy na miniony rok były bardziej optymistyczne, wzrost PKB w 2022 r. wyniósł 5,3%. Uzyskany w 2023 r. wynik jest najgorszy od 20 lat.
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Sytuacja w branży budowlanej nie napawa optymizmem. Trudne okoliczności rynkowe powodują wyhamowywanie aktywności budowlanej. Prognozuje się, że jeśli 2022 rok zakończy się minimalnym wzrostem wartości rynku, to 2023 rok odnotuje ujemną dynamikę rynku budowlanego. To wnioski Spectis, zespołu ekspertów świadczących usługi badawcze i analityczne dla kadry menedżerskiej z sektora budowlanego.
Prognozy rynku budowlanego 2024
Prognozy rynku budowlanego 2024
Czy sytuacja na rynku budowlanym ulegnie zmianie? Co analitycy sądzą o perspektywach w budownictwie w roku 2024? Jakie są prognozy dla poszczególnych sektorów, gdzie upatrywać szans po trudnym czasie w branży?
Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Rynek budowlany jesień 2023
Rynek budowlany jesień 2023
Galopujące ceny materiałów budowlanych wreszcie wyhamowały. Oszacowanie kosztów budowy jest obecnie bardziej realne przy stabilnych cenach. Czy rozpoczęcie budowy jesienią 2023 to dobry pomysł?
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, ograniczenia dostępu do wielu źródeł surowców, związanego z tym wzrostu cen materiałów budowlanych, polskie drogi są nieustającym placem budowy. Trwają rozpoczęte inwestycje drogowe, wyłaniane są przetargi na nowe budowy. Przyglądamy się, gdzie i co buduje się na polskich drogach. Gdzie planowane są budowy dróg.
Prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku
Prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku
Oszacowanie kosztów materiałów to istotne kryterium przy planowaniu budowy zarówno przez deweloperów, jak i indywidualnych inwestorów. Jakie są prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku? W jakich kategoriach produktowych ceny wzrosną, a w jakich zmaleją? Co na ten temat sądzą eksperci?

Komentarze

brak komentarzy…