Nasza dewiza to najwyższa jakość produktów, zaawansowane technologie, profesjonalny serwis i doradztwo – komentuje Tomasz Olszewski, dyrektor handlowy FRD Polska.
Wyzwania jakościowe przy produkcji specjalistycznego betonu
Producenci mieszanek betonowych CBGM (Cement Bound Granular Mixtures) muszą spełnić określone normy jakościowe przewidziane dla betonu składającego się z kruszyw o kontrolowanym uziarnieniu i cementu związanego hydraulicznie.
Zaprojektowanie i wyprodukowanie takiej mieszanki betonowej wymaga dokładności dozowania poszczególnych surowców, jak i odpowiedniego ich mieszania w celu uzyskania jej jednorodności. Tylko nowoczesny proces technologiczny może zapewnić wysoką jakość betonu zgodnego z zachowaniem określonych norm PN-EN 14227-1 oraz Wytycznych Technicznych nr 5 GDDKiA.
W procesie produkcji betonów ten rodzaj podbudowy był uznawany za segment produktów niszowych, gdyż do 2010 roku podbudowy i stabilizacje cementowe produkowano i projektowano głównie w oparciu o normy PN-S-96012 1997 i PN-S-96013 1997.
Wprowadzenie Wytycznych Technicznych stało się koniecznością, ponieważ wspomniane wcześniej dokumenty odwoływały się do nieaktualnych norm dotyczących składników takich jak cement, dodatki i kruszywa.
Od 19 listopada 2010 r. pojawiły się Wymagania Techniczne WT 5 GDDKiA Mieszanki związane spoiwem hydraulicznym do dróg krajowych.
Dla dróg KR5-KR6 w warstwie podbudowy pomocniczej C5/6 jak i zasadniczej C8/10 mieszanki CBGM mają swoje minimalne, jak i maksymalne granice wytrzymałości na ściskanie RC dla C5/6 to od 5 do 10 MPa a dla C8/10 to od 8 do 20 MPa. Mieszanki CBGM muszą zachować optymalną wilgotność i maksymalną gęstości szkieletu kruszywowego z zachowaniem odpowiedniej energii zagęszczania.
- Mając na uwadze rozwój budownictwa infrastrukturalnego i inwestycji budowlanych, posiadamy w ofercie produktowej kompletne mobilne węzły do produkcji mieszanek betonowych, wyposażone w wysoce zaawansowane systemy technologiczne - podkreśla dyrektor handlowy FRD Polska, Tomasz Olszewski.
Dobór właściwego węzła betoniarskiego kluczem do jakości i wydajności
W trakcie produkcji oraz późniejszego wbudowaniu gotowej mieszanki CGBM należy pamiętać o zachowaniu wysokiego reżimu technologicznego procesu (surowce, produkcja, transport, wbudowanie, pielęgnacja).
Przy każdej wyprodukowanej partii ściśle kontrolowana jest zawartość spoiwa, wody oraz wskaźnik mrozoodporności.
Dlatego tak ważny jest proces technologiczny produkcji tego rodzaju podbudowy, kontrola na jednolitość materiału, ilość i proporcje podawanych frakcji kruszyw dla zachowania szkieletu kruszywowego oraz ilości dozowanego cementu w celu otrzymania idealnego wyniku na ściskanie Rc.
Kluczową rolę w utrzymaniu właściwej jakości i wydajności, będzie tutaj odgrywał dobór odpowiedniego węzła betoniarskiego.
Oferowany przez FRD Polska Bizon 500 to mobilna linia przystosowana do produkcji wszelkich mieszanek betonowych w technologii ciągłej.
Zaawansowana technologia linii Bizon 500
Wysokowydajny Bizon 500 posiada bardzo dokładny ciągły system naważania oparty o urządzenia tensometryczne dla 3 rodzajów kruszyw oraz cementu, natomiast zastosowanie elektromagnetycznych przepływomierzy z wysoką dokładnością gwarantuje dokładne dozowanie zadanej ilości wody oraz dodatków chemicznych.
- System naważania kruszyw składa się z 3 niezależnych komór, które naważają osobno każde kruszywo według ilości zadanej w odpowiedniej recepturze. System naważania cementu składa się z wagi wstępnej i dokładnej, dzięki czemu otrzymujemy odpowiednią ilość cementu na m3 przy produkcji w systemie ciągłym – podkreśla Tomasz Olszewski z FRD Polska. - Bizon 500 posiada dwa systemy naważania spoiwa, dzięki czemu możemy produkować mieszanki z dwóch różnych spoiw o różnej gęstości nasypowej, np. z cementu i popiołu lotnego jako uzupełnienie frakcji drobnej. Natomiast podawanie wody z możliwością korygowania ilości oraz podawanie dodatków chemicznych odbywa się poprzez bardzo dokładne przepływomierze elektromagnetyczne. Możliwość wykorzystania sondy wilgotności kruszyw pozwoli nam w trakcie produkcji na korygowanie ilości podawanej wody, co przełoży się na optymalną wilgotność produkowanej mieszanki. Dzięki zastosowaniu mieszalników MDC, produkowanych i ciągle udoskonalanych już od 60 lat przez firmę Simem, mamy możliwość regulowania przepływu materiału przez zmiany nachylenia mieszalnika i położenia łopat, dzięki czemu możemy kontrolować jednolitość materiału.
Automatyka SIMEM
Wytwórnie betonu są standardowo wyposażone w system automatyki SIMEM@TIC 3.0 z interfejsem przyjaznym operatorowi, wyświetlającym wszystkie istotne informacje o węźle dla pełnej kontroli procesów (załadunku, ważenia, rozładunku, tworzenia receptur, raportów z produkcji, obsługi zamówień oczekujących).
Szybkość montażu i demontażu wytwórni mobilnej pozwala na sprawne przemieszczania się wytwórni i montaż jej bezpośrednio na miejscu budowy.
Długoletnie doświadczenia firmy FRD Polska oraz współpraca z najlepszymi partnerami technologicznymi wsparta kompleksowym programem usług serwisowych daje klientom gwarancję jakości oraz kompleksową obsługę z doborem najlepszych rozwiązań i urządzeń.
Jeśli jesteś zainteresowany szerokim asortymentem firmy FRD Polska, zapraszamy do siedziby w Poznaniu przy ul. Warszawskiej 43, tel. 725 242 564.
***
Zobacz także Prezentację Firmy w portalu.