• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Rynek budowlany jesień 2023

Galopujące ceny materiałów budowlanych wreszcie wyhamowały. Oszacowanie kosztów budowy jest obecnie bardziej realne przy stabilnych cenach. Czy rozpoczęcie budowy jesienią 2023 to dobry pomysł?
Rynek budowlany jesień 2023

Materiały budowlane – jesień 2023

W porównaniu z poprzednim rokiem ciągle musimy zapłacić więcej za materiały budowlane. Najbardziej podrożał cement, wapno, chemia budowlana, farby, lakiery, sucha zabudowa.

Za to tańsze niż przed rokiem są płyty OSB, drewno, izolacje termiczne. Mniej kosztować nas będą dachy, rynny, ściany i kominy. Minimalnie niże ceny odnotowały materiały instalacyjne, elementy ogrzewania, stolarka.

Choć w tej sytuacji całkowity koszt budowy domu raczej nie zmaleje, to jednak dobra wiadomość, bo również nie wzrośnie, chroniąc inwestorów przed koniecznością zaciągania większego kredytu niż wynika to z kosztorysu czy pożyczenia dodatkowych pieniędzy.

Sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego

Statystyki obrazujące nowe inwestycje budowlane też są obiecujące. Nie maleją – jak w ubiegłym roku – liczby rozpoczynanych budów. Widać ożywienie, które może przełamać zapaść powstałą w okresie pandemii.

Z pewnością program „Bezpieczny Kredyt 2%” okazał się szansą dla osób, dla których uzyskanie kredytu na dotychczasowych zasadach było nieosiągalne. Skorzystanie z niego umożliwia zarówno sfinansowanie zakupu pierwszego mieszkania, jak i budowę domu przez posiadaczy np. odziedziczonej działki budowlanej, która stanowi wkład własny.

W których branżach najlepiej

Największy wzrost zamówień odnotowano we wrześniu w branży wykończeniowej, ociepleniowo-elewacyjnej oraz posadzkarskiej. Najmniej zamówień było na roboty ziemne oraz budowę domów. To zrozumiałe, że jesienią rozpoczynanych inwestycji budowlanych jest mniej. Jednak trwający od września spadek zamówień na budowy domów prywatnych jest większy niż w analogicznym okresie minionego roku.

Natomiast rozpoczyna się sezon firm instalacyjnych i popyt na ich usługi powoli rośnie.

Patrząc na mapę zdecydowanie najlepsza koniunktura na rynku budowlanym jest na Mazowszu, głównie w Warszawie i okolicach. Najsłabszy rynek odnotowuje województwo opolskie i lubuskie.

Branże z największym ryzykiem wykonawczym

W wrześniu największe ryzyko wykonawcze odnotowała branża ogrodzeniowa, murarsko-zbrojeniowa oraz robót ziemnych. Wysokie koszty działalności w zestawieniu z niskim wzrostem cen usług i brakiem pracowników spowodowały, że we wspomnianych branżach działalność gospodarcza obarczona była dużym ryzykiem. To automatycznie przekłada się na niską podaż na rynku.

Na przeciwnym biegunie były we wrześniu firmy wykończeniowe. Koszty ich działalności są znacznie niższe, rosną ceny usług, rynek jest duży, a co za tym idzie – ryzyko wykonawcze było najmniejsze.

Sytuacja w firmach branży budowlanej

Rentowność firm spadła we wrześniu. Wzrosły koszty pracy. Chętnych do pracy jest mniej, co wzmaga konkurencję płacową. Z kolei mniejsze obroty i wolniejszy wzrost cen usług spowodowały gorszą sytuację finansową. Największe marże utrzymywały się w branżach instalacyjnych wod-kan-gaz, tynkarskiej i dekarskiej. W innych, jak murarskiej, zbrojarskiej, ociepleniowej, ogrodzeniowej czy nawet brukarskiej nie przekroczyły nawet 20%.

fot. Freepik

Treści powiązane

Beton napowietrzony
Beton napowietrzony
Beton poddaje się procesowi napowietrzania, aby podnieść jego mrozoodporność. Odbywa się to poprzez dodanie odpowiednich domieszek. Jakie rodzaje domieszek napowietrzających są dostępne? Kiedy je stosować? Jakie właściwości ma napowietrzony beton? O tym piszemy w poniższym artykule.
Beton lekki
Beton lekki
Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały wyrób o niskiej wadze. Z czego powstaje lekki beton? Jaki jest jego skład, a tym samym właściwości. Gdzie można go zastosować? – o tym piszemy w poniższym artykule.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny (SCC) nie wymaga wibrowania podczas układania. Posiada zdolność rozpływu w szalunku pod własnym ciężarem, zachowując cechy tradycyjnego betonu. Zobacz, jak powstaje beton SCC, jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie.
Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.
Beton jamisty
Beton jamisty
Beton jamisty to jeden z tzw. betonów specjalnych. Charakteryzuje się dużą porowatością struktury, wodoprzepuszczalnością oraz lekkością. Przeczytaj, z jakich składników produkuje się beton jamisty, jakie ma właściwości oraz zastosowania.
Beton drogowy
Beton drogowy
Beton drogowy to rodzaj betonu stosowanego do budowy dróg, autostrad, chodników i innych powierzchni drogowych. Jest to popularny materiał konstrukcyjny w infrastrukturze drogowej ze względu na swoje właściwości i trwałość. Jakie są zalety betonu drogowego? Jak powstaje beton drogowy.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Włókna do betonu
Włókna do betonu
Włókna do zbrojenia betonu są powszechnym dodatkiem wpływającym na właściwości mieszanki oraz związanego betonu. Poznaj rodzaje włókien, materiały wykorzystywane do ich produkcji, zastosowanie zbrojonych materiałów budowlanych, betonów wzmacnianych włóknami.
Pianobeton
Pianobeton
Pianobeton to specjalistyczny materiał budowlany, stosowany głownie do prac wykończeniowych, nie do celów konstrukcyjnych. Dowiedz się, z czego składa się pianobeton, jakie są jego właściwości i zastosowania oraz jak się układa pianobeton.
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny to nowoczesny materiał budowlany, będący alternatywną choćby dla stali czy drewna. Jego zastosowanie pozwala na wznoszenie konstrukcji w innej zupełnie technologii. Czym jest beton ekspansywny, jakie ma właściwości i gdzie się go stosuje? – więcej na ten temat w poniższym artykule.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe wymagają szczególnej trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia. Wykonuje się je z odpowiednio przygotowanej mieszanki betonowej z zastosowaniem właściwej technologii. Z czego powstają posadzki betonowe? Czym powinny się cechować i gdzie znajdują zastosowanie? Więcej o posadzkach betonowych przeczytacie w tym artykule.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny stosowany jest do budowy elementów nośnych budowli, które przesądzają o trwałości, stabilności i bezpieczeństwie użytkowania określonego obiektu. Gdzie konkretnie znajduje zastosowanie? Jaki jest skład betonu konstrukcyjnego. W jakich klasach produkowany jest beton konstrukcyjny? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.

Komentarze

brak komentarzy…