Rynek budowlany jesień 2023
Materiały budowlane – jesień 2023
W porównaniu z poprzednim rokiem ciągle musimy zapłacić więcej za materiały budowlane. Najbardziej podrożał cement, wapno, chemia budowlana, farby, lakiery, sucha zabudowa.
Za to tańsze niż przed rokiem są płyty OSB, drewno, izolacje termiczne. Mniej kosztować nas będą dachy, rynny, ściany i kominy. Minimalnie niże ceny odnotowały materiały instalacyjne, elementy ogrzewania, stolarka.
Choć w tej sytuacji całkowity koszt budowy domu raczej nie zmaleje, to jednak dobra wiadomość, bo również nie wzrośnie, chroniąc inwestorów przed koniecznością zaciągania większego kredytu niż wynika to z kosztorysu czy pożyczenia dodatkowych pieniędzy.
Sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego
Statystyki obrazujące nowe inwestycje budowlane też są obiecujące. Nie maleją – jak w ubiegłym roku – liczby rozpoczynanych budów. Widać ożywienie, które może przełamać zapaść powstałą w okresie pandemii.
Z pewnością program „Bezpieczny Kredyt 2%” okazał się szansą dla osób, dla których uzyskanie kredytu na dotychczasowych zasadach było nieosiągalne. Skorzystanie z niego umożliwia zarówno sfinansowanie zakupu pierwszego mieszkania, jak i budowę domu przez posiadaczy np. odziedziczonej działki budowlanej, która stanowi wkład własny.
W których branżach najlepiej
Największy wzrost zamówień odnotowano we wrześniu w branży wykończeniowej, ociepleniowo-elewacyjnej oraz posadzkarskiej. Najmniej zamówień było na roboty ziemne oraz budowę domów. To zrozumiałe, że jesienią rozpoczynanych inwestycji budowlanych jest mniej. Jednak trwający od września spadek zamówień na budowy domów prywatnych jest większy niż w analogicznym okresie minionego roku.
Natomiast rozpoczyna się sezon firm instalacyjnych i popyt na ich usługi powoli rośnie.
Patrząc na mapę zdecydowanie najlepsza koniunktura na rynku budowlanym jest na Mazowszu, głównie w Warszawie i okolicach. Najsłabszy rynek odnotowuje województwo opolskie i lubuskie.
Branże z największym ryzykiem wykonawczym
W wrześniu największe ryzyko wykonawcze odnotowała branża ogrodzeniowa, murarsko-zbrojeniowa oraz robót ziemnych. Wysokie koszty działalności w zestawieniu z niskim wzrostem cen usług i brakiem pracowników spowodowały, że we wspomnianych branżach działalność gospodarcza obarczona była dużym ryzykiem. To automatycznie przekłada się na niską podaż na rynku.
Na przeciwnym biegunie były we wrześniu firmy wykończeniowe. Koszty ich działalności są znacznie niższe, rosną ceny usług, rynek jest duży, a co za tym idzie – ryzyko wykonawcze było najmniejsze.
Sytuacja w firmach branży budowlanej
Rentowność firm spadła we wrześniu. Wzrosły koszty pracy. Chętnych do pracy jest mniej, co wzmaga konkurencję płacową. Z kolei mniejsze obroty i wolniejszy wzrost cen usług spowodowały gorszą sytuację finansową. Największe marże utrzymywały się w branżach instalacyjnych wod-kan-gaz, tynkarskiej i dekarskiej. W innych, jak murarskiej, zbrojarskiej, ociepleniowej, ogrodzeniowej czy nawet brukarskiej nie przekroczyły nawet 20%.
fot. Freepik