• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Stan surowy otwarty

W terminologii budowlanej określa się kilka etapów budowy, w których osiągany jest konkretny stan zaawansowania prac. Jest to stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty czy stan deweloperski. Dowiedz się, jakie prace muszą być wykonane, aby budowa została doprowadzona do stanu surowego otwartego. Ile czasu potrzeba na osiągnięcie tego etapu i jaki jest koszt wzniesienia budynku w stanie surowym otwartym.
Stan surowy otwarty

Dom w stanie surowym otwartym

Stan surowy otwarty to etap po wykonaniu stanu zerowego, ale przed zrealizowaniem prac doprowadzających budowę do stanu surowego zamkniętego. Dom w stanie surowym otwartym musi mieć wykonane:

  • stropy
  • kominy
  • konstrukcję ścian nośnych – zewnętrznych i wewnętrznych
  • schody wewnętrzne w domu piętrowym
  • więźbę
  • pokrycie dachowe
  • obróbki dachu wraz z orynnowaniem.

Różnica między stanem surowym otwartym i zamkniętym

Jak sama nazwa wskazuje, stan surowy zamknięty osiąga się w momencie, gdy budynek jest szczelny, zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Ma – w porównaniu ze stanem surowym otwartym - zamontowane drzwi zewnętrzne, drzwi garażowe, okna, parapety. Choć dom nie jest jeszcze gotowy do zamieszkania, jest chroniony przed deszczem, śniegiem, przygotowany do dalszych prac wykończeniowych.

Natomiast w stanie surowym otwartym budynek uzyskuje swój kształt, natomiast nie są wykonane żadne prace wykończeniowe oraz nie są zamontowane drzwi i okna w przygotowanych na nie otworach.

Jak zabezpieczyć dom w stanie surowym otwartym przed zimą?

Najczęściej prace budowlane rozplanowuje się w taki sposób, aby przed zimą, czyli potencjalnymi przymrozkami i opadami, doprowadzić budowę przynajmniej do stanu surowego zamkniętego. Wówczas budynek będzie ochroniony przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, zabezpieczony przed zalaniem, zawilgoceniem.

Jeśli jednak z różnych powodów prace zostają wstrzymane na etapie stanu surowego otwartego, należy przed zimą odpowiednio zabezpieczyć dom.

W tym celu otwory okienne i drzwiowe ochrania się zamocowanymi deskami lub folią w taki sposób, aby powstały szczeliny zapewniające wentylację.

Jeśli na dachu nie ma deskowania i papy, na więźbie dachowej układa się folię paroprzepuszczalną, co zapobiegnie przedostawaniu się opadów do wnętrza domu.

Jeżeli do domu została już doprowadzona instalacja wodna, wodę na czas zimy należy z niej spuścić, unikając tym samych pęknięcia rur w wyniku przemarzania.

Ile kosztuje dom w stanie surowym otwartym?

Na koszt doprowadzenia budowy do tego etapu wpływ ma wiele zmiennych. Wysokość wydatków zależeć będzie od:

  • wielkości budowanego domu
  • konkretnego projektu
  • rodzaju użytych materiałów
  • liczby kondygnacji
  • liczby ścian i otworów okiennych
  • rodzaju i konstrukcji dachu
  • rodzaju instalacji grzewczej.

Na ogół stan surowy otwarty stanowi około 30-40% kosztów całkowitych budowy.

Szacuje się, że średni koszt budowy domu w stanie surowym otwartym wynosi od 150 do 250 tys. zł.

Jak długo trwa budowa do stanu surowego otwartego?

Zależnie do skomplikowania projektu, wielkości domu oraz technologii budowy ten etap osiąga się w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Fot. werk.pl

Treści powiązane

Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Płyty budowlane
Płyty budowlane
Płyty budowlane stanowią gotowe elementy wykorzystywane do szybkiej, suchej zabudowy czy wykończenia wnętrz. Różnorodne materiały z jakich są wykonane przesądzają o ich przeznaczeniu i zastosowaniu. Sprawdzamy rodzaje płyt budowlanych, ich właściwości i możliwości wykorzystania.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Rodzaje tynków
Rodzaje tynków
Dowiedz się, jak różne mogą być tynki, nakładane na poszczególne elementy budowli. Poznaj ich rodzaje, sposoby nakładania, składniki, przeznaczenie i funkcje, jakie pełnią.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Okna do płaskich dachów
Okna do płaskich dachów
Ze względu na pewne rozwiązania architektoniczne w niektórych strefach domu nie ma możliwości zamontowania pionowych okien. Przestrzenie te nie muszą być wcale skazane jedynie na sztuczne światło. Pomysłem doświetlenia tych wnętrz mogą być okna do płaskich dachów. Czym się charakteryzują takie okna? Jakie mają zalety oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do płaskich dachów?
Stan surowy zamknięty
Stan surowy zamknięty
Stan surowy zamknięty to pewien etap budowy, obejmujący określony zakres zrealizowanych prac. Stan surowy zamknięty to bardziej zaawansowany etap niż stan surowy otwarty, ale nie obejmuje prac przewidzianych dla stanu deweloperskiego. Co wchodzi w skład stanu surowego zamkniętego?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Przyłącze gazowe
Przyłącze gazowe
Gaz to popularne paliwo stosowane do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, zasilania kuchenki czy kominka. Warunkiem korzystania w domu z gazu jest wykonanie przyłącza. Poznaj kolejne kroki, wymagane formalności niezbędne do podłączenia domu do sieci gazowej.
Przyłącze energetyczne
Przyłącze energetyczne
Uzyskanie przyłącza energetycznego wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów formalnych i uzyskaniem pozwolenia. Na jakim etapie budowy domu należy się tym zająć? Dowiedz się, jakie kroki należy wykonać, aby podłączyć się do sieci energetycznej.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Jak skutecznie uszczelnić dach mansardowy?
Jak skutecznie uszczelnić dach mansardowy?
Dachy mansardowe, popularne w wielu zabytkowych budowlach, są cenione za swoją estetykę i funkcjonalność, umożliwiającą zagospodarowanie poddasza. Jednak ich złożona konstrukcja stawia przed właścicielami i konserwatorami wiele wyzwań. Z biegiem lat materiały konstrukcyjne tracą swoje właściwości z powodu długotrwałego oddziaływania czynników atmosferycznych. Skomplikowane kształty i liczne detale architektoniczne mogą być przyczyną trudności w ich uszczelnieniu.
Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Pokrycie dachowe musi spełniać kilka zasadniczych funkcji. Powinno być przede wszystkim trwałe, bezpieczne, ale też estetyczne. Czy wszystkie te cechy mają zarówno dachówki ceramiczne i cementowe? Na który ich rodzaj warto się zdecydować?
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Prace budowlane zimą
Prace budowlane zimą
Niskie temperatury, opady deszczu czy śniegu to warunki atmosferyczne, które nie sprzyjają prowadzeniu prac budowlanych. Co nie oznacza, że okres zimowy to całkowity zastój w budowlance. Choć pewne aktywności zwalniają, po odpowiednim przygotowaniu się do okresu zimowego można bezpiecznie realizować zaplanowane inwestycje. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas budowy zimą?
Stan zerowy budowy
Stan zerowy budowy
Stan zerowy to całkowicie początkowy etap budowy. Jakie konkretnie prace obejmuje doprowadzenie inwestycje do stanu zerowego? Ile czasu potrzeba na osiągnięcie tego etapu i z jakimi kosztami wiąże się realizacja inwestycji na etapie stanu zerowego?
Przyłącze kanalizacyjne
Przyłącze kanalizacyjne
Jeśli w pobliżu działki, na której budowany jest dom, przebiega sieć wodociągowa lub kanalizacyjna, obowiązkiem jest się do niej przyłączyć. Realizacja przyłącza to inwestycja wymagająca wielu formalności, kilkuetapowych procedur. Jakie kolejne kroki należy wykonać? Jakie wnioski musi przygotować inwestor?

Komentarze

brak komentarzy…