Systemy recyklingu betonu
Sama produkcja betonu jak i rozwój branży budowlanej powoduje powstawianie dużych ilości odpadów. Chodzi tu głównie o gruz rozbiórkowy – betonowy i ceglany jak i pozostałości niewykorzystanego betonu, odkładającego się choćby w maszynach, pompach betonowozach. Takie resztki wpuszczane do środowiska twardnieją, a woda i szlam betonowy zatruwają środowisko - organizmy żywe oraz naturalne źródła wody znajdujące się pod powierzchnią.
Korzyści z recyklingu recyklingu świeżego betonu
Zastosowanie specjalistycznych urządzeń i systemów odzyskiwania resztek betonu przynosi wymierne korzyści, pozwala bowiem:
- zminimalizować lub wyeliminować koszty związane ze składowaniem odpadów
- zmniejszyć zużycie wody, wykorzystując wodę odzyskaną z oczyszczania sprzętu
- odzyskać kruszywo i ponownie je wykorzystać
- zmniejszyć negatywny wpływ produkcji betonu na środowisko
- czystsze otoczenie węzła betoniarskiego
Recykling resztek betonu
Utylizacja pozostałości betonu uzyskiwanych z oczyszczenia maszyn oraz nadwyżek z danego dnia produkcji polega na separacji piasku, żwiru i wody szlamowej a następnie ponownym wykorzystaniu tych materiałów.
Odzyskane w ten sposób kruszywo jest składowane i używane albo do wytworzenia nowych partii betonu, albo jako materiał wypełniający.
Woda szlamowa jest przepompowywana do wody w betonowni i wykorzystywana w produkcji betonu. Nawet do 30% zapotrzebowania wody w wytwórni betonu może być pokryte wodą odzyskaną z wcześniejszej produkcji.
Urządzenia do recyklingu resztek betonu
Na rynku dostępne są specjalistyczne maszyny zarówno mobilne, jak i stacjonarne. Mogą być instalowane w bezpośrednim sąsiedztwie węzła betoniarskiego.
Ich zadaniem jest odzyskiwanie betonu poprzez wypłukiwanie resztek mieszanki z betonowozów czy pomp do betonu.
Praca w układzie zamkniętym chroni środowisko naturalne.
Woda z wypłukanym cementem pompowana jest ze zbiornika brudnej wody do wagi na węźle betoniarskim. Odzyskane kruszywo odkładane jest na skład, a stamtąd z powrotem transportowane do betonowni.
Proces recyklingu jest zautomatyzowany.
Recykling gruzu rozbiórkowego
W przypadku gruzu rozbiórkowego stosowane są mechaniczne metody recyklingu. Polegają na jedno- lub nawet wielokrotnym jego rozkruszeniu.
W ten sposób powstają kruszywa, które wykorzystuje się choćby do produkcji dróg.
Wadą tak pozyskaną kruszyw jest duża nasiąkliwość, spowodowana obecnością porowatej zaprawy cementowej. Aby poprawić jakość kruszyw rozbiórkowych, stosuje się impregnację powierzchniową olejem lub zaczynem cementowym. Inną metodą jest usunięcie zaprawy cementowej poprzez mechaniczne ścieranie w młynach śrubowych lub mimośrodowych czy wprowadzenie dodatkowego ogrzewania gruzu. Redukcję zaprawy uzyskań można namaczając kruszywa w kwasach.
To metody pozwalające na uzyskanie lepszej jakości kruszyw grubych.
Kompleksowy recykling betonu, umożliwiający ponowne wykorzystanie również drobnych frakcji uzyskanego kruszywa zapewnia metoda termiczno-mechaniczna.
Proces ten można podzielić na fazy:
- rozdrobnienia gruzu
- uszlachetniania (obróbka termiczno-mechaniczna)
- produktów (podział na frakcje grube i drobne)
W fazie obróbki termiczno-mechanicznej gruz trafia do pieca termicznego i wypalany jest w temperaturze >600°C przez około godzinę. Po ostudzeniu trafia do młyna kulowego i jest poddawany obróbce mechanicznej w celu finalnego odspojenia zaprawy cementowej od kruszywa.
Podział na frakcje odbywa się poprzez przesianie materiału przez sito o oczku 4 mm celem oddzielenia frakcji drobnej (< 4 mm) od grubej (≥ 4 mm).
Zastosowanie produktów z recyklingu gruzu
Metody obróbki materiału rozbiórkowego pozwalają na uzyskanie kruszywa grubego do wyrobu betonu oraz drobnego, stosowanego jako:
- dodatek do kompozytów cementowych
- składnik w procesie produkcji cementu
- aktywny składnik do wyrobów autoklawizowanych.