Cement z recyklingu
Sektor budowlany odpowiada za 40% całej emisji CO2 do atmosfery. 10% przypada na produkcję materiałów budowlanych. Na nim zatem ciąży ogromna odpowiedzialność w zakresie redukcji emisyjności dwutlenku węgla.
Stawia się więc na materiały o niezmienionej jakości i wytrzymałości ale przyjaznych dla środowiska. Firma Lafarge deklaruje całkowite odejście do roku 2025 od produkcji CEM I, najbardziej emisyjnego cementu. Zastąpią go cementy o obniżonej zawartości klinkieru.
Poszukiwanie obszarów możliwego obniżania śladu węglowego doprowadziło do innowacyjnego rozwiązania, jakim jest produkowanie cementu z materiałów z recyklingu. Pozwala to na ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych.
To znaczący krok w kierunku zrównoważonego i niskoemisyjnego budownictwa.
Cechy cementu z recyklingu
Uzyskiwany w ten sposób produkt pozostaje zgodny z ekologicznymi trendami i spełnia warunki dbałości o środowisko.
Cement z recyklingu to wyrób:
- trwały
- odporny na siarczany
- o niskim cieple hydratacji
Cement CEM V firmy Lafarge, sprzedawany pod marką ECOPlanet – bo o nim mowa – to jednocześnie wyrób o jednym z najszerszych zakresów zastosowań w branży. Z jego wykorzystaniem prognozuje się tworzenie zrównoważonych miast i zielonej infrastruktury.
Cement z recyklinu – zastosowanie
Cement z recyklingu może mieć zastosowanie w budownictwie ekologicznym, w szczególności jako składnik do wytwarzania betonów o niskim śladzie węglowym. Dzięki jego wykorzystaniu uzyskuje się beton o dużej szczelności oraz z niskim CO2.
Cement z obniżonym CO2 może być również wykorzystywany do produkcji:
- betonów samozagęszczalnych
- betonów przeznaczonych do obiektów o dużych gabarytach
- zapraw murarskich i tynkarskich
- mieszanek do podbudowy konstrukcji nośnych
- utwardzania podsypek
- wytwarzania bardziej trwałych betonów towarowych.
Redukcja emisyjności w branży budowlanej
Produkcja niskoemisyjnego cementu nie byłaby możliwa bez modernizacji cementowni. Taka inwestycja miała miejsce w Cementowni Małogoszcz firmy Lafarge. Wprowadzone innowacje przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii o 1/3 dzięki zastosowaniu mniej energochłonnych urządzeń oraz produkcji energii z odzysku ciepła odpadowego. Modernizacja pozwala zredukować emisję CO2 o 20%. W tej wytwórni produkowany jest niskoemisyjny cement CEM V.
1,7 mln ton przetworzonych rocznie odpadów z przemysłu to cel jaki stawia sobie firma Lafarge. Nawet do 0,5 mln ton trudnych odpadów niepoddających się recyklingowi przetwarzanych jest już teraz, czego efektem jest to, że nie zalegają one na wysypiskach. Firma prowadzi recykling betonu
z rozbiórek, który wykorzystywany jest ponownie w budownictwie.
Równie istotnym obszarem redukcji CO2 jest ograniczenie energii zużywanej w produkcji materiałów budowlanych. Do realizacji tego celu przyczyniają się farmy fotowoltaiczne powstające z inicjatywy i na potrzeby konkretnych wytwórców. Lafarge deklaruje, że do roku 2030 wykorzystywana przez firmę energia będzie w 100% zielona.
Obraz autorstwa Freepik