• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Cement z recyklingu

Ograniczanie śladu węglowego odgrywa kluczową rolę w działaniach mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i ochronę środowiska. Wdrażanie bardziej energooszczędnych technologii i procesów produkcji materiałów budowlanych to szansa na obniżenie zużycia energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dowiedz się o rozwiązaniu, jakim jest cement z recyklingu. Poznaj jego właściwości i zalety a także zastosowania.
Cement z recyklingu

Sektor budowlany odpowiada za 40% całej emisji CO2 do atmosfery. 10% przypada na produkcję materiałów budowlanych. Na nim zatem ciąży ogromna odpowiedzialność w zakresie redukcji emisyjności dwutlenku węgla.

Stawia się więc na materiały o niezmienionej jakości i wytrzymałości ale przyjaznych dla środowiska. Firma Lafarge deklaruje całkowite odejście do roku 2025 od produkcji CEM I, najbardziej emisyjnego cementu. Zastąpią go cementy o obniżonej zawartości klinkieru.

Poszukiwanie obszarów możliwego obniżania śladu węglowego doprowadziło do innowacyjnego rozwiązania, jakim jest produkowanie cementu z materiałów z recyklingu. Pozwala to na ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych.

To znaczący krok w kierunku zrównoważonego i niskoemisyjnego budownictwa.

Cechy cementu z recyklingu

Uzyskiwany w ten sposób produkt pozostaje zgodny z ekologicznymi trendami i spełnia warunki dbałości o środowisko.

Cement z recyklingu to wyrób:

  • trwały
  • odporny na siarczany
  • o niskim cieple hydratacji

Cement CEM V firmy Lafarge, sprzedawany pod marką ECOPlanet – bo o nim mowa – to jednocześnie wyrób o jednym z najszerszych zakresów zastosowań w branży. Z jego wykorzystaniem prognozuje się tworzenie zrównoważonych miast i zielonej infrastruktury.

Cement z recyklinu – zastosowanie

Cement z recyklingu może mieć zastosowanie w budownictwie ekologicznym, w szczególności jako składnik do wytwarzania betonów o niskim śladzie węglowym. Dzięki jego wykorzystaniu uzyskuje się beton o dużej szczelności oraz z niskim CO2.

Cement z obniżonym CO2 może być również wykorzystywany do produkcji:

  • betonów samozagęszczalnych
  • betonów przeznaczonych do obiektów o dużych gabarytach
  • zapraw murarskich i tynkarskich
  • mieszanek do podbudowy konstrukcji nośnych
  • utwardzania podsypek
  • wytwarzania bardziej trwałych betonów towarowych.

Redukcja emisyjności w branży budowlanej

Produkcja niskoemisyjnego cementu nie byłaby możliwa bez modernizacji cementowni. Taka inwestycja miała miejsce w Cementowni Małogoszcz firmy Lafarge. Wprowadzone innowacje przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii o 1/3 dzięki zastosowaniu mniej energochłonnych urządzeń oraz produkcji energii z odzysku ciepła odpadowego. Modernizacja pozwala zredukować emisję CO2 o 20%. W tej wytwórni produkowany jest niskoemisyjny cement CEM V.

1,7 mln ton przetworzonych rocznie odpadów z przemysłu to cel jaki stawia sobie firma Lafarge. Nawet do 0,5 mln ton trudnych odpadów niepoddających się recyklingowi przetwarzanych jest już teraz, czego efektem jest to, że nie zalegają one na wysypiskach. Firma prowadzi recykling betonu
z rozbiórek, który wykorzystywany jest ponownie w budownictwie.

Równie istotnym obszarem redukcji CO2 jest ograniczenie energii zużywanej w produkcji materiałów budowlanych. Do realizacji tego celu przyczyniają się farmy fotowoltaiczne powstające z inicjatywy i na potrzeby konkretnych wytwórców. Lafarge deklaruje, że do roku 2030 wykorzystywana przez firmę energia będzie w 100% zielona.

Obraz autorstwa Freepik

Treści powiązane

Składowanie CO2
Składowanie CO2
Ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla osiąga taką skalę, że wymusza poszukiwanie rozwiązań jego przechwytywania i przechowywania. Efektem takich działań ma być zmniejszenie emisji a tym samym redukcja negatywnego wpływu CO2 na zmiany klimatu i ograniczanie globalnego ocieplenia. Poznaj metody składowania i wykorzystania przechwytywanego z atmosfery dwutlenku węgla.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Cement to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych podczas większości robót budowlanych i wchodzący w skład mieszanek betonowych, tynkarskich i wielu innych produktów chemii budowlanej. Prawidłowy dobór tego budulca zapewnia trwałość wykonywanych elementów.
​Dekarbonizacja budynków. Znaczenie węgla wcielonego - dr inż. Krzysztof Starzyk
​Dekarbonizacja budynków. Znaczenie węgla wcielonego - dr inż. Krzysztof Starzyk
Węgiel wcielony jest tradycyjnie pomijany jako przyczyna emisji w środowisku zabudowanym. Jednak, w miarę jak program dekarbonizacji nabiera tempa, może się to szybko zmienić.
Rodzaje i zastosowanie cementów
Rodzaje i zastosowanie cementów
Cement to kluczowy składnik betonu, innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Czym się różnią poszczególne rodzaje cementu a tym samym do czego są wykorzystywane? Jakie są klasy cementów? Te informacje zbieramy w poniższym artykule.
Redukcja śladu węglowego
Redukcja śladu węglowego
Ślad węglowy to wyrażona w postaci liczbowej ilość gazów cieplarnianych wygenerowana przez dany podmiot lub działalność w celu wytworzenia konkretnego produktu lub usługi. W obliczeniach uwzględniana jest emisja dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów.
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
​Lafarge w Polsce osiąga 50 procent energii ze źródeł odnawialnych
​Lafarge w Polsce osiąga 50 procent energii ze źródeł odnawialnych
Lafarge w Polsce podpisuje kolejne umowy typu fizyczne PPA, które tym razem zostały zawarte z firmą KGAL. Dzięki temu Lafarge przybliża się do osiągnięcia celu 100% energii ze źródeł odnawialnych, wspierając przy tym rozwój OZE w Polsce. Podpisane umowy pozwalają na uzyskanie energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Krasinie i Rywałdzie, co pozwoli na zaspokojenie 50% zużycia energii Lafarge.
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?
Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ
Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ
​Obecnie najczęściej wykorzystywanymi materiałami budowlanymi w Polsce i na świecie są kompozyty cementowe, wśród których dominującą rolę zajmuje beton. Jednym z surowców naturalnych stosowanych do produkcji kompozytów cementowych są kruszywa naturalne.
Zdrowa Architektura Zrównoważona - komentarz dr inż. arch. Marty Promińskiej
Zdrowa Architektura Zrównoważona - komentarz dr inż. arch. Marty Promińskiej
W czasach, gdy zmiany klimatyczne przyspieszyły, zintensyfikował się wpływ środowiska zbudowanego na zdrowie i chorujemy po prostu przez to, że żyjemy na ziemi. W związku z tym rolą projektanta jest przejęcie odpowiedzialności za zdrowie i przyszłość jakości życia człowieka.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Beton plasuje się na drugiej pozycji w rankingu najpowszechniej stosowanych przez człowieka materiałów, ustępując miejsca tylko wodzie. Tak powszechnie stosowany w zurbanizowanym świecie, nie pozostaje jednak obojętny dla jakości i funkcjonalności tego świata.

Komentarze

brak komentarzy…