• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

E-protokół kominiarski – nowe zasady

Od września 2023 roku po przeprowadzeniu przeglądu kominiarskiego nie otrzymamy tradycyjnego papierowego protokołu, potwierdzającego sprawność instalacji lub wskazującego nieprawidłowości wymagające interwencji fachowca. Obecnie wystawiany jest dokument elektroniczny. Co zawiera? Jakie dane są zamieszczane w e-protokole i w jaki sposób możemy mieć do niego wgląd?
E-protokół kominiarski – nowe zasady

Przegląd kominiarski

Przynajmniej raz w roku właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do poddawania przeglądowi kominiarskiemu przewodów kominowych, dymowych, wentylacyjnych i spalinowych. Obowiązek ten wynika z art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

Kontrolę taką może przeprowadzić wyłącznie osoba z uprawnieniami mistrza kominiarskiego i należąca do Korporacji Kominiarzy Polskich lub posiadająca uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.

Podczas przeglądu kominiarz sprawdza stan techniczny przewodów kominowych odprowadzających dym oraz służących do wentylacji, ocenia drożność i szczelność komina. W razie konieczności może komin oczyścić i przywrócić drożność przewodów.

Protokół po przeglądzie kominiarskim

Podsumowaniem kontroli przewodów kominowych i wentylacyjnych był dotychczas protokół stwierdzający brak nieprawidłowości lub wskazujący obszary wymagające naprawy, wypełniany na miejscu przez kominiarza.

Od 18 września 2023 roku obowiązują protokoły w wersji cyfrowej. Po sporządzeniu trafiają automatycznie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i są jedyną ważną formą potwierdzenia wykonania przeglądu przewodów kominowych.

Jakie dane zbiera kominiarz?

Oprócz wykonania kontroli sprawności wentylacji i przewodów kominowych kominiarze zobligowani są obecnie do dokonania inwentaryzacji budynku. Warto więc przed wizytą przygotować możliwie jak najwięcej danych technicznych, których najczęściej po prostu nie pamiętamy lub nie znamy.

Uzyskanie pewnych specjalistycznych danych technicznych, szczególnie w odniesieniu do starych, nawet przedwojennych domów, wielokrotnie zmieniających właścicieli może być wręcz niemożliwe.

Kominiarz będzie chciał uzyskać następujące informacje o budynku:

  • Liczba kondygnacji
  • Liczba lokali
  • Rok budowy
  • Średnia wysokość kondygnacji ogrzewanych
  • Grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad garażem lub piwnicą
  • Grubość ocieplenia dachu
  • Grubość ocieplenia stropodachu
  • Strop nad piwnicą lub garażem
  • Stan instalacji c.o.
  • Stopień ocieplenia ścian zewnętrznych
  • Grubość ocieplenia ścian zewnętrznych
  • Czy wymieniono stolarkę okienną – jeśli tak, to kiedy
  • Czy wymieniono stolarkę drzwiową – jeśli tak, to kiedy
  • Rodzaj źródeł ciepła, w tym np. kominek (oraz roczne zużycie paliwa)

oraz o lokalu:

  • Numer lokalu
  • Powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych
  • Średnia temperatura pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym
  • Liczba mieszkańców.

Wszystkie te dane trafiają do systemu CEEB.

System CEEB

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest elementem projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), którego celem jest poprawa powietrza w Polsce. To internetowa baza danych zawierająca informacje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw. Ewidencja ma usprawnić działania interwencyjne oraz stanowić podstawę do planowania polityki niskoemisyjnej.

Przez system CEEB właściciele domów mogą:

  • zamówić wizytę kominiarza
  • złożyć deklarację CEEB
  • zgłosić kopciucha
  • pobrać deklarację lub protokół przeglądu kominiarskiego
  • znaleźć informację o aktualnych dofinansowaniach do termomodernizacji budynków.

Jak sprawdzić e-protokół?

Dostęp do protokołu w CEEB możliwy jest po zalogowaniu się użytkownika na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Można go pobrać w dowolnym momencie.

Umieszczenie protokołu w CEEB oznacza, że inspektorzy nadzoru budowlanego mogą w każdej chwili zweryfikować, czy właściciel danej nieruchomości dopełnił obowiązku corocznego przeglądu kominowego. Jeśli okaże się, że brakuje takiego dokumentu – za zaniedbanie grożą kary. Niewykonanie corocznego obowiązkowego przeglądu kominiarskiego zagrożone jest mandatem do 500 zł.

Ile kosztuje e-protokół kominiarski?

E-protokół jest bezpłatny. Zapłacimy jedynie za sam przegląd. W związku ze zwiększeniem zakresu obowiązków kominiarzy i koniecznością uzupełniania internetowych danych należy liczyć się ze wzrostem kosztów usług kominiarskich.

fot. kominki.org

Treści powiązane

Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Przeciekający komin
Przeciekający komin
Przeciekajacy komin to niewątpliwie duży problem. Jakie mogą być przyczyny przeciekania komina i jak temu zaradzić? Przeczytaj, jak zadbać o szczelność komina.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Piece kaflowe – powrót do tradycji
Piece kaflowe – powrót do tradycji
Dawne piece kaflowe to prawdziwe dzieła sztuki. Oprócz swojej funkcji użytkowej stanowiły niewątpliwie ozdobę pomieszczenia. Każdy ich element – kafle, drzwiczki, żeliwne wykończenia - świadczyły o artyzmie wykonawców. Zachowane do dzisiaj są odrestaurowywane, podnosząc walory estetyczne pałaców, dworów, starych willi, kamienic.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Wkłady kominowe
Wkłady kominowe
Wkłady kominowe muszą być dostosowane do rodzaju używanego opału a tym samym typu pieca. Jaki wkład kominowy będzie odpowiedni? Na co zwrócić uwagę, przy wyborze wkładu kominowego?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Ocieplenie komina
Ocieplenie komina
Czy każdy komin wymaga ocieplenia? Jeśli musimy ocieplić komin, jakie materiały się sprawdzą i jak skutecznie przeprowadzić ocieplenie?

Komentarze

Miron
Dokręcania śruby obywatelom, za ich własne pieniądze w imię "wspólnego dobra" ciąg dalszy. Komuna na razie w miękkim wydaniu atakuje, nie do takiej UE wstępowaliśmy.Wcześniej śmieciarze teraz kominiarze wykorzystywani są do inwigilacji ludzi dla " dobra planety" . Rozumiem, że o planetę trzeba dbać, ale nie można tego wykorzystywać do gnębienia i uciskania ludzi , w dodatku tych najbiedniejszych.
09.10.2024
28.09.2024
Marek
Zamówiłem kominiarz w Świdniku.Ci wogóle nie sprawdzili kominów dymowego i wentylacyjnego.Piali papierowy protokół i jeszcze jedno zarządami 350 zł.Dowiedziałem się po fakcie,że obecnie owiązuje eprotokół elektroniczny i ten jest tylko ważny w systemie CEEB.Co mam robić
miro59
Kominiarz jest od kominów a nie od kontroli i zbierania danych. Niech urzędasy z gminy pofatygują się i przyjdą na spis. Nie znam podstawy prawnej tych wymagań, czy ja muszę spowiadać się z tego co mam. KOMUNIZM UNII niby EUROPEJSKIEJ
31.08.2024
13.07.2024
tja
dlaczego piszecie, że kominiarze oprócz wykonania kontroli sprawności wentylacji i przewodów kominowych są zobligowani są obecnie do dokonania inwentaryzacji budynku. Przecież inwentaryzacja parametrów technicznych budynku jest dobrowolna, a na stronie zone.gunb.gov.pl jest nawet informacja, że inwentaryzację można za darmo zamówić w Gminie.
Bambi
Firmy kominiarskie kasują jak za zborze pomimo że nie wykonują do końca swoją pracę, myślę że dobrze by było stworzyć zespół kontroli nad firmami kominiarskim
09.06.2024
04.06.2024
AM
Inwentaryzacja parametrów technicznych budynku jest całkowicie dobrowolna, oznacza to, że decyzja o jej realizacji należy do właściciela bądź zarządcy.
Boni
Brak słów... Ilość domów do sprawdzenia podzielona przez ilość dostępnych kominiarzy i zakładając, że na każdy dom, potrzeba 3-4 godzin z dojechaniem, sprawdzenia i wypełnieniem dokumentów = fizycznie nie ma możliwość aby raz w roku każdy dom i mieszkanie w Polce zostało tak skontrolowane!!! To zajmie kilka lat jeśli nie dziesięcioleci ;) Kolejny przepis aby karać biednych ludzi a nie im pomagać! Dobrze, że egzekwowanie niektórych praw w Polsce jest tylko teoretyczne... tak samo jak egzekwowanie praw wynikających z Konstytucji ;)
16.04.2024