E-protokół kominiarski – nowe zasady
Przegląd kominiarski
Przynajmniej raz w roku właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do poddawania przeglądowi kominiarskiemu przewodów kominowych, dymowych, wentylacyjnych i spalinowych. Obowiązek ten wynika z art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
Kontrolę taką może przeprowadzić wyłącznie osoba z uprawnieniami mistrza kominiarskiego i należąca do Korporacji Kominiarzy Polskich lub posiadająca uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.
Podczas przeglądu kominiarz sprawdza stan techniczny przewodów kominowych odprowadzających dym oraz służących do wentylacji, ocenia drożność i szczelność komina. W razie konieczności może komin oczyścić i przywrócić drożność przewodów.
Protokół po przeglądzie kominiarskim
Podsumowaniem kontroli przewodów kominowych i wentylacyjnych był dotychczas protokół stwierdzający brak nieprawidłowości lub wskazujący obszary wymagające naprawy, wypełniany na miejscu przez kominiarza.
Od 18 września 2023 roku obowiązują protokoły w wersji cyfrowej. Po sporządzeniu trafiają automatycznie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i są jedyną ważną formą potwierdzenia wykonania przeglądu przewodów kominowych.
Jakie dane zbiera kominiarz?
Oprócz wykonania kontroli sprawności wentylacji i przewodów kominowych kominiarze zobligowani są obecnie do dokonania inwentaryzacji budynku. Warto więc przed wizytą przygotować możliwie jak najwięcej danych technicznych, których najczęściej po prostu nie pamiętamy lub nie znamy.
Uzyskanie pewnych specjalistycznych danych technicznych, szczególnie w odniesieniu do starych, nawet przedwojennych domów, wielokrotnie zmieniających właścicieli może być wręcz niemożliwe.
Kominiarz będzie chciał uzyskać następujące informacje o budynku:
- Liczba kondygnacji
- Liczba lokali
- Rok budowy
- Średnia wysokość kondygnacji ogrzewanych
- Grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad garażem lub piwnicą
- Grubość ocieplenia dachu
- Grubość ocieplenia stropodachu
- Strop nad piwnicą lub garażem
- Stan instalacji c.o.
- Stopień ocieplenia ścian zewnętrznych
- Grubość ocieplenia ścian zewnętrznych
- Czy wymieniono stolarkę okienną – jeśli tak, to kiedy
- Czy wymieniono stolarkę drzwiową – jeśli tak, to kiedy
- Rodzaj źródeł ciepła, w tym np. kominek (oraz roczne zużycie paliwa)
oraz o lokalu:
- Numer lokalu
- Powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych
- Średnia temperatura pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym
- Liczba mieszkańców.
Wszystkie te dane trafiają do systemu CEEB.
System CEEB
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest elementem projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), którego celem jest poprawa powietrza w Polsce. To internetowa baza danych zawierająca informacje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw. Ewidencja ma usprawnić działania interwencyjne oraz stanowić podstawę do planowania polityki niskoemisyjnej.
Przez system CEEB właściciele domów mogą:
- zamówić wizytę kominiarza
- złożyć deklarację CEEB
- zgłosić kopciucha
- pobrać deklarację lub protokół przeglądu kominiarskiego
- znaleźć informację o aktualnych dofinansowaniach do termomodernizacji budynków.
Jak sprawdzić e-protokół?
Dostęp do protokołu w CEEB możliwy jest po zalogowaniu się użytkownika na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Można go pobrać w dowolnym momencie.
Umieszczenie protokołu w CEEB oznacza, że inspektorzy nadzoru budowlanego mogą w każdej chwili zweryfikować, czy właściciel danej nieruchomości dopełnił obowiązku corocznego przeglądu kominowego. Jeśli okaże się, że brakuje takiego dokumentu – za zaniedbanie grożą kary. Niewykonanie corocznego obowiązkowego przeglądu kominiarskiego zagrożone jest mandatem do 500 zł.
Ile kosztuje e-protokół kominiarski?
E-protokół jest bezpłatny. Zapłacimy jedynie za sam przegląd. W związku ze zwiększeniem zakresu obowiązków kominiarzy i koniecznością uzupełniania internetowych danych należy liczyć się ze wzrostem kosztów usług kominiarskich.
fot. kominki.org