Ekologiczny beton towarowy - wizja przyszłości czy teraźniejszość? Konferencja MC-Bauchemie

W zielonej scenerii Warmii i Mazur odbyła się konferencja zorganizowana przez firmę MC-Bauchemie, tym razem poświęcona zagadnieniom związanym z technologią betonów ekologicznych.
W spotkaniu udział wzięło 90 klientów oraz partnerów MC-Bauchemie, związanych z branżą betonu towarowego.
Organizator seminarium – MC-Bauchemie
MC-Bauchemie to międzynarodowa firma z siedzibą w Bottrop, specjalizująca się w produkcji i sprzedaży szeroko pojętej chemii budowlanej. W Polsce znana zarówno pod marką MC-Bauchemie, jak i Ultrament czy Botament.
Tomasz Moskal, manager odpowiedzialny w Polsce za biznes Concrete Industry MC-Bauchemie przybliżył trendy rynku budowlanego oraz produkcji betonu towarowego na rok 2025.
- Prognozy dla polskiego rynku budowlanego w 2025 roku są optymistyczne i wskazują na odbudowę po spadkach z poprzednich lat, z przewidywanym realnym wzrostem wartości rynku o ok. 3% i osiągnięciem poziomu 394 miliardów złotych – podkreśla Tomasz Moskal. - Rośnie popularność budownictwa modułowego i prefabrykowanego, a automatyzacja, robotyzacja i zastosowanie AI staje się codziennością w zarządzaniu projektami i firmami. Pod kątem produkcji betonu towarowego prognozowany jest długoterminowy trend wzrostowy, coraz większe znaczenie ma jakość produkowanego betonu, jego wpływu na środowisko (obniżanie śladu węglowego) oraz adaptacja do standardów ESG (Environmental / Social / Govermance). Branżę czekają inwestycje w technologie niskoemisyjne, dywersyfikacja źródeł surowców wraz z automatyzacją produkcji.
Konrad Grzesiak, Product Manager MC-Bauchemie zaprezentował bliżej najnowszą serię domieszek MC-EcoFlow dedykowanych do betonu towarowego.
- Nasze domieszki charakteryzują się silniejszą redukcją wody, zwiększoną wytrzymałością wczesną betonu przy utrzymaniu dłuższej konsystencji w czasie i poprawą kompatybilności z cementami o niskim śladzie węglowym. To duża zaleta dla naszych klientów – mówi Konrad Grzesiak.
Przemysław Lemann, Manager ds. rozwoju i sprzedaży włókien w firmie MC, przedstawił najnowszą ofertę firmy z zakresu włókien wraz z nowymi perspektywami, innowacyjnymi materiałami oraz wykorzystaniem w ich produkcji recyklingu.
- Włókna z tworzyw sztucznych coraz częściej znajdują zastosowanie przy wykonaniu betonowych posadzek przemysłowych i magazynowych, nawierzchni drogowych i lotniskowych oraz tunelach, murach oporowych i zbiornikach wodnych. Włókna do betonu stanowią istotny element nowoczesnego budownictwa poprawiając właściwości mechaniczne betonu ale również umożliwiają wdrażanie innowacyjnych technologii i bardziej zrównoważonych rozwiązań – podsumowuje Przemysław Lemann.
Rolę domieszek i ich emisyjności w zrównoważonym budownictwie przedstawił Michał Kania, manager z laboratorium badań i rozwoju polskiego oddziału MC-Bauchemie w Środzie Wielkopolskiej.
- Deklaracje EPD umożliwiają składanie wiarygodnych twierdzeń dotyczących ochrony środowiska na temat produktów jakimi są domieszki do betonu. Domieszki oferują rozwiązania, które pomagają branży budowlanej budować lepsze, trwalsze i bardziej zrównoważone konstrukcje. Deklaracje Środowiskowe Produktów EPD posiadają produkowane w naszym zakładzie domieszki do betonu – dodaje Michał Kania.
Laboratoria i stowarzyszenia branżowe
Marta Kiernia-Hnat z Centrum Technologiczne Budownictwa / Instytut Badań i Certyfikacji w Rzeszowie przybliżyła zmiany w zakresie wprowadzenia do obrotu wyrobów budowlanych w związku z wprowadzeniem nowego CPR.
- Nowy CPR dotyczy wyłącznie wyrobów objętych zharmonizowanymi specyfikacjami technicznymi, do których odniesienia opublikowano po dacie publikacji – zaznacza Marta Kiernia.
Dyrektor Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego Maciej Gruszczyński pochylił się nad rolę zapisów prawnych w zrównoważonej technologii betonu jak i wyzwania jakie stoją przed branżą betonową.
- Beton niskoemisyjny jest materiałem wymagającym nowych metod projektowania i badawczych, a od technologów nowego, szerokiego spojrzenia na wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej – podsumowuje Maciej Gruszczyński.
Producenci i wykonawcy
Adam Oziębły z firmy PORR S.A. omówił działalność firmy oraz podzielił się doświadczeniami z budowy placu postojowego dla jednostek ciężkiego sprzętu wojskowego z wykorzystaniem betonu o obniżonej emisyjności. Firma PORR S.A. to jeden z kluczowych graczy na polskim rynku budowlanym.
- Użycie rozwiązań i domieszek firmy MC-Bauchemie na projekcie w Czarnem pozwoliło na terminowe wyprodukowanie i wbudowanie wysokiej jakości betonu na place w ilości 16500m3 betonu oraz ilości 6700m3 na drogi. – dodaje Adam Oziębły.
O realizacji budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu z zastosowaniem mieszanek betonowych modyfikowanych domieszkami MC najnowszej serii EcoFlow opowiedział Adam Benka, technolog firmy Thomas Beton.
- Każda z receptur była weryfikowana w kilku wersjach z użyciem 3 lub 4 różnych cementów oraz kruszyw od różnych dostawców, natomiast komplet domieszek pochodził od firmy MC-Bauchemie – podkreśla Adam Benka.
Producenci cementu
Perspektywy i możliwości stosowania produktów cyrkularnych przedstawiła Katarzyna Synowiec Heidelberg Materials Polska. Circular economy to gospodarka cyrkularna, inaczej zwana gospodarką obiegu zamkniętego - model gospodarczy, w którym zasoby krążą w zamkniętym obiegu (zamkniętej pętli procesów).
- Przemysł cementowy i betonowy stanowi kluczowe ogniwo w gospodarce obiegu zamkniętego, wykorzystując paliwa i surowce alternatywne w produkcji klinkieru, uboczne produkty przemysłowe w produkcji cementu, a także kruszywa z recyklingu w betonie. Heidelberg Materials jako pierwszy w Polsce uruchomił zakład recyklingu betonu wdrażając na skalę przemysłową wysokiej jakości separację i sortowanie odpadów betonowych – wskazuje Katarzyna Synowiec.
Grzegorz Stańczyk z Cemex Polska przedstawił nowe perspektywy aplikacyjne cementów niskoemisyjnych produkowanych i oferowanych przez firmę.
- Oferowany przez nas cement CEM II/B-M (S-LL) 42,5 N zaliczany jest do cementów o niskim śladzie węglowym co umożliwia redukcję wpływu na globalne ocieplenie. Przeznaczony jest do produkcji betonu towarowego niemal wszystkich klas wytrzymałości, podbudów i stabilizacji w budownictwie komunikacyjnym i betonów i zaczynów stosowanych w specjalnych robotach geotechnicznych. Może być stosowany we wszystkich klasach ekspozycji z wyjątkiem betonów specjalnych napowietrzanych (XF2-XF4) i środowiska chemicznie agresywnego (XA2-XA3) – podkreśla Grzegorz Stańczyk.
Beton towarowy i rozwiązania o obniżonym śladzie węglowym były tematem przewodnim prezentacji Kamila Sokołowskiego z działu doradztwa technicznego i rozwoju Cement Ożarów S.A.
- W ramach programu EKO Formuła jako Cement Ożarów konsekwentnie dążymy do dalszego ograniczania śladu węglowego, promując kompleksowe podejście do projektowania i rozwoju produktów. Nasze działania koncentrują się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań opartych na cementach o obniżonej emisji CO₂, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i parametrów użytkowych. Dbając o zrównoważony rozwój, będziemy stale aktualizować dokumentacje techniczne, poszukiwać alternatywnych surowców mineralnych oraz tworzyć nowatorskie produkty i rozwiązania, które nie tylko odpowiadają na potrzeby rynku, ale również wyznaczają nowe kierunki w branży - mówi Kamil Sokołowski.
Tematem przewodnim prezentacji Michała Drabczyka, kierownika badań i rozwoju w Holcim Polska był beton przyszłości z redukcją śladu węglowego i zużyciem zasobów naturalnych.
W prezentacji został poruszony m.in. temat związany z wykorzystaniem materiałów z recyklingu i zastosowaniem grysów z recyklingu obiektów budowlanych, resztek betonu i szlamu, a także wody recyklingowej zgodnej z PN-EN 1008. Całość pokryta szeregiem badań i testów z wykorzystaniem cementów niskoemisyjnych z oferty Holcim Polska.
- Beton z użyciem materiałów recyklingowych, mniejszym wpływie na środowisko, „inteligentny”, „komunikatywny”, ale przede wszystkim trwały to wyzwania nad którymi intensywnie dzisiaj pracujemy – podkreśla Michał Drabczyk.
Po zakończeniu części merytorycznej był czas na mniej formalne dyskusje w kuluarach, a także skorzystanie z przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Integracja trwała do późnych godzin wieczornych.
- Relacje, współpraca między firmami, wymiana doświadczeń i rozwiązania szyte na miarę są gwarancją dobrej współpracy oraz budowy wzajemnego zaufania. Tego typu spotkania je wzmacniają. Mam nadzieję, że nasi goście wyjechali ze spotkania usatysfakcjonowani – podsumowuje Tomasz Moskal.
Zobacz także Prezentację MC-Bauchemie w portalu.
Treści powiązane

Autoklawizowany beton komórkowy

Beton sprężony

Beton pod ogrzewanie podłogowe

Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?

Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie

Beton konstrukcyjny

Domieszki do betonu w ofercie firmy POLFLUID Sp. z o.o.

Betonowanie zimą

Agresja chemiczna wody względem betonu

Betonowe posadzki przemysłowe

Betony specjalne

Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ

Beton posadzkowy

Beton drogowy

Beton wyrobem budowlanym

MC-EcoFlow - nowa gama superplastyfikatorów od MC-Bauchemie Polska w aspekcie aktualnych wyzwań ekologicznych

Beton architektoniczny

Beton jamisty

Beton samozagęszczalny SCC

Deklaracje Środowiskowe domieszek do betonu

Domieszki do betonu

Beton ekspansywny

Zielona prefabrykacja - czy to w ogóle możliwe? Konferencja MC-Bauchemie

Beton podwodny

Badanie betonów

Certyfikacja betonu towarowego

Beton lekki

Beton napowietrzony
