Jakiego artykułu szukasz?

Ekologiczny beton towarowy - wizja przyszłości czy teraźniejszość? Konferencja MC-Bauchemie

Konferencja zorganizowana przez firmę MC-Bauchemie w hotelu Masuria poświęcona była zagadnieniom związanym z technologią betonów ekologicznych.
Ekologiczny beton towarowy - wizja przyszłości czy teraźniejszość? Konferencja MC-Bauchemie

W zielonej scenerii Warmii i Mazur odbyła się konferencja zorganizowana przez firmę MC-Bauchemie, tym razem poświęcona zagadnieniom związanym z technologią betonów ekologicznych.

W spotkaniu udział wzięło 90 klientów oraz partnerów MC-Bauchemie, związanych z branżą betonu towarowego.

Organizator seminarium – MC-Bauchemie

MC-Bauchemie to międzynarodowa firma z siedzibą w Bottrop, specjalizująca się w produkcji i sprzedaży szeroko pojętej chemii budowlanej. W Polsce znana zarówno pod marką MC-Bauchemie, jak i Ultrament czy Botament.

Tomasz Moskal, manager odpowiedzialny w Polsce za biznes Concrete Industry MC-Bauchemie przybliżył trendy rynku budowlanego oraz produkcji betonu towarowego na rok 2025.

- Prognozy dla polskiego rynku budowlanego w 2025 roku są optymistyczne i wskazują na odbudowę po spadkach z poprzednich lat, z przewidywanym realnym wzrostem wartości rynku o ok. 3% i osiągnięciem poziomu 394 miliardów złotych – podkreśla Tomasz Moskal. - Rośnie popularność budownictwa modułowego i prefabrykowanego, a automatyzacja, robotyzacja i zastosowanie AI staje się codziennością w zarządzaniu projektami i firmami. Pod kątem produkcji betonu towarowego prognozowany jest długoterminowy trend wzrostowy, coraz większe znaczenie ma jakość produkowanego betonu, jego wpływu na środowisko (obniżanie śladu węglowego) oraz adaptacja do standardów ESG (Environmental / Social / Govermance). Branżę czekają inwestycje w technologie niskoemisyjne, dywersyfikacja źródeł surowców wraz z automatyzacją produkcji.

Konrad Grzesiak, Product Manager MC-Bauchemie zaprezentował bliżej najnowszą serię domieszek MC-EcoFlow dedykowanych do betonu towarowego.

- Nasze domieszki charakteryzują się silniejszą redukcją wody, zwiększoną wytrzymałością wczesną betonu przy utrzymaniu dłuższej konsystencji w czasie i poprawą kompatybilności z cementami o niskim śladzie węglowym. To duża zaleta dla naszych klientów – mówi Konrad Grzesiak.

Przemysław Lemann, Manager ds. rozwoju i sprzedaży włókien w firmie MC, przedstawił najnowszą ofertę firmy z zakresu włókien wraz z nowymi perspektywami, innowacyjnymi materiałami oraz wykorzystaniem w ich produkcji recyklingu.

- Włókna z tworzyw sztucznych coraz częściej znajdują zastosowanie przy wykonaniu betonowych posadzek przemysłowych i magazynowych, nawierzchni drogowych i lotniskowych oraz tunelach, murach oporowych i zbiornikach wodnych. Włókna do betonu stanowią istotny element nowoczesnego budownictwa poprawiając właściwości mechaniczne betonu ale również umożliwiają wdrażanie innowacyjnych technologii i bardziej zrównoważonych rozwiązań – podsumowuje Przemysław Lemann.

Rolę domieszek i ich emisyjności w zrównoważonym budownictwie przedstawił Michał Kania, manager z laboratorium badań i rozwoju polskiego oddziału MC-Bauchemie w Środzie Wielkopolskiej.

- Deklaracje EPD umożliwiają składanie wiarygodnych twierdzeń dotyczących ochrony środowiska na temat produktów jakimi są domieszki do betonu. Domieszki oferują rozwiązania, które pomagają branży budowlanej budować lepsze, trwalsze i bardziej zrównoważone konstrukcje. Deklaracje Środowiskowe Produktów EPD posiadają produkowane w naszym zakładzie domieszki do betonu – dodaje Michał Kania.

Laboratoria i stowarzyszenia branżowe

Marta Kiernia-Hnat z Centrum Technologiczne Budownictwa / Instytut Badań i Certyfikacji w Rzeszowie przybliżyła zmiany w zakresie wprowadzenia do obrotu wyrobów budowlanych w związku z wprowadzeniem nowego CPR.

- Nowy CPR dotyczy wyłącznie wyrobów objętych zharmonizowanymi specyfikacjami technicznymi, do których odniesienia opublikowano po dacie publikacji – zaznacza Marta Kiernia.

Dyrektor Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego Maciej Gruszczyński pochylił się nad rolę zapisów prawnych w zrównoważonej technologii betonu jak i wyzwania jakie stoją przed branżą betonową.

- Beton niskoemisyjny jest materiałem wymagającym nowych metod projektowania i badawczych, a od technologów nowego, szerokiego spojrzenia na wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej – podsumowuje Maciej Gruszczyński.

Producenci i wykonawcy

Adam Oziębły z firmy PORR S.A. omówił działalność firmy oraz podzielił się doświadczeniami z budowy placu postojowego dla jednostek ciężkiego sprzętu wojskowego z wykorzystaniem betonu o obniżonej emisyjności. Firma PORR S.A. to jeden z kluczowych graczy na polskim rynku budowlanym.

- Użycie rozwiązań i domieszek firmy MC-Bauchemie na projekcie w Czarnem pozwoliło na terminowe wyprodukowanie i wbudowanie wysokiej jakości betonu na place w ilości 16500m3 betonu oraz ilości 6700m3 na drogi. – dodaje Adam Oziębły.

O realizacji budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu z zastosowaniem mieszanek betonowych modyfikowanych domieszkami MC najnowszej serii EcoFlow opowiedział Adam Benka, technolog firmy Thomas Beton.

- Każda z receptur była weryfikowana w kilku wersjach z użyciem 3 lub 4 różnych cementów oraz kruszyw od różnych dostawców, natomiast komplet domieszek pochodził od firmy MC-Bauchemie – podkreśla Adam Benka.

Producenci cementu

Perspektywy i możliwości stosowania produktów cyrkularnych przedstawiła Katarzyna Synowiec Heidelberg Materials Polska. Circular economy to gospodarka cyrkularna, inaczej zwana gospodarką obiegu zamkniętego - model gospodarczy, w którym zasoby krążą w zamkniętym obiegu (zamkniętej pętli procesów).

- Przemysł cementowy i betonowy stanowi kluczowe ogniwo w gospodarce obiegu zamkniętego, wykorzystując paliwa i surowce alternatywne w produkcji klinkieru, uboczne produkty przemysłowe w produkcji cementu, a także kruszywa z recyklingu w betonie. Heidelberg Materials jako pierwszy w Polsce uruchomił zakład recyklingu betonu wdrażając na skalę przemysłową wysokiej jakości separację i sortowanie odpadów betonowych – wskazuje Katarzyna Synowiec.

Grzegorz Stańczyk z Cemex Polska przedstawił nowe perspektywy aplikacyjne cementów niskoemisyjnych produkowanych i oferowanych przez firmę.

- Oferowany przez nas cement CEM II/B-M (S-LL) 42,5 N zaliczany jest do cementów o niskim śladzie węglowym co umożliwia redukcję wpływu na globalne ocieplenie. Przeznaczony jest do produkcji betonu towarowego niemal wszystkich klas wytrzymałości, podbudów i stabilizacji w budownictwie komunikacyjnym i betonów i zaczynów stosowanych w specjalnych robotach geotechnicznych. Może być stosowany we wszystkich klasach ekspozycji z wyjątkiem betonów specjalnych napowietrzanych (XF2-XF4) i środowiska chemicznie agresywnego (XA2-XA3) – podkreśla Grzegorz Stańczyk.

Beton towarowy i rozwiązania o obniżonym śladzie węglowym były tematem przewodnim prezentacji Kamila Sokołowskiego z działu doradztwa technicznego i rozwoju Cement Ożarów S.A.

- W ramach programu EKO Formuła jako Cement Ożarów konsekwentnie dążymy do dalszego ograniczania śladu węglowego, promując kompleksowe podejście do projektowania i rozwoju produktów. Nasze działania koncentrują się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań opartych na cementach o obniżonej emisji CO₂, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i parametrów użytkowych. Dbając o zrównoważony rozwój, będziemy stale aktualizować dokumentacje techniczne, poszukiwać alternatywnych surowców mineralnych oraz tworzyć nowatorskie produkty i rozwiązania, które nie tylko odpowiadają na potrzeby rynku, ale również wyznaczają nowe kierunki w branży - mówi Kamil Sokołowski.

Tematem przewodnim prezentacji Michała Drabczyka, kierownika badań i rozwoju w Holcim Polska był beton przyszłości z redukcją śladu węglowego i zużyciem zasobów naturalnych.

W prezentacji został poruszony m.in. temat związany z wykorzystaniem materiałów z recyklingu i zastosowaniem grysów z recyklingu obiektów budowlanych, resztek betonu i szlamu, a także wody recyklingowej zgodnej z PN-EN 1008. Całość pokryta szeregiem badań i testów z wykorzystaniem cementów niskoemisyjnych z oferty Holcim Polska.

- Beton z użyciem materiałów recyklingowych, mniejszym wpływie na środowisko, „inteligentny”, „komunikatywny”, ale przede wszystkim trwały to wyzwania nad którymi intensywnie dzisiaj pracujemy – podkreśla Michał Drabczyk.

Po zakończeniu części merytorycznej był czas na mniej formalne dyskusje w kuluarach, a także skorzystanie z przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Integracja trwała do późnych godzin wieczornych.

- Relacje, współpraca między firmami, wymiana doświadczeń i rozwiązania szyte na miarę są gwarancją dobrej współpracy oraz budowy wzajemnego zaufania. Tego typu spotkania je wzmacniają. Mam nadzieję, że nasi goście wyjechali ze spotkania usatysfakcjonowani – podsumowuje Tomasz Moskal.

Zobacz także Prezentację MC-Bauchemie w portalu.

Treści powiązane

Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizacja to jeden z etapów wytwarzania materiału konstrukcyjnego, jakim są bloczki z betonu komórkowego. Pozwala uzyskać produkt gotowy do użytku i posiadający wymagane parametry wytrzymałościowe w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku produkcji betonu towarowego. Dowiedz się, jak wygląda produkcja bloczków betonowych, jakie stosuje się surowce do wyrobu gazobetonu oraz jakie znajduje zastosowanie autoklawizowany beton komórkowy.
Beton sprężony
Beton sprężony
Poznaj zastosowanie betonu sprężonego. Dowiedz się, jakie są jego rodzaje, jak powstaje i jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Produkcja cementu pomimo unowocześniania technologii ciągle przyczynia się do ogromnej emisji CO2 do atmosfery. Czy można zastąpić cement innym, bardziej ekologicznym spoiwem? Czy możliwe jest wytworzenie betonu beż użycia cementu.
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny stosowany jest do budowy elementów nośnych budowli, które przesądzają o trwałości, stabilności i bezpieczeństwie użytkowania określonego obiektu. Gdzie konkretnie znajduje zastosowanie? Jaki jest skład betonu konstrukcyjnego. W jakich klasach produkowany jest beton konstrukcyjny? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
​Domieszki do betonu w ofercie firmy POLFLUID Sp. z o.o.
​Domieszki do betonu w ofercie firmy POLFLUID Sp. z o.o.
POLFLUID to spółka w całości o polskim kapitale mająca siedzibę, zakład produkcyjny, magazyn oraz laboratorium w Tychach (woj. śląskie).
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Agresja chemiczna wody względem betonu
Agresja chemiczna wody względem betonu
Jakie reakcje chemiczne zachodzą w wyniku działania wody na beton? Przeczytaj o możliwych uszkodzeniach z tym związanych, rodzajach agresji chemicznej, sposobach przeciwdziałania i ochrony betonu.
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe wymagają szczególnej trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia. Wykonuje się je z odpowiednio przygotowanej mieszanki betonowej z zastosowaniem właściwej technologii. Z czego powstają posadzki betonowe? Czym powinny się cechować i gdzie znajdują zastosowanie? Więcej o posadzkach betonowych przeczytacie w tym artykule.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ
Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ
​Obecnie najczęściej wykorzystywanymi materiałami budowlanymi w Polsce i na świecie są kompozyty cementowe, wśród których dominującą rolę zajmuje beton. Jednym z surowców naturalnych stosowanych do produkcji kompozytów cementowych są kruszywa naturalne.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Beton drogowy
Beton drogowy
Beton drogowy to rodzaj betonu stosowanego do budowy dróg, autostrad, chodników i innych powierzchni drogowych. Jest to popularny materiał konstrukcyjny w infrastrukturze drogowej ze względu na swoje właściwości i trwałość. Jakie są zalety betonu drogowego? Jak powstaje beton drogowy.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
MC-EcoFlow - nowa gama superplastyfikatorów od MC-Bauchemie Polska w aspekcie aktualnych wyzwań ekologicznych
MC-EcoFlow - nowa gama superplastyfikatorów od MC-Bauchemie Polska w aspekcie aktualnych wyzwań ekologicznych
Wychodząc naprzeciw wyzwaniom legislacyjnym oraz środowiskowym, opracowaliśmy w MC-Bauchemie nową generację komponentów, stanowiących podstawę gamy wysokowydajnych superplastyfikatorów MC-EcoFlow.
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny to rodzaj dekoracyjnego materiału budowlanego i wykończeniowego. Surowy efekt, jaki uzyskuje się po jego zastosowaniu ma wielu zwolenników nowoczesnych stylizacji wnętrz. Poznaj, czym charakteryzuje się beton architektoniczny, gdzie znajduje zastosowanie oraz jakie rodzaje tego materiału są dostępne.
Beton jamisty
Beton jamisty
Beton jamisty to jeden z tzw. betonów specjalnych. Charakteryzuje się dużą porowatością struktury, wodoprzepuszczalnością oraz lekkością. Przeczytaj, z jakich składników produkuje się beton jamisty, jakie ma właściwości oraz zastosowania.
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny (SCC) nie wymaga wibrowania podczas układania. Posiada zdolność rozpływu w szalunku pod własnym ciężarem, zachowując cechy tradycyjnego betonu. Zobacz, jak powstaje beton SCC, jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie.
​Deklaracje Środowiskowe domieszek do betonu
​Deklaracje Środowiskowe domieszek do betonu
Domieszki do betonu stanowią dziś niezbędny składnik każdego nowoczesnego betonu, ułatwiają projektowanie, produkcję, układanie przyjaznego dla środowiska materiału budowlanego, a także gwarantują jego długoterminową trwałość - komentuje mgr inż. Michał Kania z MC-Bauchemie Polska Sp. z o.o.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny to nowoczesny materiał budowlany, będący alternatywną choćby dla stali czy drewna. Jego zastosowanie pozwala na wznoszenie konstrukcji w innej zupełnie technologii. Czym jest beton ekspansywny, jakie ma właściwości i gdzie się go stosuje? – więcej na ten temat w poniższym artykule.
​Zielona prefabrykacja - czy to w ogóle możliwe? Konferencja MC-Bauchemie
​Zielona prefabrykacja - czy to w ogóle możliwe? Konferencja MC-Bauchemie
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży prefabrykacyjnej w zakresie wymiany informacji dotyczących nowych zagadnień, wymogów i problemów związanych z produkcją betonu prefabrykowanego, firma MC-Bauchemie zorganizowała seminarium „Zielona prefabrykacja - czy to w ogóle możliwe?”, dedykowane producentom z branży prefabrykacji betonowej.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?
Beton lekki
Beton lekki
Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały wyrób o niskiej wadze. Z czego powstaje lekki beton? Jaki jest jego skład, a tym samym właściwości. Gdzie można go zastosować? – o tym piszemy w poniższym artykule.
Beton napowietrzony
Beton napowietrzony
Beton poddaje się procesowi napowietrzania, aby podnieść jego mrozoodporność. Odbywa się to poprzez dodanie odpowiednich domieszek. Jakie rodzaje domieszek napowietrzających są dostępne? Kiedy je stosować? Jakie właściwości ma napowietrzony beton? O tym piszemy w poniższym artykule.
Betonowanie latem
Betonowanie latem
Warunki atmosferyczne nie są obojętne w procesie betonowania. Skrajne temperatury mogą zaburzyć reakcje chemiczne zachodzące w mieszance betonowej. Betonowanie zarówno w mroźne zimy jak i upalne dni lata jest niewskazane, trudne, może przysporzyć kłopotów i przełożyć się na jakość i trwałość konstrukcji. W tym artykule przyglądamy się różnym aspektom betonowania w okresie lata.

Komentarze

brak komentarzy…