• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Ekspertyza budowlana

Ekspertyza budowlana jest dokumentem opisującym aktualny i rzeczywisty stan techniczny budynku. Kiedy konieczne jest sporządzenie takiego dokumentu? Co powinna zawierać ekspertyza oraz kto może ją wykonać?
Ekspertyza budowlana

Ekspertyza budowlana jest dokumentem opisującym aktualny i rzeczywisty stan techniczny budynku. Zawiera wszystkie niezbędne dane i obliczenia, pozwalające określić kondycję użytkowanego budynku.

Ekspertyza budowlana jest oficjalnym dokumentem prawnym, który może być wykorzystywany przez sąd w sprawach karnych i cywilnych z zakresu prawa budowlanego, a także na potrzeby policji, prokuratury i inspektora nadzoru budowlanego.

Co zawiera ekspertyza budowlana

Wykonanie ekspertyzy budowlanej poprzedzają oględziny, podczas których rzeczoznawca budowlany dokonuje wymaganych pomiarów i badań. Weryfikuje on stan konstrukcji budynku, jego stabilność, dopuszczalne obciążenia, prace izolacyjne i wykończeniowe, a także ogólną przydatność nieruchomości do użytkowania.

Analizowane są ewentualne uszkodzenia fundamentów, wszelkiego rodzaju pęknięcia i mechaniczne uszkodzenia ścian, stropów, posadzki.

Badaniom podlega sprawność instalacji elektrycznej.

Wszystkie wychwycone usterki zostają opisane z określeniem potencjalnych przyczyn oraz zaleceń co do dalszych działań naprawczych.

Ekspertyza budowlana zawiera:

  • dokumentację rysunkową i fotograficzną budynku i jego części,
  • opis uszkodzeń i wykaz ich potencjalnych przyczyn,
  • opis błędów wykonawczych lub eksploatacyjnych,
  • wskazanie działań naprawczych,
  • wstępny kosztorys napraw,
  • wnioski eksperta,
  • ocenę stanu technicznego budynku.

Czego dotyczy ekspertyza budowlana

Ekspertyzy budowlane przeprowadza się przede wszystkim w celu określenia stanu technicznego istniejącego budynku.

Często motywem sporządzenia ekspertyzy jest ocena jakości i prawidłowości wykonania prac budowlanych w nowo budowanym obiekcie. Dokument taki będzie przydatny podczas odbioru inwestorskiego nowego domu.

Ekspertyza budowlana jest niezbędna, jeśli zachodzi konieczność zweryfikowania stanu technicznego takich elementów składowych budynku, jak ściany, dach, elewacja, stropy, podpiwniczenie, fundamenty itp.

Sporządzenie ekspertyzy zleca się przed przebudową, nadbudową budynku, wykonaniem większych prac remontowych, planowanej zmiany sposobu użytkowania domu lub wyodrębnienia w nim lokalu użytkowego.

Kto przygotowuje ekspertyzę budowlaną

Prawo budowlane jednoznacznie nie określa, kto jest uprawniony do przeprowadzenia takiej ekspertyzy. W różnych aktach prawnych ustalone są odmienne zasady.

W niektórych przypadkach, takich jak np. uzasadnione wątpliwości w przypadku rozbiórek nieużytkowanych lub niewykończonych obiektów, ekspertyzę techniczną może wykonać rzeczoznawca budowlany i inne podmioty (np. jednostka badawczo-rozwojowa, uczelnia posiadająca kompetencje do badań naukowych, uprawniony do takich działań projektant itp.).

Tylko rzeczoznawca budowlany może sporządzić ekspertyzę np. w sprawie uzgodnienia projektu pod względem ochrony przeciwpożarowej (art. 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 31 sierpnia 2010 r.).

Osoba posiadająca uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności wykonuje ekspertyzę, gdy chodzi m.in. o zmianę sposobu użytkowania nieruchomości (Prawo budowlane art. 71 ust. 2 pkt 5).

Ważne, aby wykonanie ekspertyzy budowlanej powierzyć specjalistom o odpowiedniej specjalizacji i uprawnieniach.

Ekspertyzy budowlane wykonuje się na zlecenie inwestora lub na wniosek uprawnionego organu administracyjnego lub organu nadzoru budowlanego.

Ile kosztuje ekspertyza budowlana

Trudno jednoznacznie określić koszt opracowania takiego dokumentu. Zależeć on będzie od specyfiki obiektu, jego kubatury i powierzchni. Inne stawki obowiązywać będą zależnie od lokalizacji. W przypadku domów jednorodzinnych średni koszt to ok. 2 – 2,5 tys. złotych.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Rozbiórka budynku – formalności i przepisy prawa
Rozbiórka budynku – formalności i przepisy prawa
Nie każdy obiekt nadaje się do remontu. Pozbycie się istniejącego budynku to czasem pierwszy etap przygotowania działki pod budowę nowego domu. Jakie formalności należy spełnić, aby rozebrać istniejącą budowlę? Czy jest wymagane pozwolenie? A może wystarczy zgłoszenie do urzędu chęci rozebrania budynku?
Samowola budowlana
Samowola budowlana
Zasady wznoszenie wszelkich budowli, konstrukcji regulują przepisy prawa. Jasno określają, jakie warunki muszą być spełnione, aby określona inwestycja mogła powstać. Jakiekolwiek naruszenia w tym zakresie traktowane są jako samowola budowlana. Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć w przypadku dopuszczenia się samowoli budowlanej? Czy taką budowę można zalegalizować?
Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie
Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie
Każda osoba biorąca udział w procesie budowlanym zobowiązana jest do dołożenia wszelkiej staranności, aby swoją pracę wykonać jak najlepiej, zgodnie z przepisami prawa. Dopuszczenie się określonych zaniedbań czy popełnienie czynów noszących znamiona przewinienia zawodowego wiąże się w przypadku osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie z rozpoznaniem danej sprawy w trybie odpowiedzialności zawodowej.
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB to Centralny Rejestr Uprawnień Budowlanych. Dowiedz się, jakie dane dostępne są w systemie, jakie korzyści daje dostęp do e-CRUB oraz kto może korzystać z bazy uprawnień budowlanych.
Kontrola inspektora nadzoru budowlanego
Kontrola inspektora nadzoru budowlanego
Inspektor budowlany to osoba odpowiedzialna za kontrolę i nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego oraz standardów technicznych i bezpieczeństwa na placach budowy. Czy na każdej budowie należy spodziewać się jego wizyty? Jakie konsekwencje może mieć kontrola nadzoru budowlanego?
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Uprawnienia budowlane
Uprawnienia budowlane
Uprawnienia budowlane to prawo do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w określonej specjalności. Jak zdobyć uprawnienia budowlane? Jakie funkcje mogą pełnić osoby z uprawnieniami budowlanymi i gdzie znaleźć informacje o osobach z konkretnymi uprawnieniami budowlanymi?
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Kierownik budowy – zakres obowiązków
Kierownik budowy – zakres obowiązków
Kierownik budowy to najważniejsza osoba nadzorująca przebieg inwestycji, organizująca prace na budowie. Przepisy określają, które inwestycje wymagają zatrudnienia kierownika budowy. Za co odpowiada kierownik budowy? Kto może pełnić taką funkcję?

Komentarze

brak komentarzy…