• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Elastyczne formy do betonu architektonicznego

Użycie odpowiednich form do betonu architektonicznego pozwala uzyskać różnorodne, pożądane do określonych zastosowań kształty. Co więcej, na powierzchni wytwarzanych elementów powstać mogą ciekawe faktury i wzory. Indywidualnie dopasowane do budowli nadają budynkom niepowtarzalnego charakteru, integrując je z otoczeniem, środowiskiem, krajobrazem.
Elastyczne formy do betonu architektonicznego

Beton architektoniczny

Beton architektoniczny jest materiałem budowlanym i wykończeniowym. Doskonale sprawdza się w nowoczesnych stylizacjach, nadając wnętrzom surowego charakteru. Świetnie komponuje się z drewnem, cegłą, metalem, szkłem, tkaniną, czym zyskuje sobie wielu zwolenników.

Beton architektoniczny, podobnie jak tradycyjny to mieszanka wody, kruszyw, cementu i odpowiednich dodatków i domieszek. Do wytworzenia betonu architektonicznego używa się cementu hutniczego, który nadaje gotowemu wyrobowi charakterystyczny jasny kolor. Dodanie upłynniaczy i plastyfikatorów powoduje, że mieszanka jest mniej chłonna i bardziej plastyczna, co chroni przed pęknięciami podczas twardnienia.

Beton architektoniczny to produkt, który pozwala na uzyskanie oryginalnych i nowoczesnych efektów w aranżacji wnętrz i elewacji budynków. Może być on stosowany do dekoracji, a także jako okładzina elewacyjna.

Nadanie odpowiedniego kształtu mieszance betonu architektonicznego możliwe jest przy zastosowaniu odpowiedniej formy. Szczególnie dobrze sprawdzają się elastyczne formy, wykonane z silikonu lub poliuretanu.

Zalety elastycznych form do betonu

Materiały, z jakich wykonane są formy do betonu architektonicznego pozwalają na wielokrotne ich użycie. Ich elastyczność umożliwia rozformowanie nawet skomplikowanych struktur bez ich uszkodzenia. To daje dużą przewagę takim formom nad tradycyjnymi drewnianymi czy stalowymi szalunkami.

Wzory form do betonu

Dostępne są liczne standardowe wzory. Niestandardowe formy wykonywane są na indywidualne zamówienie.

To pozwala uzyskać precyzyjne, ze szczegółami zaprojektowane elementy sztukatorskie, jak choćby kolumny, słupki, tralki, ornamenty, reliefy.

Matryce wykorzystuje się do tworzenie elewacji o określonej strukturze, ekranów akustycznych czy murów oporowych posiadających zaprojektowaną fakturę.

Zastosowanie form do betonu architektonicznego

Technologia ta sprawdza się w pracach konserwatorskich, przy wykonywaniu detali architektonicznych, elementów sztukatorskich. Formy do betonu architektonicznego wykorzystuje się w trakcie modernizacji historycznych budynków – tak powstałe elementy są znacznie tańsze niż wykonane tradycyjnie.

Beton architektoniczny o określonym kształcie doskonale sprawdza się w różnych rodzajach budowli – budynkach mieszkalnych, biurowych, fabrycznych, w budownictwie mostowym czy drogowym.

Ceny form do betonu architektonicznego

Koszt formy zależy od jej wielkości, materiału z jakiego są wykonane, oryginalności kształtu.

Wiele form do betonu kupić można za kilkaset złotych.

Beton architektoniczny na rynku

Wśród firm specjalizujących się w produkcji betonu architektonicznego wymienić warto TBAIS, MKConcrete, Mconcrete, Artis Visio, Artline Beton, Luxum, VHCT, BTB Beton Architektoniczny, C4Y, Linare, Inral i inne.

Fot. pol.sika.pl

Treści powiązane

Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Beton na budowie domu jednorodzinnego
Beton na budowie domu jednorodzinnego
Beton to kluczowy budulec, bez którego nie powstanie dom, a na pewno pewne jego istotne elementy. Czy budując dom jednorodzinny koniecznie trzeba sięgać po wyroby wysokich klas? Jakie parametry betonu wystarczą do takiej inwestycji?
Beton drogowy
Beton drogowy
Beton drogowy to rodzaj betonu stosowanego do budowy dróg, autostrad, chodników i innych powierzchni drogowych. Jest to popularny materiał konstrukcyjny w infrastrukturze drogowej ze względu na swoje właściwości i trwałość. Jakie są zalety betonu drogowego? Jak powstaje beton drogowy.
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizacja to jeden z etapów wytwarzania materiału konstrukcyjnego, jakim są bloczki z betonu komórkowego. Pozwala uzyskać produkt gotowy do użytku i posiadający wymagane parametry wytrzymałościowe w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku produkcji betonu towarowego. Dowiedz się, jak wygląda produkcja bloczków betonowych, jakie stosuje się surowce do wyrobu gazobetonu oraz jakie znajduje zastosowanie autoklawizowany beton komórkowy.
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny stosowany jest do budowy elementów nośnych budowli, które przesądzają o trwałości, stabilności i bezpieczeństwie użytkowania określonego obiektu. Gdzie konkretnie znajduje zastosowanie? Jaki jest skład betonu konstrukcyjnego. W jakich klasach produkowany jest beton konstrukcyjny? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny to rodzaj dekoracyjnego materiału budowlanego i wykończeniowego. Surowy efekt, jaki uzyskuje się po jego zastosowaniu ma wielu zwolenników nowoczesnych stylizacji wnętrz. Poznaj, czym charakteryzuje się beton architektoniczny, gdzie znajduje zastosowanie oraz jakie rodzaje tego materiału są dostępne.
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny to nowoczesny materiał budowlany, będący alternatywną choćby dla stali czy drewna. Jego zastosowanie pozwala na wznoszenie konstrukcji w innej zupełnie technologii. Czym jest beton ekspansywny, jakie ma właściwości i gdzie się go stosuje? – więcej na ten temat w poniższym artykule.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Beton jamisty
Beton jamisty
Beton jamisty to jeden z tzw. betonów specjalnych. Charakteryzuje się dużą porowatością struktury, wodoprzepuszczalnością oraz lekkością. Przeczytaj, z jakich składników produkuje się beton jamisty, jakie ma właściwości oraz zastosowania.
Barwniki nie tylko do betonu
Barwniki nie tylko do betonu
Zastosowanie pigmentów w materiałach o naturalnym szarym odcieniu pozwala uzyskać ciekawe efekty wizualne. Odpowiedni dobór barwników urozmaica aranżacje, zachowując strukturę i powierzchnię właściwą dla określonego wyrobu. Dodatki barwiące świetnie sprawdzają się nie tylko w połączeniu z betonem. Na co zwrócić uwagę przy doborze pigmentów? Do których materiałów budowlanych warto dodawać barwniki? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Agresja chemiczna wody względem betonu
Agresja chemiczna wody względem betonu
Jakie reakcje chemiczne zachodzą w wyniku działania wody na beton? Przeczytaj o możliwych uszkodzeniach z tym związanych, rodzajach agresji chemicznej, sposobach przeciwdziałania i ochrony betonu.
Beton lekki
Beton lekki
Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały wyrób o niskiej wadze. Z czego powstaje lekki beton? Jaki jest jego skład, a tym samym właściwości. Gdzie można go zastosować? – o tym piszemy w poniższym artykule.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Beton napowietrzony
Beton napowietrzony
Beton poddaje się procesowi napowietrzania, aby podnieść jego mrozoodporność. Odbywa się to poprzez dodanie odpowiednich domieszek. Jakie rodzaje domieszek napowietrzających są dostępne? Kiedy je stosować? Jakie właściwości ma napowietrzony beton? O tym piszemy w poniższym artykule.
Wszystkie kolory betonu – wywiad z mgr. inż. Krzysztofem Kuniczukiem, właścicielem firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych
Wszystkie kolory betonu – wywiad z mgr. inż. Krzysztofem Kuniczukiem, właścicielem firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych
Czy beton może być piękny i wzbudzać zachwyt? - zapraszamy do lektury wywiadu ze znawcą i pasjonatem betonu Krzysztofem Kuniczukiem.
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny (SCC) nie wymaga wibrowania podczas układania. Posiada zdolność rozpływu w szalunku pod własnym ciężarem, zachowując cechy tradycyjnego betonu. Zobacz, jak powstaje beton SCC, jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie.
Mała architektura betonowa
Mała architektura betonowa
Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Betonowanie latem
Betonowanie latem
Warunki atmosferyczne nie są obojętne w procesie betonowania. Skrajne temperatury mogą zaburzyć reakcje chemiczne zachodzące w mieszance betonowej. Betonowanie zarówno w mroźne zimy jak i upalne dni lata jest niewskazane, trudne, może przysporzyć kłopotów i przełożyć się na jakość i trwałość konstrukcji. W tym artykule przyglądamy się różnym aspektom betonowania w okresie lata.

Komentarze

brak komentarzy…