• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Elementy łącznikowe w nowoczesnej prefabrykacji

Prefabrykaty to gotowe elementy konstrukcyjne, wykonywane w fabrykach. Dostarczane są na plac budowy w formie modułów wymagających odpowiedniego zestawienia, osadzenia, połączenia. Stosowanie prefabrykatów znacznie przyspiesza proces wznoszenia budowli. Gotowe moduły posiadają parametry i właściwości zgodnie z ich docelowym przeznaczeniem. Ich powstawanie w kontrolowanych warunkach gwarantuje wysoką jakość.
Elementy łącznikowe w nowoczesnej prefabrykacji

Zalety prefabrykatów

Wybór gotowych elementów pozwala uzyskać konkretne korzyści. Wskazuje się przede wszystkim:

  • szybszy czas budowy
  • eliminacja przerw technologicznych
  • obniżenie kosztów
  • redukcję liczby robotników na budowie
  • uniezależnienie od warunków pogodowych
  • większe bezpieczeństwo – dużą część pracy w fabryce wykonują roboty

Zastosowanie prefabrykatów w budownictwie

Gotowe moduły przeznaczone są do wznoszenia różnorodnych konstrukcji. Prefabrykaty stosuje się w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym. Mają zastosowanie przy wznoszeniu konstrukcji mostowych, hal sportowych, obiektów przemysłowych czy handlowych, budowlach sakralnych.

Elementy prefabrykowane

Gotowe moduły mają różnorodne kształty, rozmiary. Prefabrykowane elementy powstają z odlewów wykonanych w uprzednio przygotowanych formach. Najczęstszymi gotowymi elementami betonowymi stosowanym w budownictwie są ściany, płyty stropowe, nadproża, pustaki ścienne, fundamentowe, kominowe, stropowe, wentylacyjne, kolumny jak również kostki brukowe, płyty chodnikowe, krawężniki, studzienki kanalizacyjne, panele ogrodzeniowe wiele innych.

Łączniki prefabrykacyjne

Uzyskanie trwałej, bezpiecznej konstrukcji z wykorzystaniem gotowych elementów betonowych możliwe jest dzięki stabilnemu połączeniu wszystkich elementów. Służą temu specjalne łączniki prefabrykacyjne. Wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów posiadają kształty umożliwiające w łatwy sposób łączenie ze sobą elementów fundamentów, słupów, belek, płyt stropowych, ścian.

Złącza muszą zapewniać nośność w całym okresie użytkowania budowli, charakteryzować się odpornością na korozję ale też gwarantować wysoką estetykę – optymalnie, aby nie były widoczne dla użytkowników.

Elementy łącznikowe do modułów betonowych to zatem szeroka gama wyrobów wspomagających proces budowlany w technologii prefabrykacji. Znajdą się wśród nich:

  • śruby kotwiące
  • płyty kotwiące
  • ramki montażowe
  • kotwy sprężane
  • kotwy płytowe
  • kotwy płaskie
  • kotwy delta
  • podstawy ścian
  • podstawy słupów
  • podstawy belek
  • podpory schodowe
  • kątowniki ochronne
  • zbrojenia
  • wsporniki
  • pętle łączące
  • szyny
  • drabinki
  • szpilki
  • trzpienie łączące
  • strzemiona kotwiące.

Asortyment wyrobów łączeniowych podlega ciągłej optymalizacji, dzięki czemu uzyskiwane są rozwiązania trwalsze, bezpieczniejsze, bardziej estetyczne i łatwiejsze w montażu.

Cechy elementów łącznikowych

Dobrze zaprojektowane łączniki prefabrykatów gwarantują sprawny i szybki montaż. Pozwalają na prostą regulację i uzyskanie natychmiastowego, samoblokującego się połącznia. Mogą być stosowane niezależnie od warunków pogodowych.

Elementy łącznikowe do prefabrykacji na rynku

Wśród film wytwarzających mocowania prefabrykatów można wymienić: Halfen, Pfeifer, Peikko.

fot. pfeifer.pl

Treści powiązane

Prefabrykowane moduły łazienkowe
Prefabrykowane moduły łazienkowe
Prefabrykacja, zainteresowanie gotowymi modułami dotyczy nie tylko elementów konstrukcyjnych czy wykończeniowych budynku, ale całych jednostek użytkowych. Tak jest w przypadku łazienek. Poznaj nowe technologie pozwalające na zminimalizowanie tradycyjnego procesu budowy i wykańczania wnętrz i zastąpienie go gotowymi elementami, prefabrykowanymi modułami łazienkowymi.
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Osiedle z prefabrykatów w Toruniu
Osiedle z prefabrykatów w Toruniu
Nowopowstałe osiedle przy ul. Okólnej w Toruniu to nowoczesna inwestycja wykonana w technologii prefabrykacji. Zastosowanie gotowych elementów znacznie skróciło czas budowy. Drewniane elementy wykończeniowe oraz motywy nawiązujące do symboli Torunia pozwoliły uzyskać ciekawy efekt wizualny.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Poszukuje się nowoczesnych rozwiązań pozwalających budować szybciej, uzyskiwać lepsze parametry konstrukcji. W taką ideę wpisuje się strunobeton. Jak powstaje, jakie ma właściwości ten materiał oraz gdzie stosuje się konstrukcje strunobetonowe? Piszemy o tym w poniższym artykule.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Prefabrykaty to gotowe formy betonowe, montowane i zespalane dopiero na placu budowy. Ich wykorzystanie powoduje przeniesieni dużej części procesu technologicznego do wytwórni prefabrykatów, pozwala zaoszczędzić czas, uzyskać produkty wysokiej jakości. Z czego wykonuje się elementy do budownictwa systemowego? Jakie materiały stosowane są w produkcji prefabrykatów betonowych?
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
12 prefabrykowanych elementów, każdy o wadze ok. 115 ton obejmował transport pierwszej partii segmentów mostu, które ze Szczecina wyruszyły statkiem do Danii. Na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego Mostostal Warszawa wyprodukował most dla Duńczyków. „Naszym” mostem można jeździć w rejonie fiordu Roskilde.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Formy do prefabrykacji
Formy do prefabrykacji
Betonowe elementy prefabrykowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich wykorzystanie znacznie przyspiesza prace budowlane, gwarantuje zastosowanie wyrobu o pewnej jakości, powstałego z betonu o precyzyjnie określonych, stałych parametrach. Gotowe elementy betonowe powstają z odlewów we wcześniej przygotowanych formach. Jakie rodzaje form stosowane są przy prefabrykacji?
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Rekomendujemy Państwu lekturę pierwszej części publikacji mgr inż. budownictwa Jacka Trzcielińskiego, poświęconą prefabrykacji, a konkretnie planowaniu inwestycji oraz procesowi projektowemu.

Komentarze

brak komentarzy…