• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Planowane zmiany w prawie budowlanym 2023

Nowelizowane przepisy prawa budowlanego miały wejść w życie od stycznia 2023 roku. Zgodnie z deklaracjami Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nowe przepisy obowiązywać będą jednak od kwietnia tego roku. Czy ten termin będzie wiążący i jakie zmiany czekają branżę budowlaną?
Planowane zmiany w prawie budowlanym 2023

Nowe przepisy budowlane

Kluczowe zmiany przewidziane w nowelizowanej ustawie:

  • Uproszczenie w budowie
  • Rozszerzenie katalogu inwestycji, które nie wymagają pozwolenia na budowę
  • Uproszczenie w oddawaniu obiektów do użytkowania
  • Utworzenie Bazy Projektów Budowlanych
  • Wprowadzenie ogólnokrajowego Systemu Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie
  • Przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie
  • Wprowadzenie nowych definicji legalnych
  • Wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów

Uproszczenia w budowie

Pozwolenia na budowę nie będą wymagały zarówno budynki mieszkalne do 70 m2, jak i większe. Na zgłoszenie będzie można realizować inwestycje, które spełnią kryteria:

  • będą budynkami wolnostojącymi
  • ich wysokości to maksymalnie 2 kondygnacje
  • obszar ich oddziaływania nie wykracza poza teren, na którym zostały zaprojektowane
  • zostaną wybudowane w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Roboty budowlane w przypadku takich inwestycji będą mogły rozpocząć się niezwłocznie po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji.

Rozszerzenie katalogu inwestycji

Na podstawie zgłoszenia, bez konieczności występowania o pozwolenia na budowę, realizowane będą takie inwestycje:

  • boiska, korty i bieżnie służące uprawianiu sportu lub rekreacji;
  • kioski i pawilony sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15m2;
  • wyloty do cieków naturalnych;
  • bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5m3 i nie większej niż 15m3;
  • przydomowe schrony i ukrycia doraźne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub na działkach, na których zostały zaprojektowane

Z kolei bez zgłoszenia i bez zgody na budowę można będzie rozpocząć budowę:

  • basenów i oczek wodnych o powierzchni nie większej niż 50m2 przy budynkach mieszkalnych oraz przy budynkach rekreacji indywidualnej;
  • zadaszonych i niezadaszonych przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy nie większej niż 35m2;
  • bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nie większej niż 5m3;
  • masztów flagowych o wysokości do 3m posadowionych na gruncie

Uproszczenie oddawania obiektów do użytkowania

Zawiadomienie o zakończeniu budowy zastąpi stosowane dotychczas obowiązkowo pozwolenie na użytkowanie. Oddanie budowanego obiektu do użytku następować będzie z chwilą złożenia przez kierownika budowy oświadczenia o zakończeniu budowy. Ma to dotyczyć budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych kategorii III.

Przed przystąpieniem do użytkowanie konieczne będzie dołączenie do dokumentacji budowy:

  • projektu technicznego
  • protokołów badań i sprawdzeń: przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem,
  • dokumentacji geodezyjnej, zawierającej wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej
  • informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu

Pozwolenie na użytkowanie wymagane będzie jedynie w sytuacjach, gdy użytkowanie obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych oraz gdy sam inwestor dobrowolnie o to wystąpi.

Baza Projektów Budowlanych

Planowane jest uruchomienie cyfrowej Bazy Projektów Budowlanych (BPB). Zapewni ona dostęp zarówno do samych projektów jak i ich sporządzonych elektronicznie elementów organom administracji architektoniczno-budowlanej i nadzorowi budowlanemu w sytuacjach składania wniosków, zgłoszeń czy zawiadomień.

Do inwestora należeć będzie jedynie wskazanie indywidualnego numeru przypisanego w bazie, bez konieczności składania projektu budowlanego i posługiwania się papierowymi dokumentami. Organ obsługujący wniosek, sprawdzający czy weryfikujący będzie korzystać z wersji elektronicznej dostępnej w bazie.

Wprowadzenie ogólnokrajowego Systemu Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie

Postępowania administracyjne w zakresie procesu inwestycyjno-budowlanego obsługiwane będą przez ogólnokrajowy System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie, prowadzony przez Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego. To jeden z elementów trwającej cyfryzacji. SOPAB połączony będzie z innymi cyfrowymi narzędziami, jak choćby e-Budownictwo czy Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń.

Przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego

Zmiana przywraca uprawnienia rzeczoznawcom do wykonywania ekspertyz technicznych oraz występowania przed organami władzy publicznej i sądami w charakterze biegłego sądowego w zakresie uprawnień budowlanych.

Przywrócony ma być rejestr rzeczoznawców.

Wprowadzenie nowych definicji legalnych

Zmiana rozszerza słowniczek pojęć i wprowadza nowe definicje legalne (czyli wiążąco ustalające znaczenie określonego pojęcia na użytek danego aktu normatywnego) w odniesieniu do „przydomowego schronu”, „przydomowego ukrycia doraźnego” czy pojęć „ocena techniczna” oraz „ekspertyza techniczna”.

Elektroniczny obieg dokumentów

Papierowe dokumenty i rejestry stopniową są wypierane przez ich wersje elektroniczne. Choć przewidziany jest okres przejściowy, w którym będzie możliwość korzystania z dowolnej formy dokumentów, cyfryzacja wprowadza obowiązkową Elektroniczną Książkę Obiegu Budowlanego oraz Elektroniczny Dziennik Budowy.

Treści powiązane

Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Sytuacja w branży budowlanej nie napawa optymizmem. Trudne okoliczności rynkowe powodują wyhamowywanie aktywności budowlanej. Prognozuje się, że jeśli 2022 rok zakończy się minimalnym wzrostem wartości rynku, to 2023 rok odnotuje ujemną dynamikę rynku budowlanego. To wnioski Spectis, zespołu ekspertów świadczących usługi badawcze i analityczne dla kadry menedżerskiej z sektora budowlanego.
Kryzys na rynku kredytów hipotecznych
Kryzys na rynku kredytów hipotecznych
Spadek liczy udzielonych kredytów mieszkaniowych osiągnął aż 73,2 % w stosunku do ubiegłego roku – mowa o październiku 2022 roku. Udzielono w tym miesiącu rekordowo niską od 12 lat liczbę kredytów – 6700 o średniej wartości 323,47 tys. zł. Analizujemy, jak wygląda sytuacja na rynku kredytowym pod koniec 2022 roku.
Mała architektura betonowa
Mała architektura betonowa
Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Branża budowlana a ryzyko upadłości firm 2022-2023
Branża budowlana a ryzyko upadłości firm 2022-2023
Niewypłacalność firm sektora budowlanego staje się coraz bardziej powszechna. Kryzys w budownictwie jest faktem. Analizujemy obecną sytuację w branży budowlanej i sprawdzamy prognozy na 2023 rok.
Sytuacja rynku budowlanego
Sytuacja rynku budowlanego
Choć popyt na usługi budowlane po wrześniowym spadku jest ciągle najniższy od stycznia br., prognozowany jest jego wzrost jeszcze przed nowym rokiem. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim kwartale 2022 roku.
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Odbiór nowego mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Ostatnim etapem przed otrzymaniem kluczy i przeprowadzką do nowego mieszkania jest weryfikacja, czy wszystkie ustalenia zapisane w umowie zostały zrealizowane i jakość wykonania prac jest zgodna z oczekiwaniami. Na czym polega odbiór techniczny mieszkania? Co powinno zaniepokoić? Jakie wady najczęściej zdarzają się w nowych mieszkaniach? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć dodatkowych kosztów?
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?
Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
Na sfinansowanie kilkusettysięcznej inwestycji z posiadanych zasobów finansowych mogą pozwolić sobie nieliczni. Najczęściej jedynym sposobem uzyskania środków jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nieco inaczej wyglądają zasady jego przyznawania w przypadku budowy domu czy kupna mieszkania. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny? Jakie dokumenty będą potrzebne oraz jak wygląda zakup nieruchomości na kredyt? – przeczytajcie poniżej.
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 roku ma wejść w życie wiele zmian nowelizowanej ustawy o prawie budowlanym. Na jakie nowości należy się przygotować? Czy na nowych przepisach zyskają inwestorzy? Czy zostaną zminimalizowane obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlane czy nadzoru budowlanego?
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Świadectwo energetyczne budynku w 2023 roku - zmiana przepisów
Świadectwo energetyczne budynku w 2023 roku - zmiana przepisów
Zmiana przepisów związana jest z dostosowaniem prawa do wymogów Unii Europejskiej. Dotyczy przede wszystkim kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. Celem nowelizacji jest także poprawa skuteczności dotychczasowego systemu oceny efektywności energetycznej budynków. Dowiedz się więcej na temat świadectw energetycznych, planowanych w tym zakresie zmian, możliwości uzyskania takiego dokumentu.

Komentarze

brak komentarzy…