Świadectwo energetyczne budynku w 2023 roku - zmiana przepisów
Co zawiera świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne, nazywane także paszportem energetycznym budynku, to zbiór danych oraz wskaźników energetycznych, które określają zapotrzebowanie budynku na energię wykorzystywaną w systemie centralnego ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji (w przypadku budynku użyteczności publicznej – również oświetlenia).
Wielkość zapotrzebowania na energię ocenia się na podstawie przeznaczenia i standardu budynku oraz systemów instalacyjnych, czyli stałych, obiektywnych cech.
Informacje te pozwalają określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie – oszacować koszty eksploatacyjne.
Taki dokument wymagany jest w momencie sprzedaży lub wynajmu budynku.
Jest ważny przez 10 lat, chyba, że w międzyczasie nastąpiły w budynku zmiany wpływające na zużycie energii.
Jak uzyskać świadectwo energetyczne?
Certyfikat charakterystyki energetycznej sporządza inżynier z uprawnieniami budowlanymi, figurujący w wykazie osób uprawnionych do wystawiania tego typu dokumentu. O wydanie świadectwa energetycznego wnioskuje właściciel lub zarządca budynku, osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo własności do lokalu lub najemca.
Koszt uzyskania takiego dokumentu zależy od lokalizacji, wielkości i charakteru budynku, stopnia skomplikowania bryły, zastosowanych instalacji, dostępności dokumentacji technicznej, konstrukcji przegród wewnętrznych i zewnętrznych. Waha się od kilkuset złotych do blisko 2000 zł netto.
Świadectwo energetyczne – nowe przepisy
Dotychczas świadectwo energetyczne wymagane było w odniesieniu do budynków wzniesionych lub modernizowanych po 2009 roku. Nowela ustawy wprowadza zmianę, którą jest obowiązek wystawienia świadectwa energetycznego dla wszystkich, również starszych budynków. Brak takiego dokumentu może skutkować nałożeniem kary.
Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązkowo dołączane będzie do innych dokumentów wymaganych przy składaniu zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (z wyłączeniem pewnej grupy budynków wskazanych w ustawie).
Obowiązek kontroli obejmie – według nowych przepisów – systemy ogrzewania i klimatyzacji.
Stan techniczny kotłów sprawdzany będzie co 2, 3, 4 lub 5 lat zależnie od wykorzystywanego paliwa oraz nominalnej mocy cieplnej.
Co najmniej raz na 5 lat kontroli podlegać będzie efektywność energetyczna dostępnych części systemu klimatyzacji o nominalnej mocy chłodniczej większej niż 12 kW oraz połączonego systemu klimatyzacji i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy chłodniczej większej niż 70 kW.
Ponadto konieczne będzie podanie w ogłoszeniach i reklamach o zbyciu lub najmie budynku takich informacji, jak:
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową
- udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową
- jednostkowa wielkość emisji CO2
Nowe przepisy umożliwią powszechny dostęp do informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej zgromadzonych w centralnym rejestrze.
Zapisy nowej ustawy przewidują także obowiązek montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania zgodnie z przepisami unijnymi. Przepisy będą obowiązywać od początku 2025 roku.
Rejestr charakterystyki energetycznej
Centralny Rejestr Charakterystyki Energetycznej Budynków znajduje się na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Zawiera m.in. takie informacje, jak:
- wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej
- wykaz osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji
- wykaz świadectw charakterystyki energetycznej
- wykaz protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji
- wykaz budynków, których powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m2 i w których dokonywana jest obsługa interesantów, zawierający informacje o charakterystyce energetycznej tych budynków oraz ich powierzchni
***
Poznaj także nowoczesne technologie ogrzewania domu
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Fotowoltaika w domu i w firmie
Sprawdź, czym można pokryć dach
Poznaj dom pasywny
Czym charakteryzują się budynki inteligentne