• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Szalunki – rodzaje i zastosowania

Szalunki, zwane deskowaniem, choć wykonywane są niekoniecznie z desek, to formy umożliwiające na placu budowy betonowanie i uzyskanie odpowiednich kształtów zastygającej mieszanki betonowej. Poznaj rodzaje deskowań, materiały, z jakich się je tworzy oraz zastosowanie szalunków we współczesnym budownictwie.
Szalunki – rodzaje i zastosowania

Zadaniem szalunku jest utrzymanie betonu na etapie jego dojrzewania w takim kształcie, jaki docelowo ma mieć konkretny element konstrukcji. Musi on więc przenieść obciążenia pochodzące od ciężaru własnego oraz formowanej mieszanki betonowej, ale też obciążenia technologiczne wynikające z prowadzonych robót betoniarskich. Deskowanie zapewnia wymagany kształt formowanemu elementowi do momentu uzyskania przez niego samonośności.

Elementy szalunków

Na szalunki składają się:

  • poszycie,
  • łączniki,
  • elementy nośne,
  • elementy podpierające,
  • wsporniki.

Zastosowanie szalunków

Szalunki to niezbędne urządzenia formujące wszędzie tam, gdzie na miejscu budowy wylewany jest beton w celu uzyskania przede wszystkim podstawowych części konstrukcyjnych takich jak:

  • fundamenty
  • stropy
  • ściany
  • schody
  • nadproża.

Zastosowanie szalunku ma na celu nadanie elementom konstrukcyjnym odpowiednich właściwości. Chodzi o uzyskanie odpowiedniej faktury powierzchni, pożądanego kształtu oraz ukierunkowanie powierzchni – pionowe, poziome, ukośne.

Szalunki pozwalają tworzyć monolityczne, betonowe elementy na placu budowy.

Sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie, umożliwiając formowanie skomplikowanych, niepowtarzalnych kształtów przestrzennych.

Rodzaje szalunków

Szalunki muszą być dostosowane do rodzaju realizowanego obiektu. Należy je tak dobrać, aby na żadnym etapie prac (w tym montażu, eksploatacji i demontażu) nie wpłynęły na zmianę kształtu, funkcji czy trwałości projektowanego obiektu.

Materiał na deskowanie

Ze względu na zastosowany materiał, szalunki dzielą się na:

  • drewniane
  • matalowe
  • aluminiowe
  • wykonane z tworzyw sztucznych.

Z drewna wykonywano szalunki od początku wznoszenia konstrukcji betonowych. To materiał łatwy w obróbce, pozwalający uzyskiwać pożądane kształty, jednak o niskiej trwałości. Takie deskowanie może być wykorzystanie ograniczoną liczbę razy. To jednocześnie coraz droższy surowiec, coraz częściej odchodzi się od deskowania drewnianego.

Metalowe szalunki tworzy się najczęściej ze stali. Wyróżnia je trwałość oraz wytrzymałość na rozciąganie, ściskanie i ścinanie. Elementy stalowe można wielokrotnie formować, uzyskiwać wybrane kształty i rozmiary deskowań. Na niekorzyść tego materiału wpływa ciężar stali i stosunkowo wysoki koszt obróbki.

Stopy aluminiowe, wzmocnione dodatkiem metali to rozwiązanie o dobrych parametrach wytrzymałościowych i niewielkim ciężarze. Aluminiowe szalunki sprawdzają się w konstrukcjach wielkopowierzchniowych.

Tworzywa sztuczne są lekkie, łatwe w formowaniu i montażu, odporne na korozję. Gorzej znoszą wysokie temperatury. Spory jest koszt ich produkcji.

Wielokrotność użycia szalunku

Ze względu na wielokrotność użycia deskowania, wyróżnia się szalunki:

  • indywidualne – produkowane na zamówienie, przeznaczone do konkretnych projektów, szczególnie wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie, są to szalunki jednorazowego użytku, najczęściej wykonane z drewna
  • uniwersalne – wielokrotnego użytku, o różnych zastosowaniach
  • tracone – to szalunki jednorazowe, które po zabetonowaniu stają się elementem konstrukcyjnym, zwiększając jednocześnie nośność i izolacyjność konstrukcji.

Przeznaczenie szalunków

Uwzględniając przeznaczenie szalunków, wyróżnia się:

  • deskowanie pełne, wykonane z desek lub materiałów drewnopochodnych, stosowane przede wszystkim w małym budownictwie lub w przypadku nietypowych elementów o dużym stopniu skomplikowania
  • deskowanie rozbieralno-przestawne – to gotowe, uniwersalne szalunki, produkowane fabrycznie do ręcznego montażu i demontażu (drobnowymiarowe) lub montażu i demontażu za pomocą żurawia (wielkowymiarowe)
  • deskowanie członowe składa się z elementów kątowych, szufladkowych, stolikowych, tunelowych, te ostatnie przykładowo formują jednocześnie ściany i stropy
  • deskowanie pionowo-przestawne znajduje zastosowanie tam, gdzie jest możliwe przeniesienie szalunków w górę na tych samych osiach
  • deskowanie wspornikowe pozwala formować bloki o dużej powierzchni, składa się z pionowego poszycia przymocowanego za pomocą rygli
  • deskowanie na rusztowaniach przetaczanych pozwala skonstruować długie obiekty liniowe oraz posiadające rzut kołowy, składa się z rusztowania na podwoziu szynowym z zamocowaną ramą z płytami
  • deskowanie ślizgowe umożliwia ciągłe formowanie bez demontażu szalunku, poprzez jego przesuwanie za pomocą ruchu ciągłego dźwigników wzdłuż lica ściany, wykorzystywane jest np. w budynkach wielokondygnacyjnych, wieżach, zbiornikach, trzonach komunikacyjnych, słupach hal fabrycznych, zaporach wodnych
  • deskowanie mostowe służy do formowania mostów i wiaduktów płytowych, belkowych, łukowych i skrzynkowych, wyróżnia się deskowania zawieszone na linach, na rusztowaniach rurowych, na rusztowaniach słupowych lub wieżowych oraz ze wspornikami wysuwanymi.

Wybór szalunku

O wyborze rodzaju deskowania przesądzają aspekty technologiczne, techniczne, ekonomiczne oraz wymagania związane z bezpieczeństwem pracy. Kluczowe znaczenie mają informacje zawarte w projekcie inwestycji, które w dużym stopniu determinują rodzaj stosowanego szalunku. Często już na etapie projektowania architekci precyzują dane techniczne oraz lokalizację montażu szalunków. Warunki środowiskowe, takie jak wilgotność, temperatura i obecność agresywnych chemikaliów, również wpływają na wybór systemu szalunkowego.

Dużym wsparciem są nowoczesne technologie informatyczne. Odpowiednie oprogramowanie automatycznie wylicza zapotrzebowania danej konstrukcji na deskowanie. Komputer uwzględnia rysunki, modele oraz analizy wytrzymałościowe.

Szalunki na rynku

Na polskim rynku dostępni są liczni dostawcy deskowań inwentaryzowanych, zgodnych ze standardami budowlanymi, a także indywidualnych form szalunkowych, umożliwiających realizację unikatowych projektów architektonicznych.

Wśród producentów szalunków wskazać można m.in. firmy: Baukrane Sp. z o.o., Alruno, Peri, Delta, Schalform, Olan, Pionart, Ringer.

Fot. peri.com.pl

Treści powiązane

Mała architektura betonowa
Mała architektura betonowa
Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów polega na zastosowaniu specjalnych podpór, które mają za zadanie pośrednie przenoszenie obciążeń budowli. Dowiedz się, w jaki sposób wzmacnia się fundamenty metodą palowania. Gdzie taka technika znajduje zastosowanie. Jakie są korzyści palowania fundamentów.
Fundamenty pośrednie
Fundamenty pośrednie
Zadaniem fundamentów jest przeniesienie ciężaru budowli na grunt, gwarantując tym samym jej stabilność, zapobiegając osiadaniu konstrukcji, pękaniu ścian. Jednym z typów fundamentów są tzw. fundamenty pośrednie. Dowiedz się, jakie pełnią funkcje, gdzie znajdują zastosowanie oraz jakie są rodzaje fundamentów pośrednich.
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Pompy do betonu
Pompy do betonu
Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Prefabrykaty to gotowe formy betonowe, montowane i zespalane dopiero na placu budowy. Ich wykorzystanie powoduje przeniesieni dużej części procesu technologicznego do wytwórni prefabrykatów, pozwala zaoszczędzić czas, uzyskać produkty wysokiej jakości. Z czego wykonuje się elementy do budownictwa systemowego? Jakie materiały stosowane są w produkcji prefabrykatów betonowych?
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Zbrojenie fundamentów
Zbrojenie fundamentów
Fundament to podstawa każdej konstrukcji budowlanej. Od jego jakości, wytrzymałości zależeć będzie trwałość budynku. Prace wykonane na tym etapie wymagają szczególnej staranności, niemniej ważny jest dobór odpowiednich materiałów. W tym artykule skupiamy się na zbrojeniu fundamentów. Dowiedz się, jakie są rodzaje zbrojenia, jak i z czego się je wykonuje.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Jak kupić beton towarowy?
Jak kupić beton towarowy?
Zbieramy informacje, na co zwrócić uwagę zamawiając beton. Jaki produkt wybrać zależnie od przeznaczenia, jakie dodatkowe usługi warto rozważyć. Przeczytajcie, jak kupować beton towarowy.
Rodzaje betonu
Rodzaje betonu
Beton to materiał budowlany o wielu zastosowaniach. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Jego skład bazuje na kilku stałych składnikach, aczkolwiek zmiana ich proporcji i użycie określonych dodatków czy domieszek pozwala uzyskać wyrób o innych właściwościach. W tym artykule sprawdzamy, jakie są rodzaje betonu.
Betonowanie latem
Betonowanie latem
Warunki atmosferyczne nie są obojętne w procesie betonowania. Skrajne temperatury mogą zaburzyć reakcje chemiczne zachodzące w mieszance betonowej. Betonowanie zarówno w mroźne zimy jak i upalne dni lata jest niewskazane, trudne, może przysporzyć kłopotów i przełożyć się na jakość i trwałość konstrukcji. W tym artykule przyglądamy się różnym aspektom betonowania w okresie lata.
Elastyczne formy do betonu architektonicznego
Elastyczne formy do betonu architektonicznego
Użycie odpowiednich form do betonu architektonicznego pozwala uzyskać różnorodne, pożądane do określonych zastosowań kształty. Co więcej, na powierzchni wytwarzanych elementów powstać mogą ciekawe faktury i wzory. Indywidualnie dopasowane do budowli nadają budynkom niepowtarzalnego charakteru, integrując je z otoczeniem, środowiskiem, krajobrazem.
Fundamenty z kamienia
Fundamenty z kamienia
Kamień to naturalny, powszechnie stosowany dawniej materiał budowlany. Czy sprawdzi się do wykonania fundamentu? Czy ten materiał wraca do łask i może stanowić solidną podwalinę do budowy domu?

Komentarze

brak komentarzy…