• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Torkretowanie

Poznaj technologię nanoszenia betonu poprzez iniekcję. Dowiedz się, czym jest torkretowanie, jakie są rodzaje tej metody. Sprawdź, gdzie stosuje się technologię torkretowania oraz jakie są jej zalety.
Torkretowanie

Technologia torkretowania

Torkretowanie polega na aplikowaniu mieszanki betonowej metodą natrysku pneumatycznego. W tym celu używa się pomp podających, które współpracują z kompresorem powietrza lub specjalistycznych urządzeń – torkretnic. To technologia znana od dawna – do Europy trafiła z USA w latach 20-tych XX wieku. Torkretem określa się także beton natryskowy, czyli efekt procesu torkretowania.

Rodzaje torkretowania

Wyróżnia się dwa sposoby aplikacji mieszanki betonowej, różniące się momentem dodania wody do suchych składników:

  • torkret na mokro
  • torkret na sucho

Metoda na mokro sprawdzi się w pracach, gdzie wymagana jest precyzja aplikacji lub gdy jest konieczność uniknięcia zapylenia, które towarzyszy torkretowaniu na sucho. Jej wykorzystanie umożliwia utrzymanie stałej konsystencji mieszanki, zachowanie niezmiennych proporcji mieszanki. Do zalet mokrego torkretu zalicza się redukcję strat materiału oraz wspomnianą precyzję aplikacji i mniejsze zapylenie.

W metodzie na sucho mieszankę przygotowuje się wcześniej. Z bębna, gdzie zostaje umieszczona, trafia do dyszy natryskowej i dopiero na tym etapie następuje jej zwilżenie. Regulacja ilości podawanej wody pozwala uzyskać zaprawę o różnej gęstości. W tej metodzie można także regulować szybkość i ilość natryskiwanego materiału, co z kolei wpływa na bieżącą kontrolę grubości nakładanej warstwy.

Zaletą torkretowania na sucho jest możliwość transportowania mieszanki na znaczne odległości zarówno w poziomie (do 300 m), jak i w pionie (do 100 m). Uzyskiwana w tej technologii mieszanka może być szybciej aplikowana, co pozwala na jej dokładne zagęszczenie. Torkret na sucho jest stosowany przy jednoczesnym wykonywaniu płaszczyzn poziomych i pionowych.

Torkretowanie – kiedy się stosuje?

Technologia torkretowania wykorzystywana jest do wykonania takich prac, jak:

  • zabezpieczania skarp przy budowie tuneli
  • wzmacniania skarp oraz wykopów
  • zabezpieczania palisad
  • torkretowania kanałów żelbetowych
  • renowacja istniejących konstrukcji betonowych
  • renowacja mostów, wiaduktów i estakad
  • zabezpieczanie zbiorników i basenów
  • nakładanie okładzin ochronnych, np. ognioodpornych.

Zalety torkretowania

Korzyści uzyskiwane z zastosowania torkretu suchego lub mokrego zostały wcześniej wymienione. Sama technologia umożliwia wykonanie prac bezszalunkowych, w trudno dostępnych miejscach czy w odniesieniu do obiektów o nieregularnych kształtach.

Torkretowanie zapewnia szybkie naniesienie mieszanki.

Jego zaletą jest także szerokie zastosowanie zarówno w obiektach inżynieryjnych, jak i kubaturowych.

Funkcje torkretu

Beton nałożony metodą natrysku może pełnić kilka funkcji:

  • funkcję zabezpieczającą – odtworzenie lub pogrubienie otuliny betonowej obiektu, zastosowanie w mieszance dodatkowo migrujących inhibitorów korozji (domieszki MCI) umożliwia penetrowanie obszaru zarówno z widocznymi ogniskami korozji jak i dotarcie do nieosłoniętej stali
  • funkcję reprofilującą, czyli uzupełnianie większych ubytków, o grubości nawet do 50 cm
  • funkcję konstrukcyjną, często powiązana z funkcją reprofilującą
  • funkcję fakturową – odtworzenie faktury zewnętrznych elementów architektonicznych w obiektach zabytkowych, np. na łukach, sklepieniach, poręczach betonowych

Torkret na rynku

Technologia torkretowania znajduje się w ofercie przykładowo takich firm jak Torkret Sp. z o.o., Tergon, Niwa Sp. z o.o., Cover Technologies Sp .z o.o., Spec-Bud, Immerbau Sp. z o.o.,

Treści powiązane

Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny stosowany jest do budowy elementów nośnych budowli, które przesądzają o trwałości, stabilności i bezpieczeństwie użytkowania określonego obiektu. Gdzie konkretnie znajduje zastosowanie? Jaki jest skład betonu konstrukcyjnego. W jakich klasach produkowany jest beton konstrukcyjny? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Pompy do betonu
Pompy do betonu
Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny (SCC) nie wymaga wibrowania podczas układania. Posiada zdolność rozpływu w szalunku pod własnym ciężarem, zachowując cechy tradycyjnego betonu. Zobacz, jak powstaje beton SCC, jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie.
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny to nowoczesny materiał budowlany, będący alternatywną choćby dla stali czy drewna. Jego zastosowanie pozwala na wznoszenie konstrukcji w innej zupełnie technologii. Czym jest beton ekspansywny, jakie ma właściwości i gdzie się go stosuje? – więcej na ten temat w poniższym artykule.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizacja to jeden z etapów wytwarzania materiału konstrukcyjnego, jakim są bloczki z betonu komórkowego. Pozwala uzyskać produkt gotowy do użytku i posiadający wymagane parametry wytrzymałościowe w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku produkcji betonu towarowego. Dowiedz się, jak wygląda produkcja bloczków betonowych, jakie stosuje się surowce do wyrobu gazobetonu oraz jakie znajduje zastosowanie autoklawizowany beton komórkowy.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Beton lekki
Beton lekki
Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały wyrób o niskiej wadze. Z czego powstaje lekki beton? Jaki jest jego skład, a tym samym właściwości. Gdzie można go zastosować? – o tym piszemy w poniższym artykule.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Beton jamisty
Beton jamisty
Beton jamisty to jeden z tzw. betonów specjalnych. Charakteryzuje się dużą porowatością struktury, wodoprzepuszczalnością oraz lekkością. Przeczytaj, z jakich składników produkuje się beton jamisty, jakie ma właściwości oraz zastosowania.
Rodzaje betonu
Rodzaje betonu
Beton to materiał budowlany o wielu zastosowaniach. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Jego skład bazuje na kilku stałych składnikach, aczkolwiek zmiana ich proporcji i użycie określonych dodatków czy domieszek pozwala uzyskać wyrób o innych właściwościach. W tym artykule sprawdzamy, jakie są rodzaje betonu.
Betonomieszarki - transport betonu
Betonomieszarki - transport betonu
Dostarczenie gotowej mieszanki betonowej na plac budowy wymaga wykorzystania profesjonalnego sprzętu. Beton to materiał wymagający – o dużej wadze i konieczności ciągłego mieszania w trakcie transportu. Jakie urządzenia podołają temu zdaniu? Co przesądza o wyborze konkretnej betonomieszarki? Jakie są pojemności gruszek do betonu? O tym piszemy w poniższym artykule.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Beton drogowy
Beton drogowy
Beton drogowy to rodzaj betonu stosowanego do budowy dróg, autostrad, chodników i innych powierzchni drogowych. Jest to popularny materiał konstrukcyjny w infrastrukturze drogowej ze względu na swoje właściwości i trwałość. Jakie są zalety betonu drogowego? Jak powstaje beton drogowy.
Beton napowietrzony
Beton napowietrzony
Beton poddaje się procesowi napowietrzania, aby podnieść jego mrozoodporność. Odbywa się to poprzez dodanie odpowiednich domieszek. Jakie rodzaje domieszek napowietrzających są dostępne? Kiedy je stosować? Jakie właściwości ma napowietrzony beton? O tym piszemy w poniższym artykule.
Naprawa betonu
Naprawa betonu
Choć beton to materiał budowlany cechujący się wysoką trwałością i wytrzymałością, w długiej perspektywie ulega działaniu czynników powodujących pęknięcia, ubytki, ukruszenia. Wiele z nich w prosty sposób można zniwelować i przywrócić pierwotny wygląd i funkcjonalność konstrukcji. Dowiedzcie się, jakie są przyczyny i rodzaje ubytków betonowych oraz jak je naprawiać.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe wymagają szczególnej trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia. Wykonuje się je z odpowiednio przygotowanej mieszanki betonowej z zastosowaniem właściwej technologii. Z czego powstają posadzki betonowe? Czym powinny się cechować i gdzie znajdują zastosowanie? Więcej o posadzkach betonowych przeczytacie w tym artykule.

Komentarze

brak komentarzy…