Torkretowanie
Technologia torkretowania
Torkretowanie polega na aplikowaniu mieszanki betonowej metodą natrysku pneumatycznego. W tym celu używa się pomp podających, które współpracują z kompresorem powietrza lub specjalistycznych urządzeń – torkretnic. To technologia znana od dawna – do Europy trafiła z USA w latach 20-tych XX wieku. Torkretem określa się także beton natryskowy, czyli efekt procesu torkretowania.
Rodzaje torkretowania
Wyróżnia się dwa sposoby aplikacji mieszanki betonowej, różniące się momentem dodania wody do suchych składników:
- torkret na mokro
- torkret na sucho
Metoda na mokro sprawdzi się w pracach, gdzie wymagana jest precyzja aplikacji lub gdy jest konieczność uniknięcia zapylenia, które towarzyszy torkretowaniu na sucho. Jej wykorzystanie umożliwia utrzymanie stałej konsystencji mieszanki, zachowanie niezmiennych proporcji mieszanki. Do zalet mokrego torkretu zalicza się redukcję strat materiału oraz wspomnianą precyzję aplikacji i mniejsze zapylenie.
W metodzie na sucho mieszankę przygotowuje się wcześniej. Z bębna, gdzie zostaje umieszczona, trafia do dyszy natryskowej i dopiero na tym etapie następuje jej zwilżenie. Regulacja ilości podawanej wody pozwala uzyskać zaprawę o różnej gęstości. W tej metodzie można także regulować szybkość i ilość natryskiwanego materiału, co z kolei wpływa na bieżącą kontrolę grubości nakładanej warstwy.
Zaletą torkretowania na sucho jest możliwość transportowania mieszanki na znaczne odległości zarówno w poziomie (do 300 m), jak i w pionie (do 100 m). Uzyskiwana w tej technologii mieszanka może być szybciej aplikowana, co pozwala na jej dokładne zagęszczenie. Torkret na sucho jest stosowany przy jednoczesnym wykonywaniu płaszczyzn poziomych i pionowych.
Torkretowanie – kiedy się stosuje?
Technologia torkretowania wykorzystywana jest do wykonania takich prac, jak:
- zabezpieczania skarp przy budowie tuneli
- wzmacniania skarp oraz wykopów
- zabezpieczania palisad
- torkretowania kanałów żelbetowych
- renowacja istniejących konstrukcji betonowych
- renowacja mostów, wiaduktów i estakad
- zabezpieczanie zbiorników i basenów
- nakładanie okładzin ochronnych, np. ognioodpornych.
Zalety torkretowania
Korzyści uzyskiwane z zastosowania torkretu suchego lub mokrego zostały wcześniej wymienione. Sama technologia umożliwia wykonanie prac bezszalunkowych, w trudno dostępnych miejscach czy w odniesieniu do obiektów o nieregularnych kształtach.
Torkretowanie zapewnia szybkie naniesienie mieszanki.
Jego zaletą jest także szerokie zastosowanie zarówno w obiektach inżynieryjnych, jak i kubaturowych.
Funkcje torkretu
Beton nałożony metodą natrysku może pełnić kilka funkcji:
- funkcję zabezpieczającą – odtworzenie lub pogrubienie otuliny betonowej obiektu, zastosowanie w mieszance dodatkowo migrujących inhibitorów korozji (domieszki MCI) umożliwia penetrowanie obszaru zarówno z widocznymi ogniskami korozji jak i dotarcie do nieosłoniętej stali
- funkcję reprofilującą, czyli uzupełnianie większych ubytków, o grubości nawet do 50 cm
- funkcję konstrukcyjną, często powiązana z funkcją reprofilującą
- funkcję fakturową – odtworzenie faktury zewnętrznych elementów architektonicznych w obiektach zabytkowych, np. na łukach, sklepieniach, poręczach betonowych
Torkret na rynku
Technologia torkretowania znajduje się w ofercie przykładowo takich firm jak Torkret Sp. z o.o., Tergon, Niwa Sp. z o.o., Cover Technologies Sp .z o.o., Spec-Bud, Immerbau Sp. z o.o.,