Elastyczne formy do betonu architektonicznego
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny jest materiałem budowlanym i wykończeniowym. Doskonale sprawdza się w nowoczesnych stylizacjach, nadając wnętrzom surowego charakteru. Świetnie komponuje się z drewnem, cegłą, metalem, szkłem, tkaniną, czym zyskuje sobie wielu zwolenników.
Beton architektoniczny, podobnie jak tradycyjny to mieszanka wody, kruszyw, cementu i odpowiednich dodatków i domieszek. Do wytworzenia betonu architektonicznego używa się cementu hutniczego, który nadaje gotowemu wyrobowi charakterystyczny jasny kolor. Dodanie upłynniaczy i plastyfikatorów powoduje, że mieszanka jest mniej chłonna i bardziej plastyczna, co chroni przed pęknięciami podczas twardnienia.
Beton architektoniczny to produkt, który pozwala na uzyskanie oryginalnych i nowoczesnych efektów w aranżacji wnętrz i elewacji budynków. Może być on stosowany do dekoracji, a także jako okładzina elewacyjna.
Nadanie odpowiedniego kształtu mieszance betonu architektonicznego możliwe jest przy zastosowaniu odpowiedniej formy. Szczególnie dobrze sprawdzają się elastyczne formy, wykonane z silikonu lub poliuretanu.
Zalety elastycznych form do betonu
Materiały, z jakich wykonane są formy do betonu architektonicznego pozwalają na wielokrotne ich użycie. Ich elastyczność umożliwia rozformowanie nawet skomplikowanych struktur bez ich uszkodzenia. To daje dużą przewagę takim formom nad tradycyjnymi drewnianymi czy stalowymi szalunkami.
Wzory form do betonu
Dostępne są liczne standardowe wzory. Niestandardowe formy wykonywane są na indywidualne zamówienie.
To pozwala uzyskać precyzyjne, ze szczegółami zaprojektowane elementy sztukatorskie, jak choćby kolumny, słupki, tralki, ornamenty, reliefy.
Matryce wykorzystuje się do tworzenie elewacji o określonej strukturze, ekranów akustycznych czy murów oporowych posiadających zaprojektowaną fakturę.
Zastosowanie form do betonu architektonicznego
Technologia ta sprawdza się w pracach konserwatorskich, przy wykonywaniu detali architektonicznych, elementów sztukatorskich. Formy do betonu architektonicznego wykorzystuje się w trakcie modernizacji historycznych budynków – tak powstałe elementy są znacznie tańsze niż wykonane tradycyjnie.
Beton architektoniczny o określonym kształcie doskonale sprawdza się w różnych rodzajach budowli – budynkach mieszkalnych, biurowych, fabrycznych, w budownictwie mostowym czy drogowym.
Ceny form do betonu architektonicznego
Koszt formy zależy od jej wielkości, materiału z jakiego są wykonane, oryginalności kształtu.
Wiele form do betonu kupić można za kilkaset złotych.
Beton architektoniczny na rynku
Wśród firm specjalizujących się w produkcji betonu architektonicznego wymienić warto TBAIS, MKConcrete, Mconcrete, Artis Visio, Artline Beton, Luxum, VHCT, BTB Beton Architektoniczny, C4Y, Linare, Inral i inne.
Fot. pol.sika.pl