Modułowe hotele i resorty dla właścicieli działek
Władysławowo w czasie zimowych ferii może wydawać się abstrakcyjnym kierunkiem, ale analizując wyniki raportów portalu nocowanie.pl, na przestrzeni ostatnich 10 lat można zauważyć, że cieszący się niezmienną popularnością letni kurort pozostaje w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku w styczniu i lutym. To najlepszy dowód, że znaczna część ruchu turystycznego podąża w odwrotnym kierunku niż najbardziej oblegane przez miłośników sportów zimowych miasta na południu Polski. Z pewnością olbrzymie resorty, podobne do powstającego w Pobierowie hotelu z 1400 pokojami, w którym równocześnie będzie mogło przebywać nawet 3000 gości, wciąż pozostaną atrakcyjne dla znacznej części rynku turystycznego. Równocześnie rośnie grupa podróżnych, dla których kameralny wypoczynek, pozwalający na spędzenie urlopu w ustronnym miejscu, wśród wszechobecnej natury, to optymalny sposób na spędzenie urlopu. Nie bez znaczenia dla tego zjawiska była również pandemia, która unaoczniła plusy wypoczynku poza ramami masowej turystyki.
Komfort idzie w parze z ekologią
U podstaw rozwoju tego trendu jest także ekologia. Zjawisko overtourismu – masowego odwiedzania najpopularniejszych na świecie miejsc, może wywoływać nie tylko te oczywiste konsekwencje, jak zanieczyszczenie wód, zwiększoną emisję CO2 czy olbrzymią ilość odpadów, ale także niekontrolowany wzrost cen artykułów żywnościowych powodujący, że życie w takich miastach staje się nieopłacalne dla stałych mieszkańców. Ponadto w wielu miastach skutkuje przeciążeniem kanalizacji i sieci energetycznych, przygotowanych dla znacznie mniejszej populacji. W związku z zanieczyszczeniem powietrza coraz więcej podróżujących protestuje przeciwko pobieraniu opłaty klimatycznej przez popularne wśród turystów miasta, w których stężenie pyłów PM10 przekracza wartości notowane w Warszawie. Potwierdzeniem zasadności takiego działania są wyroki sądowe uzyskiwane przez osoby odmawiające bezrefleksyjnego wnoszenia takich opłat.
Nie bez znaczenia jest także komfort wypoczynku, który w zatłoczonych miastach i kurortach nie zapewnia pełnej regeneracji, jak w przypadku odpoczynku na łonie natury. Znaczna część turystów, w świetle tak szkodliwych środowiskowo praktyk i dla zwiększenia efektywności wypoczynku, wybiera znacznie bardziej kameralne miejsca. Rozproszone hotelarstwo to nic innego, jak wolnostojące domy, rozmieszczone na terenie leśnej, nadmorskiej lub górskiej osady lub kompleksu wypoczynkowego. Obiekty takie powstają najczęściej bez znacznej ingerencji w przyrodę, zatem mogą powstawać także w lokalizacjach, w których budowa z wykorzystaniem tradycyjnych technologii byłaby niemożliwa z uwagi na ograniczenia prawne czy środowiskowe. Jedną z form budowy komfortowych obiektów bez ingerencji w przyrodę jest budownictwo modułowe.
Moduły szansą dla właścicieli atrakcyjnych działek
Obecnie na rynku mocniej niż kiedykolwiek uwidacznia się zapotrzebowanie na budownictwo ekologiczne, w którym to właśnie konstrukcje modułowe mogą odegrać bardzo istotną rolę – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu spółki Ekoinbud. - W świetle wejścia w życie przepisów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu, takie kwestie jak dbanie o środowisko czy nawet dążenie do neutralności klimatycznej nowo powstających inwestycji najprawdopodobniej będą stawiane na równi z atrakcyjną lokalizacją, architekturą i funkcjonalnością danego obiektu. Ponadto, nowoczesne konstrukcje modułowe powstające w technologii prefabrykowanej, oprócz wykonania z ekologicznych materiałów, cechują się trwałością i właściwościami energooszczędnymi, co znacznie obniża koszty ich eksploatacji. Jeżeli dodamy do tego dużo krótszy czas realizacji „pod klucz”, otrzymamy rozwiązanie, które w najbliższych latach jest w stanie zrewolucjonizować całą branżę budowlaną.
Moduły w całości powstają w fabryce, a na miejscu są jedynie instalowane na wcześniej przygotowanym gruncie. Co więcej, są one w całości wykończone i wyposażone w fabryce, zatem na miejscu nie ma potrzeby wykonywania żadnych głośnych lub też generujących odpady prac. Moduły to nowoczesne i trwałe obiekty, oferujące wyjątkowo komfortowe, jak i designerskie rozwiązania. Wysycone są nowoczesnymi rozwiązaniami w duchu smart home, pozwalającymi zapewnić użytkownikom komfort bez względu na pogodę i porę roku. Są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin poszukujących ustronności i samowystarczalności – są wyposażone we wszystkie sprzęty kuchenne, komfortowo zaprojektowane łazienki, rozległe łóżka i salon. Domy te mogą mieć także bardzo zróżnicowaną formę zewnętrzną, zarówno pod względem wykończenia elewacji, kształtu dachu, aż po ilość kondygnacji i powierzchnię. Moduły można łączyć ze sobą uzyskując rozległe domy parterowe lub kilkukondygnacyjne obiekty, jednak, jeżeli nie przekraczają powierzchni użytkowej 35m.kw. to zgodnie ze zmienionymi ostatnio przepisami ich budowa nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia do urzędu wojewódzkiego lub starostwa powiatowego. Moduły powstają w fabryce na ramach drewnianych i stalowych, dlatego ta technologia jest trwała oraz zapewnia jednolitą, ustandaryzowaną jakość.
One Stop Shop na rynku nieruchomości
- Inwestorzy obecnie poszukują gotowych rozwiązań i my jesteśmy w stanie je dostarczyć całkowicie zdejmując im z głowy komplikacje związane z projektowaniem oraz budową zespołów resortowych – mówi Ewelina Woźniak – Szpakiewicz, prezes zarządu DMDmodular, firmy, która takie obiekty produkuje od kilku lat, dostarczając je do najbardziej wymagających klientów z sektora hotelowo-resortowego. - Zmieniamy rolę inwestorów w kierunku klientów, którzy zamawiają gotowy projekt z katalogu i otrzymują - w niezwykle krótkim czasie - gotowy obiekt.
DMDmodular ma na swoim koncie budowę modułowego resortu, który powstał na terenie kompleksu Weranda Home – zespołu hotelowego położonego na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki. Mając na uwadze wyjątkowe walory miejsca, w otoczeniu puszczy i dzikiej przyrody rozbudowa resortu była możliwa wyłącznie z wykorzystaniem technologii modułowej 3D, w której od lat specjalizuje się DMDmodular. Nowa część resortu zyskała nazwę foRest, co doskonale oddaje ideę, jaką kierowali się właściciele obiektu. Ofertuje on bowiem możliwość pełnego relaksu w harmonii z przyrodą. Inwestorzy całkowicie wykluczyli budowę obiektów z wykorzystaniem tradycyjnej technologii z obawy na wysokie prawdopodobieństwo zaburzenia walorów przyrodniczych puszczy. W naturalny sposób skierowali się w stronę budowy resortu modułowego.
- Na potrzeby budowy obiektów w formule hotelarstwa rozproszonego stworzyliśmy naszą ofertę Smart Living, w której jest 30 wariantów całorocznych domów o powierzchni od 27 do 115 m.kw. – mówi Ewelina Woźniak - Szpakiewicz. Nasze moduły zamawiane są przez klientów z Polski, Szkocji, Danii, Słowacji i Luksemburga, co dowodzi ich doskonałych walorów technicznych jakościowych i estetycznych.
Modułowość otwiera całkowicie nowe szanse przed inwestorami, którzy posiadają niezabudowane działki w wymagających, aczkolwiek atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Dzięki tej technologii, w zaledwie kilka tygodni mogą dysponować sprawnie działającym, ekologicznym i designerskim resortem. Wielu właścicieli działek ograniczają przepisy, strony postępowań administracyjnych lub też logistyka, związana z budową w trudnych lokalizacjach. Moduły na miejsce docierają transportem drogowym, i wszystko, czego wymagają, to przyłączy. Mogą być także wyposażone w panele fotowoltaicznej inne rozwiązania, ograniczające ich zależność od sieci zewnętrznych, co również zwiększa liczbę lokalizacji, w których mogą powstać rozproszone osady hotelowe.
Dla inwestorów znaczenie mają jeszcze kolejne cechy modułów – ekologia i cyrkularność. Przez to, że powstają one w fabryce proces ich produkcji jest szczegółowo zaplanowany, co wpływa na reedukację ilości odpadów budowlanych, racjonalne gospodarowanie surowcami i ograniczenie śladu węglowego. Moduły w dowolnym momencie mogą zostać również przetransportowane w nową lokalizację, w sytuacji, gdy inwestor zdecyduje się na zmianę polityki prowadzenia resortu, a to ma znaczenie w polityce gospodarki cyrkularnej i wydłużaniu cyklu życia budynków.
Zawirowania ostatnich lat zmieniły nasz sposób myślenia o wielu obszarach życia. Ekologia odmieniana jest przez wszystkie przypadki, zmiana podejścia do kontaktów międzyludzkich i potrzeba świadomego i odpowiedzialnego postępowania nie pozostają bez wpływu na rynek turystyczny. Ten powinien zatem skorzystać z szansy, jakie stawia przed nimi zmiana społeczna. Dla inwestorów modułowość oznacza równocześnie możliwość rozwoju ich projektów w kierunku, którego wcześniej nie brali pod uwagę. Warto wykorzystać zmianę społeczną i rozwój technologii, aby poszerzyć możliwości własnego biznesu.