Pompy do betonu
Pompy do betonu to urządzenia służące do przemieszczania mieszanki betonowej ze zbiornika do miejsca docelowego. Do pompy zamocowane są specjalne węże, które pozwalają podawać beton w kierunku poziomym lub pionowym.
Parametry pomp do betonu
Pompy różnią się między sobą wydajnością, czyli objętością mieszanki jaką mogą dostarczyć w ciągu godziny.
Ważnym parametrem jest maksymalne ciśnienie pompy, które ma kluczowe znaczenie w kontekście efektywności pracy.
Przy wyborze pompy należy też zwrócić uwagę na długość wysięgnika.
Jaką pompę wybrać?
Na decyzję o wyborze pompy wpływa konkretny projekt budowlany, a także parametry betonu. Wybierając pompę należy uwzględnić:
- ilość lub objętość betonu
- wielkość zastosowanego kruszywa
- projekt mieszanki betonowej
- odległości pionowe i poziome do miejsca wbudowania mieszanki betonowej.
Rodzaje pomp do betonu
Dostępnych jest kilka rodzajów pomp do betonu, dostosowanych do konkretnych potrzeb i warunków budowlanych.
Najbardziej typowym rozróżnieniem pomp jest podział na:
- stacjonarne
- mobilne
Z kolei wśród tych ostatnich wyróżnia się także pompy
- samochodowe
- pompogruszki
- gąsienicowe
Zastosowanie pomp do betonu
Stacjonarna pompa do betonu jest mniej zwrotna. Można ją zamontować na samochodzie ciężarowym lub własnym systemie jezdnym np. z gąsienicą, co świetnie się sprawdzi w trudno dostępnym terenie. Cechuje ją bardzo wysoka siła pompowania i duża wydajność (do 100 m3), co pozwala na dostarczenie mieszanki betonowej na znaczne odległości.
Pompa samochodowa to dużych rozmiarów urządzenie osadzone na samochodzie ciężarowym. Posiada sterowane ramię hydrauliczne, pozwalające rozprowadzać beton dokładnie w miejsce przeznaczenia. Dobrze sprawdza się w dużych projektach budowlanych. Wyróżnia ją łatwość sterowania i długości segmentowych wysięgników nawet do 100 m.
Pompogruszka to połączenie środka transportu z pompą z podajnikiem. Wyposażona jest w wysięgnik gwarantujący możliwość pracy w obszarze oddalonym od źródła betonu, a także na wyższych kondygnacjach. Jednak znajduje zastosowanie przede wszystkim w małych realizacjach budowlanych. Jej zaletą jest niższy koszt, duża mobilność i duży zasięg, łatwość obsługi i szybkość pracy.
Pompa gąsienicowa to model niemal bliźniaczy w stosunku do urządzenia stacjonarnego, posiada jednak własny system jezdny.
Praktycznie w każdych warunkach sprawdzają się pompy z wysięgnikiem, podczas gdy pompogruszki znajdują zastosowanie głównie jako uzupełnienie albo sprzęt do realizacji niewielkich projektów.