Przyłącze gazowe
Gaz ziemny doprowadzany jest do budynku z sieci gazowej przebiegającej w pobliżu lub gromadzony w przydomowych zbiornikach (gaz płynny, LPG), które regularnie należy uzupełniać. Każde z tych rozwiązań wymaga wykonania przyłącza.
Przyłącze do sieci gazowej zapewnia ciągły dostęp do paliwa (z wyjątkiem rzadkich sytuacji awaryjnych).
Zbiornik gazu jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy budynek mieszkalny zlokalizowany jest w terenie nieobjętym siecią gazowniczą. To rozwiązanie droższe, wymagające sporo miejsca na działce i dbania o regularne uzupełnianie paliwa.
Elementy instalacji gazowej
Domowa instalacja gazowa składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów, to których należą:
- przyłącze gazowe
- główny kurek – zawór gazu ziemnego
- dopływ rozdzielczy gazu ziemnego
- reduktory gazowe
- szafka gazowa – wewnątrz montuje się gazomierz
- pion gazowy doprowadzający paliwo gazowe na kondygnacje
- przewody gazowe z zaworami gazu ziemnego,
- urządzenia gazowe – kocioł gazowy, podgrzewacz wody, kuchenka gazowa, kominek gazowy itp.
- komin do kotła gazowego.
Przyłącze gazowe
Przyłącze gazowe to element uzbrojenia terenu, który łączy wewnętrzną instalację odbiorcy gazu z siecią operatora.
Właścicielem przyłącza, jak i zaworu głównego oraz gazomierza jest dostawca gazu. Operator odpowiada więc za stan techniczny przyłącza i wykonuje wszelkie prace naprawcze czy kontrolne.
Wykonanie przyłącza wiąże się zarówno ze zrealizowaniem prac ziemnych, instalacyjnych, jak i dopełnieniem wszelkich niezbędnych formalności, zgromadzeniem koniecznych dokumentów, złożeniem wniosków. Wśród nich będą:
- wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej wraz z niezbędnymi załącznikami
- wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej
- wniosek o zawarcie umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego
- projekt przyłącza gazowego i projekt instalacji wewnętrznej – przygotowane przez projektanta z uprawnieniami
- pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy instalacji gazowej
- oświadczenie o gotowości instalacji gazowej do napełnienie instalacji gazowej.
Wniosek o określenie warunków przyłączenia
Określenie warunków przyłączenia jest niezbędne przy wykonywaniu nowego przyłącza jak i rozbudowy istniejącego. Wzór wniosku dostępny jest na stronie operatora. Wniosek zawiera szczegółowe informacje dotyczące wnioskodawcy, nieruchomości, zakresu przyłączenia, rodzaju, mocy i liczby wszystkich urządzeń gazowych, które docelowo będą podłączone do instalacji gazowej, planowanej daty wykonania instalacji gazowej a także oświadczenie o prawie własności (współwłasności) do nieruchomości.
Do wniosku dołącza się plan zabudowy albo szkic sytuacyjny z zaznaczonym obiektem, dla którego ma być wykonane przyłącze. Może być to mapa sytuacyjna w skali 1:500, 1:1000 albo 1:2000 z zaznaczeniem granic działek. Na mapie należy zaznaczyć też lokalizację szafki gazowej albo kotłowni.
Operator ma 30 dni od daty złożenia wniosku na wydanie warunków przyłączenia.
Uzyskane warunki przyłączenia do sieci gazowej określają:
- miejsce przyłącza
- parametry techniczne
- okres ważności warunków (nie krótszy niż 30 dni), w którym należy podpisać umowę o przyłączenie do sieci gazowej oraz wykonać budowę instalacji wewnętrznej.
Projekt przyłącza gazowego
Projekt przyłącza, wykonany na podstawie uzyskanych warunków, zleca się projektantowi posiadającemu właściwe uprawnienia do projektowania instalacji zewnętrznych wraz z instalacjami gazowymi. Projektant taki wyznaczany jest przez operatora systemu dystrybucyjnego.
Na tym etapie niezbędne jest także przygotowanie projektu instalacji wewnętrznej, czyli rozprowadzenia rur gazowych w budynku. Tu wybór projektanta leży po stronie inwestora.
Umowa o przyłączenie i dostarczanie paliwa
Podpisana umowa o przyłączenie jest podstawą rozpoczęcia prac ziemno-instalacyjnych. Zawiera informacje dotyczące warunków przyłączenia a także określa koszty realizacji przyłącza.
Z kolei podpisanie umowy o dostarczanie paliwa jest warunkiem korzystania z gazu po wykonaniu przyłączenia. Warto taką umowę podpisać odpowiednio wcześnie, aby zaraz po zakończeniu prac przyłączeniowych móc korzystać z paliwa.
Ile kosztuje przyłącze gazowe?
Cena przyłącza zależna będzie od stawek konkretnego operatora, planowanej mocy przyłączeniowej, ale też odległości od sieci gazowniczej.
Obejmuje ona przygotowanie projektu przyłącza, szafkę gazową na gazomierz, elementy niezbędne do budowy przyłącza, jak rury, kształtki, zawór, trójnik, reduktor oraz robociznę.
Średnio koszt realizacji przyłącza gazowego to ok. 2000 zł.
Odbiór przyłącza gazowego
Odbiór dotyczy zarówno instalacji wewnętrznej jak i samego przyłącza. Podczas odbioru weryfikowana jest szczelność, wentylacja podłączenia.
Odbiór instalacji wewnętrznej potwierdzany jest protokołem sporządzanym przez przedstawiciela firmy instalacyjnej, posiadającego odpowiednie uprawnienia.
Kolejnym krokiem jest przekazanie do operatora zgłoszenia gotowości do napełnienia instalacji paliwem gazowym. Po zgłoszeniu operator montuje gazomierz i rozpoczyna się dostarczanie paliwa gazowego do zasilania instalacji.
Fot. Freepik