• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Przyłącze gazowe

Gaz to popularne paliwo stosowane do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, zasilania kuchenki czy kominka. Warunkiem korzystania w domu z gazu jest wykonanie przyłącza. Poznaj kolejne kroki, wymagane formalności niezbędne do podłączenia domu do sieci gazowej.
Przyłącze gazowe

Gaz ziemny doprowadzany jest do budynku z sieci gazowej przebiegającej w pobliżu lub gromadzony w przydomowych zbiornikach (gaz płynny, LPG), które regularnie należy uzupełniać. Każde z tych rozwiązań wymaga wykonania przyłącza.

Przyłącze do sieci gazowej zapewnia ciągły dostęp do paliwa (z wyjątkiem rzadkich sytuacji awaryjnych).

Zbiornik gazu jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy budynek mieszkalny zlokalizowany jest w terenie nieobjętym siecią gazowniczą. To rozwiązanie droższe, wymagające sporo miejsca na działce i dbania o regularne uzupełnianie paliwa.

Elementy instalacji gazowej

Domowa instalacja gazowa składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów, to których należą:

  • przyłącze gazowe
  • główny kurek – zawór gazu ziemnego
  • dopływ rozdzielczy gazu ziemnego
  • reduktory gazowe
  • szafka gazowa – wewnątrz montuje się gazomierz
  • pion gazowy doprowadzający paliwo gazowe na kondygnacje
  • przewody gazowe z zaworami gazu ziemnego,
  • urządzenia gazowe – kocioł gazowy, podgrzewacz wody, kuchenka gazowa, kominek gazowy itp.
  • komin do kotła gazowego.

Przyłącze gazowe

Przyłącze gazowe to element uzbrojenia terenu, który łączy wewnętrzną instalację odbiorcy gazu z siecią operatora.

Właścicielem przyłącza, jak i zaworu głównego oraz gazomierza jest dostawca gazu. Operator odpowiada więc za stan techniczny przyłącza i wykonuje wszelkie prace naprawcze czy kontrolne.

Wykonanie przyłącza wiąże się zarówno ze zrealizowaniem prac ziemnych, instalacyjnych, jak i dopełnieniem wszelkich niezbędnych formalności, zgromadzeniem koniecznych dokumentów, złożeniem wniosków. Wśród nich będą:

  • wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej wraz z niezbędnymi załącznikami
  • wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej
  • wniosek o zawarcie umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego
  • projekt przyłącza gazowego i projekt instalacji wewnętrznej – przygotowane przez projektanta z uprawnieniami
  • pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy instalacji gazowej
  • oświadczenie o gotowości instalacji gazowej do napełnienie instalacji gazowej.

Wniosek o określenie warunków przyłączenia

Określenie warunków przyłączenia jest niezbędne przy wykonywaniu nowego przyłącza jak i rozbudowy istniejącego. Wzór wniosku dostępny jest na stronie operatora. Wniosek zawiera szczegółowe informacje dotyczące wnioskodawcy, nieruchomości, zakresu przyłączenia, rodzaju, mocy i liczby wszystkich urządzeń gazowych, które docelowo będą podłączone do instalacji gazowej, planowanej daty wykonania instalacji gazowej a także oświadczenie o prawie własności (współwłasności) do nieruchomości.

Do wniosku dołącza się plan zabudowy albo szkic sytuacyjny z zaznaczonym obiektem, dla którego ma być wykonane przyłącze. Może być to mapa sytuacyjna w skali 1:500, 1:1000 albo 1:2000 z zaznaczeniem granic działek. Na mapie należy zaznaczyć też lokalizację szafki gazowej albo kotłowni.

Operator ma 30 dni od daty złożenia wniosku na wydanie warunków przyłączenia.

Uzyskane warunki przyłączenia do sieci gazowej określają:

  • miejsce przyłącza
  • parametry techniczne
  • okres ważności warunków (nie krótszy niż 30 dni), w którym należy podpisać umowę o przyłączenie do sieci gazowej oraz wykonać budowę instalacji wewnętrznej.

Projekt przyłącza gazowego

Projekt przyłącza, wykonany na podstawie uzyskanych warunków, zleca się projektantowi posiadającemu właściwe uprawnienia do projektowania instalacji zewnętrznych wraz z instalacjami gazowymi. Projektant taki wyznaczany jest przez operatora systemu dystrybucyjnego.

Na tym etapie niezbędne jest także przygotowanie projektu instalacji wewnętrznej, czyli rozprowadzenia rur gazowych w budynku. Tu wybór projektanta leży po stronie inwestora.

Umowa o przyłączenie i dostarczanie paliwa

Podpisana umowa o przyłączenie jest podstawą rozpoczęcia prac ziemno-instalacyjnych. Zawiera informacje dotyczące warunków przyłączenia a także określa koszty realizacji przyłącza.

Z kolei podpisanie umowy o dostarczanie paliwa jest warunkiem korzystania z gazu po wykonaniu przyłączenia. Warto taką umowę podpisać odpowiednio wcześnie, aby zaraz po zakończeniu prac przyłączeniowych móc korzystać z paliwa.

Ile kosztuje przyłącze gazowe?

Cena przyłącza zależna będzie od stawek konkretnego operatora, planowanej mocy przyłączeniowej, ale też odległości od sieci gazowniczej.

Obejmuje ona przygotowanie projektu przyłącza, szafkę gazową na gazomierz, elementy niezbędne do budowy przyłącza, jak rury, kształtki, zawór, trójnik, reduktor oraz robociznę.

Średnio koszt realizacji przyłącza gazowego to ok. 2000 zł.

Odbiór przyłącza gazowego

Odbiór dotyczy zarówno instalacji wewnętrznej jak i samego przyłącza. Podczas odbioru weryfikowana jest szczelność, wentylacja podłączenia.

Odbiór instalacji wewnętrznej potwierdzany jest protokołem sporządzanym przez przedstawiciela firmy instalacyjnej, posiadającego odpowiednie uprawnienia.

Kolejnym krokiem jest przekazanie do operatora zgłoszenia gotowości do napełnienia instalacji paliwem gazowym. Po zgłoszeniu operator montuje gazomierz i rozpoczyna się dostarczanie paliwa gazowego do zasilania instalacji.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie
Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Przeciekający komin
Przeciekający komin
Przeciekajacy komin to niewątpliwie duży problem. Jakie mogą być przyczyny przeciekania komina i jak temu zaradzić? Przeczytaj, jak zadbać o szczelność komina.
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina to obowiązek właściciela lub zarządcy nieruchomości. Jak często należy czyścić komin? Kto może wykonać tę czynność? Jakie kary grożą za zaniedbanie w tym zakresie?
Zasobnik na ciepłą wodę
Zasobnik na ciepłą wodę
Zamontowanie zasobnika gwarantuje ciągły dostęp do ciepłej wody, w oczekiwanej temperaturze. To urządzenie sprawdzi się w tych domach, gdzie użytkownicy cenią sobie komfort nieprzerwanego dostępu do ciepłej wody. Poznaj rodzaje zasobników, ich parametry oraz korzyści z zastosowania.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
E-protokół kominiarski – nowe zasady
E-protokół kominiarski – nowe zasady
Od września 2023 roku po przeprowadzeniu przeglądu kominiarskiego nie otrzymamy tradycyjnego papierowego protokołu, potwierdzającego sprawność instalacji lub wskazującego nieprawidłowości wymagające interwencji fachowca. Obecnie wystawiany jest dokument elektroniczny. Co zawiera? Jakie dane są zamieszczane w e-protokole i w jaki sposób możemy mieć do niego wgląd?
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Przyłącze kanalizacyjne
Przyłącze kanalizacyjne
Jeśli w pobliżu działki, na której budowany jest dom, przebiega sieć wodociągowa lub kanalizacyjna, obowiązkiem jest się do niej przyłączyć. Realizacja przyłącza to inwestycja wymagająca wielu formalności, kilkuetapowych procedur. Jakie kolejne kroki należy wykonać? Jakie wnioski musi przygotować inwestor?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Przyłącze energetyczne
Przyłącze energetyczne
Uzyskanie przyłącza energetycznego wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów formalnych i uzyskaniem pozwolenia. Na jakim etapie budowy domu należy się tym zająć? Dowiedz się, jakie kroki należy wykonać, aby podłączyć się do sieci energetycznej.
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Wkłady kominowe
Wkłady kominowe
Wkłady kominowe muszą być dostosowane do rodzaju używanego opału a tym samym typu pieca. Jaki wkład kominowy będzie odpowiedni? Na co zwrócić uwagę, przy wyborze wkładu kominowego?
Ocieplenie komina
Ocieplenie komina
Czy każdy komin wymaga ocieplenia? Jeśli musimy ocieplić komin, jakie materiały się sprawdzą i jak skutecznie przeprowadzić ocieplenie?

Komentarze

brak komentarzy…