Jakiego artykułu szukasz?

​Środki antyadhezyjne – produkty kształtujące jakość powierzchni prefabrykowanych elementów betonowych

Jak prawidłowo dobrać środki antyadhezyjne w prefabrykacji drobnej i wielkogabarytowej? - wyjaśnia Dominik Bonarek, Menadżer ds. Sprzedaży i Wsparcia Technicznego w firmie POLFLUID.
​Środki antyadhezyjne – produkty kształtujące jakość powierzchni prefabrykowanych elementów betonowych

Nie sposób pominąć zastosowania wysokiej jakości środków antyadhezyjnych we współczesnej prefabrykacji. Zarówno tej drobnej, jak i wielkogabarytowej.

Jak prawidłowo i optymalnie dobrać środek antyadhezyjny do produkcji?

Odpowiedź na to pytanie przynoszą specjaliści firmy POLFLUID. Na styku wiedzy nt. mieszaniny chemicznej składającej się na preparat antyadhezyjny, technologii betonu, zastosowanych maszyn i urządzeń w zakładzie prefabrykacji, a w końcu rodzaju form i stopnia ich zużycia znajdziemy prawidłowo dobrany środek antyadhezyjny.

Środki antyadhezyjne możemy podzielić na trzy podstawowe rodziny:

  • oleje mineralne, roślinne i syntetyczne oraz ich mieszaniny
  • emulsje, będące wodną zawiesiną oleju w wodzie, zawierającą emulgator i pakiet dodatków
  • pasty i woski w postaci stałej lub gęstej cieczy do smarowania elementów o skomplikowanych kształtach, trzpieni, a także wkładek styropianowych, np. w przypadku kinet, co pozwala na ich wtórne wykorzystanie.

Często w naszej pracy posługujemy się podziałem olejów antyadhezyjnych na oleje o niskich lepkościach oraz takie o wysokich lepkościach. Mowa tutaj o lepkości kinematycznej określanej w temperaturze 40oC i wyrażonej w jednostce [mm2/s] (układ SI) lub [cSt] (Centystoks), która jest równoważna w swojej wartości i wciąż powszechnie stosowana.

1. Oleje niskolepkie < 5 cSt znajdują zastosowanie:

1.1. Jako środki stosowane do smarowania form stalowych oraz ze sklejki typu PERI, pozwalają uzyskać bardzo wysoką jakość powierzchni. Dzięki niskiej lepkości nanoszone są jako mgiełka przy pomocy aparatów ciśnieniowych typu Gloria lub Mesto, przy ciśnieniu min. 4 bary uzyskujemy równomierny, cienki film olejowy pozwalający doskonale odpowietrzać mieszankę betonową, niezależnie czy jest to mieszanka wibrowana czy samozagęszczalna. Prawidłowo dobrany środek nie powinien pozostawiać pyłu ani przebarwień na formie po rozformowaniu, a tym bardziej na elemencie. Jest to najpowszechniejsze zastosowanie środka antyadhezyjnego w zakładach produkujących elementy prefabrykowane dla różnych branż: mieszkaniowej (ściany, stropy typu filigran, schody, balkony), przemysłowej i magazynowej (słupy, podwaliny, dźwigary), drogowo-mostowej (np. belki mostowe sprężane) oraz wodno-kanalizacyjnej (dennice, kinety, zbiorniki segmentowe itp.)

1.2. Jako środki stosowane na tzw. szybkie rozformowanie. Stosowane przy produkcji drobnych elementów z maszyn kroczących oraz przy ręcznej produkcji płotów betonowych i podmurówek. Tego rodzaju środki pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć ilość porów w tego rodzaju elementach produkowanych z mieszanki betonowej o ograniczonej ilości wody (gęstoplastycznych). Prawidłowo dobrany środek na szybkie rozformowanie, nakładany na formę po każdej odbitce pozwala zachować czystość formy na której nie zostaje resztka zaprawy ani nawet zaczyn cementowy. Jeżeli środek nie doczyszcza prawidłowo formy, kumulują się wówczas pory na kolejnych odbitkach.

2. Oleje o wyższej lepkości > 5 cSt:

2.1. Stosowane do smarowania form, gdzie nie ma bardzo wysokich wymagań względem jakości powierzchni lub gdzie ze szczególnych względów producent wymaga oleju tłustego, długo utrzymującego się na formie. Często smarowane są w ten sposób formy zużyte, przebywające poza halą na otwartej przestrzeni. Tego rodzaju środki, zazwyczaj są istotnie tańsze od wydajnych, niskolepkich olejów.

2.2. Oleje do zabezpieczania maszyn i urządzeń, a w szczególności mieszalników do betonu oraz koszy transportowych. Wymaganiem jest tutaj długo utrzymujący się film olejowy pozwalający w wielu godzinach pracy na stosunkowo łatwe czyszczenie tych urządzeń.

2.3. Oleje oparte o wysokolepkie bazy do zastosowania w fabrykach produkujących autoklawizowany beton komórkowy. Są to oleje o wysokiej ale jasno określonej lepkości. Olej w układzie jest podgrzewany i natryskiwany na formy. Niestety jest to segment zdominowany przez rafinerie dostarczające bazy olejowe pod swoimi nazwami handlowymi. Formulacja takiego gotowego produktu jest dosyć prymitywna co przekłada się na niską cenę ale konsekwencją tego są liczne odpady, powstające w wyniku przywierania mieszanki do formy. Efekt ten można ograniczyć stosując produkty wzbogacone o dodatki.

Jakość baz olejowych

Innym czynnikiem o niebagatelnym znaczeniu, na który zwracamy uwagę produkując i wdrażając do sprzedaży oleje antyadhezyjne jest jakość używanych baz olejowych.

Do produkcji używane są jedynie bazy nowe, nie przepracowane, pochodzące od renomowanych dostawców w Polce i w Europie. Mając na uwadze rosnące wymagania co do jakości, wprowadziliśmy serię produktów Betonform BIO opartą o bezzapachowy olej parafinowy bardzo wysokiej czystości. Pozwala to sprostać nawet najbardziej wymagającej produkcji, ograniczyć do minimum opary i zapewnić jak najwyższy komfort pracy przy aplikacji oleju. Ma to ogromne znaczenie w przypadku aplikacji na podgrzewane formy lub stoły.

Polfluid Sp. z o.o. prowadzi skład podatkowy, co zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym pozwala na stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy. Oznacza to, że dla podmiotów zużywających nasze produkty olejowe możemy oferować cenę niższą o wartość podatku akcyzowego, tj. 1,18 zł netto za każdy litr produktu. Wymaga to od Klienta dopełnienia procedury związanej z rejestracją w Urzędzie Celnym oraz prowadzenia ewidencji zużycia wyrobu akcyzowego. We wszelkich procedurach pomagają specjaliści firmy Polfluid.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania typowego czy specyficznego, szytego na miarę, zapraszamy do kontaktu.

Autor: Dominik Bonarek - Menadżer ds. Sprzedaży i Wsparcia Technicznego

Treści powiązane

Elementy łącznikowe w nowoczesnej prefabrykacji
Elementy łącznikowe w nowoczesnej prefabrykacji
Prefabrykaty to gotowe elementy konstrukcyjne, wykonywane w fabrykach. Dostarczane są na plac budowy w formie modułów wymagających odpowiedniego zestawienia, osadzenia, połączenia. Stosowanie prefabrykatów znacznie przyspiesza proces wznoszenia budowli. Gotowe moduły posiadają parametry i właściwości zgodnie z ich docelowym przeznaczeniem. Ich powstawanie w kontrolowanych warunkach gwarantuje wysoką jakość.
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Poszukuje się nowoczesnych rozwiązań pozwalających budować szybciej, uzyskiwać lepsze parametry konstrukcji. W taką ideę wpisuje się strunobeton. Jak powstaje, jakie ma właściwości ten materiał oraz gdzie stosuje się konstrukcje strunobetonowe? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Prefabrykowane moduły łazienkowe
Prefabrykowane moduły łazienkowe
Prefabrykacja, zainteresowanie gotowymi modułami dotyczy nie tylko elementów konstrukcyjnych czy wykończeniowych budynku, ale całych jednostek użytkowych. Tak jest w przypadku łazienek. Poznaj nowe technologie pozwalające na zminimalizowanie tradycyjnego procesu budowy i wykańczania wnętrz i zastąpienie go gotowymi elementami, prefabrykowanymi modułami łazienkowymi.
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
12 prefabrykowanych elementów, każdy o wadze ok. 115 ton obejmował transport pierwszej partii segmentów mostu, które ze Szczecina wyruszyły statkiem do Danii. Na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego Mostostal Warszawa wyprodukował most dla Duńczyków. „Naszym” mostem można jeździć w rejonie fiordu Roskilde.
Osiedle z prefabrykatów w Toruniu
Osiedle z prefabrykatów w Toruniu
Nowopowstałe osiedle przy ul. Okólnej w Toruniu to nowoczesna inwestycja wykonana w technologii prefabrykacji. Zastosowanie gotowych elementów znacznie skróciło czas budowy. Drewniane elementy wykończeniowe oraz motywy nawiązujące do symboli Torunia pozwoliły uzyskać ciekawy efekt wizualny.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Prefabrykaty to gotowe formy betonowe, montowane i zespalane dopiero na placu budowy. Ich wykorzystanie powoduje przeniesieni dużej części procesu technologicznego do wytwórni prefabrykatów, pozwala zaoszczędzić czas, uzyskać produkty wysokiej jakości. Z czego wykonuje się elementy do budownictwa systemowego? Jakie materiały stosowane są w produkcji prefabrykatów betonowych?
Formy do prefabrykacji
Formy do prefabrykacji
Betonowe elementy prefabrykowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich wykorzystanie znacznie przyspiesza prace budowlane, gwarantuje zastosowanie wyrobu o pewnej jakości, powstałego z betonu o precyzyjnie określonych, stałych parametrach. Gotowe elementy betonowe powstają z odlewów we wcześniej przygotowanych formach. Jakie rodzaje form stosowane są przy prefabrykacji?
Środki antyadhezyjne i ich rola
Środki antyadhezyjne i ich rola
Środki antyadhezyjne są niezbędne przy pracy z betonem. Zapobiegają jego przywieraniu, zmniejszają przyczepność do form, szalunków, umożliwiają łatwe wyciąganie czy oddzielanie betonowych elementów. Poznaj, jakie substancje mają takie właściwości, jak się je stosuje oraz jakie mają znaczenie.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Rynek Prefabrykacji Betonowej 2024-2029 – raport Spectis
Rynek Prefabrykacji Betonowej 2024-2029 – raport Spectis
„Rynek ciężkiej prefabrykacji betonowej w Polsce 2024-2029” to raport przygotowany przez firmę badawczą Spectis. Badaniu poddano 50 wiodących producentów ciężkich prefabrykatów betonowych. Co uwzględnia raport? Jakie są wiodące segmenty rynku prefabrykacji oraz jego perspektywy?
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Rekomendujemy Państwu lekturę pierwszej części publikacji mgr inż. budownictwa Jacka Trzcielińskiego, poświęconą prefabrykacji, a konkretnie planowaniu inwestycji oraz procesowi projektowemu.
Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w budownictwie - VIII Konferencja SPB 2024
Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w budownictwie - VIII Konferencja SPB 2024
W dniach od 7 do 9 października 2024 roku w hotelu Narvil w Serocku koło Warszawy odbędzie się VIII Konferencja „SPB 2024” pt. „Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w budownictwie”.
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.

Komentarze

brak komentarzy…