Sytuacja rynku budowlanego
Koniunktura na rynku
Od 2017 roku sukcesywnie spada liczba domów budowanych przez indywidualnych klientów. Choć nieco inaczej wygląda rynek inwestycji deweloperskich, to jednak tak niskich zamówień na budowy prywatnych domów nie było od 2012 roku.
W październiku 2022 roku najniższy popyt utrzymuje się na usługi w zakresie robót ziemnych, instalacji elektrycznych, prac ogrodniczych, tynków wewnętrznych czy stolarstwa budowlanego.
Przejściowy spadek w budownictwie inżynieryjnym szczególnie widoczny jest w zakresie dużych inwestycji infrastrukturalnych (głównie budownictwie kolejowym). Luka w obszarze zamówień publicznych na roboty budowlane wynika z przedłużającej się blokady środków unijnych.
Beneficjentem okresu pandemii okazał się rynek budownictwa komercyjnego. Inwestycje przemysłowo-magazynowe mają osiągnąć w najbliższym czasie 45% segmentu sektora niemieszkaniowego. To zdecydowanie pokłosie gwałtownego wzrostu rynku e-commerce w okresie pandemii.
Ryzyko działalności w branżach
Lawinowo rosnące koszty działalności oraz niedobory pracowników budowlanych generują spadek rentowności pewnych prac budowlanych. Branże o najwyższym ryzyku wykonawczym to obecnie:
- ogrodzeniowa
- murarsko-zbrojarska
- robót ziemnych
- stolarki budowlanej
- brukarska
- elektryczna
Najlepsza sytuacja jest w woj. mazowieckim, małopolskim czy pomorskim, gdzie liczba inwestycji jest ciągle największa, a rosnące ceny usług budowlanych pozwalają z utrzymać marże netto na odpowiednim poziomie. Z kolei o przetrwanie walczą firmy w woj. lubelskim, lubuskim, opolskim czy świętokrzyskim.
Popyt na branże budowlane
Największy popyt odnotowuje obecnie branża wykończeniowa i ociepleniowa. Dość spory udział w rynku ma też branża instalacyjna wod. kan., dekarska, murarska. Zyskują one najwięcej inwestycji, choć nie omija ich wspomniany problem opłacalności prac.
Najgorzej wygląda liczba zamówień w branży budowy domów prywatnych, robót ziemnych czy ogrodowych.
Problemy branży budowlanej
Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 95% przedsiębiorców odczuwa różnorodne bariery prowadzenia działalności. Do najczęściej wskazywanych należą:
- wysokie koszty materiałów
- koszty zatrudnienia
- niestabilna sytuacja gospodarcza
- niejasne i niespójne przepisy prawa
- wysokie obciążenia na rzecz budżetu
- niedobór pracowników
Nastroje w branży budowlanej u schyłku 2022 roku do optymistycznych nie należą. Brak stabilności i przewidywalności ogranicza możliwości oszacowania kosztów inwestycji, wynagrodzeń pracowników, terminu dostarczenia materiałów na teren budowy. To niewątpliwie odbije się na całej gospodarce.