• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Zielony Ład

Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Zielony Ład

95% Europejczyków uważa, że ochrona środowiska jest ważna. 8 na 10 Europejczyków (77 proc.) wyraża przekonanie, że ochrona środowiska może pobudzać wzrost gospodarczy. Wyniki badania Eurobarometr na temat świadomości ekologicznej obywateli UE potwierdzają szerokie poparcie opinii publicznej dla prawodawstwa w zakresie ochrony środowiska na poziomie UE i dla finansowania ze środków UE działań przyjaznych dla środowiska.

Prawo o klimacie zakłada redukcję emisji CO2 o 55% do 2030 r. oraz uzyskanie neutralności klimatycznej do 2050 r. Realizację tych założeń określa Europejski Zielony Ład.

Zielony Ład - założenia

Założeniem Zielonego Ładu jest przekształcenie Unii Europejskiej w nowoczesną gospodarkę, w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów, uzyskanie w 2050 roku zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto z zachowaniem sprawiedliwego społecznie przebiegu transformacji. Strategia podkreśla potrzebę całościowego, międzysektorowego podejścia, gdzie wszystkie odpowiednie obszary polityki przyczyniają się do osiągnięcia nadrzędnego celu klimatycznego.

Obszary prac w zakresie Zielonego Ładu

Prace w ramach Europejskiego Zielonego Ładu obejmują różnorodne obszary:

  • Klimat - uzyskanie zyskanie neutralności klimatycznej wymaga ograniczenia emisji CO2 we wszystkich sektorach w skali całego świata.
  • Energia - przejście na czystą energię, poprzez zapewnienie przystępnych cenowo i bezpiecznych dostaw energii w UE, stworzenie w pełni zintegrowanego, wzajemnie połączonego i cyfrowego unijnego rynku energii, poprawienie charakterystyki energetycznej budynków oraz rozwój sektora energetycznego opartego głównie na źródłach odnawialnych.
  • Ochrona środowiska i oceanów poprzez zachowanie bioróżnorodności biologicznej i ekosystemów, zapewnienie zrównoważonego rozwoju sektorów niebieskiej gospodarki i rybołówstwa.
  • Żywność - zapewnienie zrównoważonego systemu żywnościowego, przewodzenie globalnej transformacji w kierunku konkurencyjnej zrównoważoności „od pola do stołu”.
  • Transport - redukcja emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem o 90 proc. do 2050 r.
  • Przemysł – wykorzystanie technologii niskoemisyjnych, zrównoważonych produktów i usług, stworzenie zasobooszczędnej gospodarki o obiegu zamkniętym.
  • Badania naukowe i innowacje – ich rolą jest angażowanie obywateli w innowacje systemowe, przyspieszanie i ukierunkowywanie niezbędnych zmian.
  • Finanse – ustalenie określonych nakładów, które kraje, regiony, samorządy lokalne i miasta w UE muszą przeznaczyć ze środków uzyskiwanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Realizacja powyższych celów przełoży się na konkretne korzyści, odczuwalne prze społeczeństwa:

  • czystsze powietrze, woda i gleba,
  • niższe rachunki za energię,
  • lepszy transport publiczny i więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych,
  • mniej odpadów,
  • zdrowsza żywność,
  • poprawa zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń,
  • nowe miejsca pracy w sektorze energii odnawialnej,
  • powstanie nowych modeli biznesowych,
  • rozwój technologiczny.

Gotowi na 55

Jednym z etapów uzyskania zeroemisyjności w 2050 roku jest realizacja pakietu „Gotowi na 55”. Jest to zapis w europejskim prawie o klimacie wymagający ograniczenia emisji w UE o co najmniej 55% (w porównaniu z poziomami z 1990 roku) do 2030 r. To zestaw wniosków ustawodawczych mających zmienić i uaktualnić unijne przepisy oraz ustanowić nowe inicjatywy, tak by polityka UE była zgodna z celami klimatycznymi ustalonymi przez Radę i Parlament Europejski.

W skład pakietu Gotowi na 55 wchodzą projekty dotyczące prac nad:

  • reformą unijnego systemu handlu uprawnieniami emisyjnymi
  • redukcją emisji z transportu, budynków, rolnictwa i odpadów
  • realizacją celów klimatycznych w użytkowaniu gruntów i leśnictwie
  • bardziej zrównoważonym transportem
  • problemem emisji spoza Unii Europejskiej
  • stworzeniem funduszu dla najbardziej dotkniętych obywateli i firm
  • zwiększaniem udziału paliw ekologicznych w sektorze lotniczym i morskim
  • przepisami o redukcji metanu
  • zmianami opodatkowania energii
  • zwiększeniem wykorzystania energii odnawialnej
  • zwiększeniem efektywności energetycznej UE
  • tworzeniem bardziej ekologicznych budynków
  • przejściem od użycia gazów ziemnych do odnawialnych i niskoemisyjnych, stworzenie rynku wodoru i zdekarbonizowanego gazu.

„Europejski Zielony Ład jest naszą nową strategią na rzecz wzrostu – wzrostu, którego korzyści są większe niż koszty. Europejski Zielony Ład pokazuje, jak zmienić nasz styl życia i pracy, sposób produkcji i konsumpcji, tak abyśmy żyli zdrowiej, a nasze przedsiębiorstwa były innowacyjne. Wszyscy możemy włączyć się w ten proces i skorzystać z szans, jakie stwarza. Pomożemy gospodarce UE stać się światowym liderem, jeśli będziemy działać szybko, nie oglądając się na innych. Bardzo nam zależy na powodzeniu tej strategii dla dobra naszej planety i życia, jakie ona podtrzymuje – aby ocalić dziedzictwo naturalne Europy, różnorodność biologiczną, nasze lasy i morza. Jeżeli pokażemy reszcie świata, w jaki sposób osiągnąć zrównoważoną i konkurencyjną gospodarkę, możemy przekonać inne państwa do działania razem z nami”. Słowa Przewodniczącej Ursuli von der Leyen podsumowują ideę prac podejmowanych na rzecz poprawy klimatu.

Koszty Zielonego Ładu

Realizacja celów przedstawionych w Europejskim Zielonym Ładzie będzie wymagała znacznych inwestycji. Szacuje się, że aby osiągnąć cele wyznaczone obecnie w zakresie klimatu i energii na okres do 2030 r., konieczne będą dodatkowe inwestycje w kwocie 260 mld euro rocznie, czyli około 1,5 proc. PKB z 2018 r.

Dotychczasowe sukcesy

Unia Europejska może już wskazać osiągnięcia w zakresie obniżania emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym utrzymywaniu wzrostu gospodarczego. Emisje w 2018 r. były o 23 proc. niższe niż w 1990 r., natomiast PKB Unii w analogicznym okresie wzrosło o 61 proc.

Treści powiązane

Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
O innowacjach dla ene​rgooszczędności mówi Jakub Sąsiadek, Sales Manager PL/CZ/SK w firmie BASF
O innowacjach dla ene​rgooszczędności mówi Jakub Sąsiadek, Sales Manager PL/CZ/SK w firmie BASF
Przedstawiamy komentarz ekspercki mgr inż. Jakuba Sąsiadka, Sales Managera na Polskę, Czechy i Słowację w firmie BASF.
Cement z recyklingu
Cement z recyklingu
Ograniczanie śladu węglowego odgrywa kluczową rolę w działaniach mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i ochronę środowiska. Wdrażanie bardziej energooszczędnych technologii i procesów produkcji materiałów budowlanych to szansa na obniżenie zużycia energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dowiedz się o rozwiązaniu, jakim jest cement z recyklingu. Poznaj jego właściwości i zalety a także zastosowania.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Beton plasuje się na drugiej pozycji w rankingu najpowszechniej stosowanych przez człowieka materiałów, ustępując miejsca tylko wodzie. Tak powszechnie stosowany w zurbanizowanym świecie, nie pozostaje jednak obojętny dla jakości i funkcjonalności tego świata.
Zeroemisyjne betonomieszarki
Zeroemisyjne betonomieszarki
Postulat zielonego budownictwa realizowany jest w coraz liczniejszych obszarach branży budowlanej. Firmy stawiają na wybory, które skutkują zmniejszeniem emisyjności CO2. Dotyczy to zarówno zastosowania odpowiednich materiałów, technologii jak i sprzętu. Elektryczne betonomieszarki wpisują się politykę zeroemisyjności w budownictwie. Czy te nowoczesne pojazdy zdominują i wyprą tradycyjne maszyny służące do transportu betonu?
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Standard klasyfikacji emisyjności betonu towarowego - komentuje dr inż. Grażyna Bundyra-Oracz
Standard klasyfikacji emisyjności betonu towarowego - komentuje dr inż. Grażyna Bundyra-Oracz
Standard IMBiTB w jasny sposób określa, od jakiej wartości śladu węglowego możemy mówić o betonie niskoemisyjnym.
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Redukcja śladu węglowego
Redukcja śladu węglowego
Ślad węglowy to wyrażona w postaci liczbowej ilość gazów cieplarnianych wygenerowana przez dany podmiot lub działalność w celu wytworzenia konkretnego produktu lub usługi. W obliczeniach uwzględniana jest emisja dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów.
Concretete Roads 2023 - „Betonowe drogi do zielonego świata”
Concretete Roads 2023 - „Betonowe drogi do zielonego świata”
Ruszyła rejestracja na XIV edycję międzynarodowego wydarzenia poświęconego betonowym nawierzchniom drogowym. Sympozjum odbędzie się w dniach 25-28 czerwca w Krakowie.
​Dekarbonizacja budynków. Znaczenie węgla wcielonego - dr inż. Krzysztof Starzyk
​Dekarbonizacja budynków. Znaczenie węgla wcielonego - dr inż. Krzysztof Starzyk
Węgiel wcielony jest tradycyjnie pomijany jako przyczyna emisji w środowisku zabudowanym. Jednak, w miarę jak program dekarbonizacji nabiera tempa, może się to szybko zmienić.
Systemy recyklingu betonu
Systemy recyklingu betonu
Poszukiwanie proekologicznych rozwiązań to zadanie współczesnych nowoczesnych przedsiębiorstw. Minimalizowanie wpływu na środowisko dotyczy w ogromnej mierze branży budowlanej. W tym artykule sprawdzamy, jakie są możliwości zagospodarowania niewykorzystanego świeżego betonu oraz gruzu uzyskiwanego w wyniku rozbiórki budowli.

Komentarze

jack
co z krajami spoza Uni Europejskiej? na ile państwa członkowskie zastosują się do wytycznych UE?
06.11.2023