Jakiego artykułu szukasz?

Standard klasyfikacji emisyjności betonu towarowego - komentuje dr inż. Grażyna Bundyra-Oracz

Standard IMBiTB w jasny sposób określa, od jakiej wartości śladu węglowego możemy mówić o betonie niskoemisyjnym.
Standard klasyfikacji emisyjności betonu towarowego - komentuje dr inż. Grażyna Bundyra-Oracz

Pomysł na opracowanie Standardu klasyfikacji emisyjności betonu towarowego narodził się około dwóch lat temu, w wyniku obserwacji pojawiających się na rynku budowlanych trendów - mówi dr inż. Grażyna Bundyra-Oracz, Prezes Zarządu w Instytut Materiałów Budowlanych i Technologii Betonu. - Modne stało się wtedy mówienie o środowisku i zmianach klimatycznych. Ponieważ wiedza w tym zakresie wśród firm dopiero się kształtowała, stosowano słownictwo, które w tym momencie zostałoby określone mianem greenwashingu. Klientom ciężko było zweryfikować ekologiczność produktów.

Przyglądając się komunikacji marketingowej z tamtego okresu, u odbiorcy, zwłaszcza jeżeli była to osoba z wykształceniem technicznym, mogło się pojawić wiele wątpliwości. Czym jest zielony beton? Od jakiej wartości śladu węglowego możemy mówić o betonie ekologicznym? Jakie warunki musi spełnić wyrób budowlany, aby był betonem przyjaznym środowisku? Brak jakiejkolwiek systematyzacji pozwalał na to, aby takie określenia były nadużywane.

Standard w jasny sposób określa, od jakiej wartości śladu węglowego możemy mówić o betonie niskoemisyjnym. Poniższy diagram przedstawia zaproponowaną klasyfikację. Na jednej z osi znajduje się ślad węglowy betonu wyrażony w kilogramach ekwiwalentu dwutlenku węgla na metr sześcienny betonu, natomiast na drugiej przedstawione są klasy wytrzymałości betonu na ściskanie. Im wyższa klasa tym większa zawartość cementu, a tym samym wyższy ślad węglowy. Jest to powód dla którego konieczne było takie zróżnicowanie.

Beton tradycyjny to taki, który najczęściej możemy spotkać na budowie. Beton niskoemisyjny B zwykle można otrzymać za pomocą standardowych rozwiązań technologicznych, stosowanych przez producentów betonu również ze względów ekonomicznych. Beton niskoemisyjny A wymaga zastosowania specjalnych środków technicznych, które należy uwzględnić również podczas wbudowywania mieszanki betonowej. Wymienić tutaj można np. specjalne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak wygrzewane deskowania dostarczające ciepło przyśpieszające proces hydratacji klinkieru portlandzkiego. Beton niskoemisyjny A+ wymaga zastosowania specjalnych kompozycji spoiw, co do których nie można oczekiwać, że będą dopuszczone do stosowania przez normę PN-EN 206. Producent który zdecyduje się na tak istotne obniżenie emisji, będzie musiał wykonać badania równoważnościowe, które będą miały za zadanie wykazać, że właściwości mieszanki betonowej pozwalają na zastosowanie jej w określonych warunkach.

Emisyjnoscbetonu.pl

Należy tutaj zaznaczyć, że z przedstawionej klasyfikacji można skorzystać jedynie, gdy ślad węglowy betonu zostanie policzony przy pomocy formularza na stronie emisyjnoscbetonu.pl. Stosując narzędzie IMBiTB, liczymy ślad węglowy w fazach cyklu życia budynku od A1 do A3 (z możliwością uwzględnienia fazy A4). Przy wyliczeniach analizowane są procesy produkcji i transportu surowców, ich rozładunek na terenie wytwórni, mieszanie składników oraz opcjonalnie ich podgrzanie i transport na budowę. Jeżeli producent stosuje surowce posiadające deklaracje EPD, dane te zostaną uwzględnione przy wyliczeniach. Jeżeli takich deklaracji nie ma, zostaną dobrane zweryfikowane dane generyczne ze źródeł takich jak europejska baza EcoPlatform. Dzięki temu zamawiający może porównać między sobą mieszanki pochodzące z różnych lokalizacji oraz od różnych producentów.

Stosując stały zakres analizy dla każdej z analizowanych receptur oraz jedną, zweryfikowaną bazę danych opracowaną przez IMBiTB, klient może mieć pewność, że wynik jest wiarygodny i nie został sztucznie zaniżony. To jest powód, dla którego przedstawioną klasyfikację można stosować tylko w przypadku policzenia śladu węglowego zgodnie ze standardem IMBiTB.

Omawiane narzędzie może być stosowane w wielu celach, jednak dwa główne to:

  • przez osoby pracujące na węzłach betoniarskich: w celu weryfikacji obecnego poziomu emisji mieszanek betonowych oraz sprawdzeniu w jak wprowadzone przez nią działania optymalizujące ślad węglowy wpłynęły na ostateczny poziom emisji;
  • przez osoby zamawiające beton na budowach: narzędzie umożliwia weryfikację poziomu emisji mieszanek betonowych od różnych producentów, co pozwoli na wybór receptury z uwzględnieniem kryterium emisyjności.

Już teraz można spotkać projekty, w których generalny wykonawca jest zobowiązany do osiągnięcia poziomu śladu węglowego budynku w fazach od A1 do A5 nie większego niż wyznaczony przez inwestora, a nie wywiązanie się skutkuje karami finansowymi.

Stosowanie materiałów budowlanych o obniżonej emisji jest istotne również ze względu na fakt, że emisje realizowanych inwestycji w przypadku firm budowlanych i deweloperów, wg Protokołu GHG, wpisują się w zakres trzeci. Zakres ten może wynieść nawet 90% wszystkich emisji przedsiębiorstwa, gdzie beton, ze względu na obecność klinkieru portlandzkiego i efekt skali, w dużym stopniu się do tego przyczynia. Przedsiębiorstwa, które muszą sprostać wewnętrznym i zewnętrznym wymaganiom dotyczącym redukcji śladu węglowego, będą decydowały się na wyroby niskoemisyjne. Ten standard jest narzędziem, które im w tym pomaga.

***

Grażyna Bundyra-Oracz - absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie, dr nauk technicznych w zakresie budownictwa, Prezes Zarządu Instytutu Materiałów Budowlanych i Technologii Betonu Sp. z o.o., wykładowca kursów specjalistycznych IMBiTB.

Treści powiązane

Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Beton plasuje się na drugiej pozycji w rankingu najpowszechniej stosowanych przez człowieka materiałów, ustępując miejsca tylko wodzie. Tak powszechnie stosowany w zurbanizowanym świecie, nie pozostaje jednak obojętny dla jakości i funkcjonalności tego świata.
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe wymagają szczególnej trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia. Wykonuje się je z odpowiednio przygotowanej mieszanki betonowej z zastosowaniem właściwej technologii. Z czego powstają posadzki betonowe? Czym powinny się cechować i gdzie znajdują zastosowanie? Więcej o posadzkach betonowych przeczytacie w tym artykule.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Rekomendujemy Państwu lekturę pierwszej części publikacji mgr inż. budownictwa Jacka Trzcielińskiego, poświęconą prefabrykacji, a konkretnie planowaniu inwestycji oraz procesowi projektowemu.
Polski B-Act już pracuje nad odbudową Ukrainy
Polski B-Act już pracuje nad odbudową Ukrainy
B-Act to bydgoska firma inżyniersko-konsultingowa, której działalność skupia się na wspieraniu branży budowlanej w zarządzaniu projektami i sporami budowlanymi. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w zarządzaniu, doradztwie i nadzorze przy realizacji inwestycji budowlanych w Polsce, Rumunii, na Ukrainie, w krajach bałtyckich, Brazylii i Katarze.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Zdrowa Architektura Zrównoważona - komentarz dr inż. arch. Marty Promińskiej
Zdrowa Architektura Zrównoważona - komentarz dr inż. arch. Marty Promińskiej
W czasach, gdy zmiany klimatyczne przyspieszyły, zintensyfikował się wpływ środowiska zbudowanego na zdrowie i chorujemy po prostu przez to, że żyjemy na ziemi. W związku z tym rolą projektanta jest przejęcie odpowiedzialności za zdrowie i przyszłość jakości życia człowieka.
Budowa metra w Sydney okiem geotechnika - wyjaśnia inżynier Robert Dawidowicz
Budowa metra w Sydney okiem geotechnika - wyjaśnia inżynier Robert Dawidowicz
Sydney Metro jest największym przedsięwzięciem transportowym w historii Australii. Do końca 2030 roku projekt zakłada wybudowanie 4 linii metra o łącznej długości 113 km oraz 46 stacji.
Planowanie produkcji oraz proces produkcji - komentuje Jacek "Prefabrykator" Trzcieliński
Planowanie produkcji oraz proces produkcji - komentuje Jacek "Prefabrykator" Trzcieliński
Zapraszamy do lektury drugiej części publikacji mgr inż. Jacka Trzcielińskiego, tym razem komentarz dotyczy planowania oraz procesu produkcji.
​Lafarge w Polsce osiąga 50 procent energii ze źródeł odnawialnych
​Lafarge w Polsce osiąga 50 procent energii ze źródeł odnawialnych
Lafarge w Polsce podpisuje kolejne umowy typu fizyczne PPA, które tym razem zostały zawarte z firmą KGAL. Dzięki temu Lafarge przybliża się do osiągnięcia celu 100% energii ze źródeł odnawialnych, wspierając przy tym rozwój OZE w Polsce. Podpisane umowy pozwalają na uzyskanie energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Krasinie i Rywałdzie, co pozwoli na zaspokojenie 50% zużycia energii Lafarge.
Naprawa betonu
Naprawa betonu
Choć beton to materiał budowlany cechujący się wysoką trwałością i wytrzymałością, w długiej perspektywie ulega działaniu czynników powodujących pęknięcia, ubytki, ukruszenia. Wiele z nich w prosty sposób można zniwelować i przywrócić pierwotny wygląd i funkcjonalność konstrukcji. Dowiedzcie się, jakie są przyczyny i rodzaje ubytków betonowych oraz jak je naprawiać.
Włókna do betonu
Włókna do betonu
Włókna do zbrojenia betonu są powszechnym dodatkiem wpływającym na właściwości mieszanki oraz związanego betonu. Poznaj rodzaje włókien, materiały wykorzystywane do ich produkcji, zastosowanie zbrojonych materiałów budowlanych, betonów wzmacnianych włóknami.
Wszystkie kolory betonu – wywiad z mgr. inż. Krzysztofem Kuniczukiem, właścicielem firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych
Wszystkie kolory betonu – wywiad z mgr. inż. Krzysztofem Kuniczukiem, właścicielem firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych
Czy beton może być piękny i wzbudzać zachwyt? - zapraszamy do lektury wywiadu ze znawcą i pasjonatem betonu Krzysztofem Kuniczukiem.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
What’s up doc? - wywiad z dr inż. Krzysztofem Poganem, właścicielem firmy KP-Project
What’s up doc? - wywiad z dr inż. Krzysztofem Poganem, właścicielem firmy KP-Project
Krzysztof Pogan to inżynier budownictwa, doktor nauk technicznych, ceniony ekspert z zakresu chemii budowlanej i przedsiębiorca, oferujący rozwiązania dla szeroko rozumianego budownictwa. Zapraszamy do lektury wywiadu z właścicielem firmy KP-Project.
Jak kupić beton towarowy?
Jak kupić beton towarowy?
Zbieramy informacje, na co zwrócić uwagę zamawiając beton. Jaki produkt wybrać zależnie od przeznaczenia, jakie dodatkowe usługi warto rozważyć. Przeczytajcie, jak kupować beton towarowy.
Rzymski beton
Rzymski beton
Badaczy zastanawiała trwałość rzymskiego betonu. Budowle stworzone przez Rzymian wiele tysięcy lat temu wydają się opierać upływowi czasu i nie niszczeją, jak te stawiane współcześnie. Jakie tajemnice kryje receptura rzymskiego betonu? Z jakich składników starożytni przygotowywali mieszankę betonową, z której powstały budowle do dzisiaj cieszące oko?
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Pompy do betonu
Pompy do betonu
Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ
Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ
​Obecnie najczęściej wykorzystywanymi materiałami budowlanymi w Polsce i na świecie są kompozyty cementowe, wśród których dominującą rolę zajmuje beton. Jednym z surowców naturalnych stosowanych do produkcji kompozytów cementowych są kruszywa naturalne.
O działalności Polskiego Związku Producentów Kruszyw i rynku kruszyw opowiada dr inż. Łukasz Machniak
O działalności Polskiego Związku Producentów Kruszyw i rynku kruszyw opowiada dr inż. Łukasz Machniak
"Polska jest trzecim producentem kruszyw w Europie" - o roli Polskiego Związku Producentów Kruszyw mówi Dyrektor Biura Zarządu Łukasz Machniak.
Beton napowietrzony
Beton napowietrzony
Beton poddaje się procesowi napowietrzania, aby podnieść jego mrozoodporność. Odbywa się to poprzez dodanie odpowiednich domieszek. Jakie rodzaje domieszek napowietrzających są dostępne? Kiedy je stosować? Jakie właściwości ma napowietrzony beton? O tym piszemy w poniższym artykule.
Skurcz betonu
Skurcz betonu
Skurcz betonu jest zjawiskiem, które ma miejsce w momencie utraty przez beton wody, a tym samym zmniejszenia jego objętości. Dochodzi do niego pod wpływem czynników fizycznych lub chemicznych, nie zaś np. obciążeń mechanicznych. W tym artykule analizujemy, jakie są rodzaje skurczu betonu, co na niego wpływa oraz jak można mu zapobiegać.
Laboratorium betonu – sprzęt używany do badań
Laboratorium betonu – sprzęt używany do badań
Beton poddawany jest kontroli i badaniom, pozwalającym na uniknięciu błędów technologicznych i gwarantującym jakość deklarowaną przez producenta. W tym artykule przyglądamy się specjalistycznym sprzętom i urządzeniom używanym w badaniach betonu.
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny (SCC) nie wymaga wibrowania podczas układania. Posiada zdolność rozpływu w szalunku pod własnym ciężarem, zachowując cechy tradycyjnego betonu. Zobacz, jak powstaje beton SCC, jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?

Komentarze

brak komentarzy…