Beton na budowie domu jednorodzinnego
Klasy betonu
Istotnym parametrem różnicującym beton są jego klasy. Różne klasy betonu wynikają z innego składu i technologii wykonania. O tym, jaki wyrób powstanie decyduje rodzaj zastosowanego kruszywa, klasy cementu, typ domieszek. Wszystkie te czynniki wpływają na wytrzymałość betonu na ściskanie, a tym samym możliwości jego wykorzystania w określonych zastosowaniach.
Według obecnie obowiązującej normy europejskiej klasy betonu oznacza się symbolem litery C i liczbą, oznaczającą nominalną wytrzymałość na ściskanie wyrażoną w megapaskalach.
Przykładowe klasy betonu i jego cechy:
C10: Beton o minimalnej wytrzymałości na ściskanie 10 MPa. Jest to stosunkowo słaby, tzw. „chudy” beton, często stosowany do prac o niskich obciążeniach, takich jak posadzki, warstwy wyrównawcze, na przykład pod ławy i stopy fundamentowe.
C15: Beton o minimalnej wytrzymałości na ściskanie 15 MPa. Jest to również stosunkowo słaby beton, często wykorzystywany w pracach budowlanych o niskich wymaganiach wytrzymałościowych.
C20: Beton o minimalnej wytrzymałości na ściskanie 20 MPa. Jest to beton umiarkowanie wytrzymały, który może być stosowany w wielu różnych zastosowaniach budowlanych, takich jak fundamenty, stropy, chodniki, itp.
C25: Beton o minimalnej wytrzymałości na ściskanie 25 MPa. Jest to beton o średniej wytrzymałości, często wykorzystywany w konstrukcjach budowlanych o większych obciążeniach, takich jak elementy konstrukcyjne budynków.
C30: Beton o minimalnej wytrzymałości na ściskanie 30 MPa. Jest to stosunkowo mocny beton, często stosowany w konstrukcjach budowlanych wymagających większej wytrzymałości, np. w budowie klatek schodowych czy ścian fundamentowych.
Wysokiej klasy beton o stałych, gwarantowanych parametrach może powstać tylko w profesjonalnej betoniarni. Uzyskanie takiego wyrobu w przydomowej betoniarce jest niemożliwe choćby ze względu brak precyzji w dozowaniu składników kolejnych partii wytwarzanego betonu.
Im wyższej klasy beton, tym jego cena jest wyższa. Biorąc pod uwagę, jak duża ilość tego wyrobu jest potrzebna przy budowie jednego domu jednorodzinnego, koszty będą znacząco różne.
Jaki beton do budowy domu?
Nie ma konieczności wykorzystywania betonu najwyższych klas do budowy wszystkich elementów domu wykonywanych z tego materiału.
Należy pamiętać, że wysokiej klasy beton wykonany w profesjonalnej wytwórni zachowa swoje parametry tylko, jeśli spełnione będą inne istotne warunki. Przede wszystkim musi być właściwie przetransportowany, wbudowany w odpowiednim czasie, poprawnie ułożony i zagęszczony a następnie poddany procedurze pielęgnacji.
Poza tym w domach jednorodzinnych nie występują aż tak duże obciążenia, aby betony najwyższej klasy wymagały zastosowania w realizacji takiej inwestycji. Większy wpływ na nośność elementów będzie miało zbrojenie i pieniądze wydane na wysokiej klasy beton nie przyniosą oczekiwanych efektów w postaci większej nośności konstrukcyjnych elementów domu.
Wznoszenie domu jednorodzinnego oznacza z reguły konieczność użycia kilku rozmaitych mieszanek o różnej odporności na ściskanie. Podstawowym i najbardziej uniwersalnym materiałem jest się beton zwykły klasy C16/20. W przypadku niektórych elementów, które poddawane będą działaniu większych obciążeń np. płyty stropowej o dużej powierzchni może być potrzebny beton o większej wytrzymałości np. C20/25. Niekiedy stosuje się też betony o niższej wytrzymałości np. C12/15 przydatny np. do wylania podkładu pod ławy fundamentowe.
Z kolei beton C30/37 sprawdza się przy budowie:
- ścian fundamentowych,
- ścian zewnętrznych domów,
- tarasów,
- balkonów,
- ścian oporowych,
- filarów mostowych,
- murów oporowych,
- posadzek przemysłowych.
Beton C35/45 można zastosować przy nawierzchniach betonowych.