Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności

China Cement Association
China Cement Association powstało w Pekinie w 1987 r. Jest organizację społeczną non profit, dobrowolnie zrzeszającą producentów cementu, instytuty badawcze, uczelnie i uniwersytety, organizacje społeczne i przedsiębiorstwa związane z branżą cementową w całym kraju. CCA odpowiada za ponad 50% światowej produkcji cementu.
Global Cement and Concrete Association
Global Cement and Concrete Association to inicjatywa branżowa funkcjonująca od 2018 r., której siedziba mieści się Londynie. Stanowi zaufaną, autorytatywną platformę reprezentującą sektor produkcji cementu i betonu na całym świecie.
Stowarzyszenie i jego członkowie odpowiadają za 80% zdolności w dziedzinie produkcji cementu poza terytorium Chin.
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Umowa pomiędzy dwiema wiodącymi na świecie instytucjami dotyczy współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz niskoemisyjnego rozwoju branży cementowo-betonowej.
Porozumienie zakłada również opracowanie i wdrożenie w kolejnych miesiącach bieżącego roku Planu działania na rzecz neutralności emisyjnej chińskiej branży cementowej, obejmującego cały łańcuch wartości.
Umowa obejmuje trzy kolejne lata współpracy.
To ważny krok na drodze do globalnej dekarbonizacji, jako że produkcja cementu odpowiada za ok. 7% emisji CO2, a jest on kluczowym składnikiem najczęściej używanego materiału budowlanego, jakim jest beton.
Eksperci na temat porozumienia
„Ta istotna umowa stanowi wyraz współpracy przynoszącej obopólne korzyści i obrazuje obszary, w których możemy skutecznie współdziałać w celu zgromadzenia danych i technicznej wiedzy fachowej oraz skoncentrowania wysiłków na naszej wspólnej misji dekarbonizacyjnej. Jestem przekonany, że zrodzi się z tego długofalowe partnerstwo, które przyniesie korzyści obu stronom i odegra zasadniczą rolę w kształtowaniu bardziej zrównoważonego świata.” – to słowa Konga Xiangzhonga, prezesa wykonawczego CCA.
Thomas Guillot, dyrektor generalny GCCA, powiedział: „Świat potrzebuje dziś przywództwa i współpracy na niespotykanym dotąd poziomie, zwłaszcza w celu rozwiązania najistotniejszego problemu naszych czasów, jakim jest zmiana klimatu. Niniejsze porozumienie między chińskim i światowym przemysłem wysyła sygnał światu, że jesteśmy gotowi dostarczać podstawowe materiały budowlane w formule niskoemisyjnej niezbędnej dla naszej planety. Cement i beton umożliwiają budowę najważniejszej infrastruktury, rozwój prosperujących i odpornych społeczności, dostęp do czystej wody, bezpieczne mieszkalnictwo oraz przejście na czystą energię, a wszystkie te elementy są nieodzowne dla zrównoważonego charakteru świata w przyszłości.”
Treści powiązane

Systemy recyklingu betonu

Zeroemisyjna energetyka i transport – projekty NFOŚiGW

Zeroemisyjne betonomieszarki

Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.

Standard klasyfikacji emisyjności betonu towarowego - komentuje dr inż. Grażyna Bundyra-Oracz

Certyfikacja ekologiczna w budownictwie

Synergia nauki i przemysłu kluczem do zrównoważonego rozwoju sektora budowlanego – komentarz dra hab. inż. Łukasza Klapiszewskiego, profesora Politechniki Poznańskiej

Cement z recyklingu

Certyfikacja betonu towarowego

Zdrowa Architektura Zrównoważona - komentarz dr inż. arch. Marty Promińskiej

Zielone budownictwo

BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa

Składowanie CO2

Dekarbonizacja w budownictwie

Dekarbonizacja budynków. Znaczenie węgla wcielonego - dr inż. Krzysztof Starzyk

Zrównoważony rozwój w budownictwie

Concretete Roads 2023 - „Betonowe drogi do zielonego świata”
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
