Rodzaje betonu
Formuła betonu
Główne składniki betonu to:
- cement
- kruszywo
- woda
- domieszki
Rodzaje betonu
Beton można klasyfikować według różnorodnych kryteriów.
Beton zwykły a beton towarowy
Najbardziej podstawowy podział tego wyrobu budowlanego pozwala wyróżnić:
- beton towarowy
- beton zwykły
Produkcja betonu towarowego odbywa się na węzłach betoniarskich, w profesjonalnych wytwórniach betonu. Gwarantuje to uzyskanie wyrobu o stałych, na bieżąco kontrolowanych parametrach, wytwarzanych według konkretnej receptury. Jego jakość, skład jasno określają normy.
Beton zwykły wyrabiany jest bezpośrednio na budowie. Dozowanie składników może nie być zbyt precyzyjne, co uniemożliwia uzyskanie identycznych partii betonu.
Rodzaje betonu według ciężaru objętościowego
Uwzględniając ciężar objętościowy, można mówić o:
- betonie ciężkim
- betonie zwykłym
- betonie lekkim
Beton ciężki – posiada ciężar objętościowy wyższy od 2600 kg/m3. Przy jego produkcji, wykorzystuje się specjalne kruszywo (np. manganowe lub stalowe). Znajduje zastosowanie tam, gdzie waga materiału nie ma większego znaczenia.
Właściwością betonu ciężkiego jest zatrzymywanie części promieniowania jonizującego, stosuje się go do budowy osłon radiologicznych w szpitalach czy elektrowniach atomowych.
Beton zwykły – posiada ciężar objętościowy od 2000 do 2600 kg/m3. Powstaje z kruszywa naturalnego, jak żwir lub łamanego jak np. granit. Beton zwykły wykorzystywany jest do budowy elementów konstrukcyjnych, ścian osłonowych czy pustaków. To najczęściej wykorzystywany materiał do tworzenia elementów konstrukcyjnych w deskowaniach lub w formie wylewek.
Beton lekki – jego ciężar objętościowy mieści się w granicach od 800 do 2000 kg/m3. Wytwarzany jest z lekkiego kruszywa, takie jak agloporyt, keramzyt lub pollytag. Beton lekki ma zastosowanie przy budowie elementów ściennych i stropowych oraz wylewkach wyrównawczych i podkładowych.
Rodzaje betonu według klas
Uwzględniając taką właściwość betonu jak wytrzymałość na ściskanie, beton podzielić można według klas. Pod uwagę brany jest dopuszczalny nacisk na betonowy sześcian o boku 15 cm. Wytrzymałość mierzona jest przez 28 dni, gdy dochodzi do jego dojrzewania.
Polska norma określa klasy betonu z symbolem B, przykładowo
- beton klasy B20 - minimalna wytrzymałość charakterystyczna betonu na próbkach sześciennych utrzymuje się na poziomie 20 MPa
- beton klasy B25 - minimalna wytrzymałość charakterystyczna betonu na próbkach sześciennych utrzymuje się na poziomie 25 MPa
Nowa norma europejska wprowadziła symbol literowo-liczbowy do oznaczeń, a także rozgraniczenie dla betonów zwykłych i ciężkich (C) oraz lekkich LC
W przypadku betonu ciężkiego i lekkiego, najczęściej spotyka się klasy od C8/10 do C100/115. Dla betonu lekkiego, najpopularniejsza klasa to od LC8/9 do LC80/88.
W grupie betonów ciężkich i zwykłych wyróżnia się klasy:
- C8/10 (dawniej B10)
- C12/15 (dawniej B15)
- C16/20 (dawniej B20)
- C20/25 (dawniej B25)
- C25/30 (dawniej B30)
- C30/37 (dawniej B37, B35 i B40)
- C35/45 (dawniej B45)
- C40/50 (dawniej B50)
- C45/55 (dawniej B55)
- C50/60 (dawniej B60)
- C55/67
- C60/75
- C70/85
- C80/95
- C90/105
- C100/115
Beton lekki występuje w klasach:
- LC8/9
- LC12/13
- LC16/18
- LC20/22
- LC25/28
- LC30/33
- LC35/38
- LC40/44
- LC45/50
- LC50/55
- LC55/60
- LC60/66
- LC70/77
- LC80/88
Betony specjalne
Ze względu na specjalne przeznaczenie i wykorzystanie betonu do „zadań specjalnych”, mieszankę betonową komponuje się w taki sposób, aby uzyskany wyrób jak najlepiej spełniał oczekiwania użytkowe i pozwalał na niestandardowe zastosowania.
W grupie betonów specjalnych znajdą się więc: beton architektoniczny, beton wysokowartościowy (BWW), beton bardzo wysokowartościowy (BBWW), beton ultra - wysokowartościowy (BUWW), lekki beton wysokowartościowy (LBWW), włóknobeton wysokowartościowy (WBWW), beton wodoszczelny, beton odporny na ścieranie, beton komórkowy, beton autoklawizowany (ACC), beton przeźroczysty, beton z pianki szklanej, beton samoczyszczący, beton ekspansywny, beton siarkowy, asfaltobeton, żużlobeton, fibrobeton, beton hydrotechniczny, beton ognioodporny, beton osłonowy.
Uzyskanie różnych betonów specjalnych o odmiennych właściwościach i parametrach możliwe jest dzięki poddaniu mieszanki betonowej modyfikacji, dodaniu konkretnych domieszek, zmianie proporcji składników, a także przeprowadzeniu odpowiedniego procesu technologicznego, właściwemu dozowaniu, mieszaniu, dojrzewaniu we właściwych warunkach i pielęgnacji betonu.
Przeczytaj więcej o betonach specjalnych.
Rodzaje betonu według zastosowania
Zależnie od tego, jakie elementy konstrukcji czy budowli będą wytwarzane, stosuje się inny rodzaj betonu, o innych parametrach i właściwościach. Uwzględniając to kryterium, można wskazać na beton:
- konstrukcyjny
- komórkowy
- jastrychowy
- asfaltobeton
- drogowo-mostowy
- architektoniczy
- hydrotechniczny
Marki betonu
Wśród producentów betonu wymienić można przykładowo: Cemex Polska, Bosta Beton Sp. z o.o., Budokrusz SA, Dyckerhoff Polska Sp. z o.o., Górażdże Beton Sp. z o.o., Lafarge, Alfa-Bet, BetonBest.