Środki antyadhezyjne – produkty kształtujące jakość powierzchni prefabrykowanych elementów betonowych
Nie sposób pominąć zastosowania wysokiej jakości środków antyadhezyjnych we współczesnej prefabrykacji. Zarówno tej drobnej, jak i wielkogabarytowej.
Jak prawidłowo i optymalnie dobrać środek antyadhezyjny do produkcji?
Odpowiedź na to pytanie przynoszą specjaliści firmy POLFLUID. Na styku wiedzy nt. mieszaniny chemicznej składającej się na preparat antyadhezyjny, technologii betonu, zastosowanych maszyn i urządzeń w zakładzie prefabrykacji, a w końcu rodzaju form i stopnia ich zużycia znajdziemy prawidłowo dobrany środek antyadhezyjny.
Środki antyadhezyjne możemy podzielić na trzy podstawowe rodziny:
- oleje mineralne, roślinne i syntetyczne oraz ich mieszaniny
- emulsje, będące wodną zawiesiną oleju w wodzie, zawierającą emulgator i pakiet dodatków
- pasty i woski w postaci stałej lub gęstej cieczy do smarowania elementów o skomplikowanych kształtach, trzpieni, a także wkładek styropianowych, np. w przypadku kinet, co pozwala na ich wtórne wykorzystanie.
Często w naszej pracy posługujemy się podziałem olejów antyadhezyjnych na oleje o niskich lepkościach oraz takie o wysokich lepkościach. Mowa tutaj o lepkości kinematycznej określanej w temperaturze 40oC i wyrażonej w jednostce [mm2/s] (układ SI) lub [cSt] (Centystoks), która jest równoważna w swojej wartości i wciąż powszechnie stosowana.
1. Oleje niskolepkie < 5 cSt znajdują zastosowanie:
1.1. Jako środki stosowane do smarowania form stalowych oraz ze sklejki typu PERI, pozwalają uzyskać bardzo wysoką jakość powierzchni. Dzięki niskiej lepkości nanoszone są jako mgiełka przy pomocy aparatów ciśnieniowych typu Gloria lub Mesto, przy ciśnieniu min. 4 bary uzyskujemy równomierny, cienki film olejowy pozwalający doskonale odpowietrzać mieszankę betonową, niezależnie czy jest to mieszanka wibrowana czy samozagęszczalna. Prawidłowo dobrany środek nie powinien pozostawiać pyłu ani przebarwień na formie po rozformowaniu, a tym bardziej na elemencie. Jest to najpowszechniejsze zastosowanie środka antyadhezyjnego w zakładach produkujących elementy prefabrykowane dla różnych branż: mieszkaniowej (ściany, stropy typu filigran, schody, balkony), przemysłowej i magazynowej (słupy, podwaliny, dźwigary), drogowo-mostowej (np. belki mostowe sprężane) oraz wodno-kanalizacyjnej (dennice, kinety, zbiorniki segmentowe itp.)
1.2. Jako środki stosowane na tzw. szybkie rozformowanie. Stosowane przy produkcji drobnych elementów z maszyn kroczących oraz przy ręcznej produkcji płotów betonowych i podmurówek. Tego rodzaju środki pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć ilość porów w tego rodzaju elementach produkowanych z mieszanki betonowej o ograniczonej ilości wody (gęstoplastycznych). Prawidłowo dobrany środek na szybkie rozformowanie, nakładany na formę po każdej odbitce pozwala zachować czystość formy na której nie zostaje resztka zaprawy ani nawet zaczyn cementowy. Jeżeli środek nie doczyszcza prawidłowo formy, kumulują się wówczas pory na kolejnych odbitkach.
2. Oleje o wyższej lepkości > 5 cSt:
2.1. Stosowane do smarowania form, gdzie nie ma bardzo wysokich wymagań względem jakości powierzchni lub gdzie ze szczególnych względów producent wymaga oleju tłustego, długo utrzymującego się na formie. Często smarowane są w ten sposób formy zużyte, przebywające poza halą na otwartej przestrzeni. Tego rodzaju środki, zazwyczaj są istotnie tańsze od wydajnych, niskolepkich olejów.
2.2. Oleje do zabezpieczania maszyn i urządzeń, a w szczególności mieszalników do betonu oraz koszy transportowych. Wymaganiem jest tutaj długo utrzymujący się film olejowy pozwalający w wielu godzinach pracy na stosunkowo łatwe czyszczenie tych urządzeń.
2.3. Oleje oparte o wysokolepkie bazy do zastosowania w fabrykach produkujących autoklawizowany beton komórkowy. Są to oleje o wysokiej ale jasno określonej lepkości. Olej w układzie jest podgrzewany i natryskiwany na formy. Niestety jest to segment zdominowany przez rafinerie dostarczające bazy olejowe pod swoimi nazwami handlowymi. Formulacja takiego gotowego produktu jest dosyć prymitywna co przekłada się na niską cenę ale konsekwencją tego są liczne odpady, powstające w wyniku przywierania mieszanki do formy. Efekt ten można ograniczyć stosując produkty wzbogacone o dodatki.
Jakość baz olejowych
Innym czynnikiem o niebagatelnym znaczeniu, na który zwracamy uwagę produkując i wdrażając do sprzedaży oleje antyadhezyjne jest jakość używanych baz olejowych.
Do produkcji używane są jedynie bazy nowe, nie przepracowane, pochodzące od renomowanych dostawców w Polce i w Europie. Mając na uwadze rosnące wymagania co do jakości, wprowadziliśmy serię produktów Betonform BIO opartą o bezzapachowy olej parafinowy bardzo wysokiej czystości. Pozwala to sprostać nawet najbardziej wymagającej produkcji, ograniczyć do minimum opary i zapewnić jak najwyższy komfort pracy przy aplikacji oleju. Ma to ogromne znaczenie w przypadku aplikacji na podgrzewane formy lub stoły.
Polfluid Sp. z o.o. prowadzi skład podatkowy, co zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym pozwala na stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy. Oznacza to, że dla podmiotów zużywających nasze produkty olejowe możemy oferować cenę niższą o wartość podatku akcyzowego, tj. 1,18 zł netto za każdy litr produktu. Wymaga to od Klienta dopełnienia procedury związanej z rejestracją w Urzędzie Celnym oraz prowadzenia ewidencji zużycia wyrobu akcyzowego. We wszelkich procedurach pomagają specjaliści firmy Polfluid.
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rozwiązania typowego czy specyficznego, szytego na miarę, zapraszamy do kontaktu.
Autor: Dominik Bonarek - Menadżer ds. Sprzedaży i Wsparcia Technicznego