Jakiego artykułu szukasz?

​Beton bez pęknięć? Bakterie jako ekologiczna alternatywa w naprawach

Czy bakterie mogą być środkiem naprawczym dla kompozytów cementowych? Dr inż. Martyna Janek z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej prowadzi badania w tej materii.
​Beton bez pęknięć? Bakterie jako ekologiczna alternatywa w naprawach

Beton, jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych, zachwyca swoją wytrzymałością, ale ma też istotną wadę – jest podatny na pęknięcia. Przyczyny tego zjawiska są różne: samoistny skurcz betonu, zmiany temperatury, obciążenia czy nawet drgania spowodowane bliskością torów kolejowych. Naprawa takich uszkodzeń tradycyjnie wiąże się z zastosowaniem środków chemicznych, które zazwyczaj nie są przyjazne dla środowiska. Dlatego naukowcy poszukują bardziej ekologicznych rozwiązań.

Polecamy komentarz dr inż. Martyny Janek z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych i Geoinżynierii na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Naprawa betonu z wykorzystaniem bakterii

Na Politechnice Lubelskiej od czterech lat prowadzone są badania, w których testowane są bakterie jako środek naprawczy dla kompozytów cementowych.

– Pomysł polega na tym, żeby wykorzystać szczepy bakterii naturalnie występujące w środowisku, np. w glebie, których produkcja nie szkodzi środowisku. Ale również te bardziej wyselekcjonowane, na przykład pochodzące z Antarktydy wyjaśnia dr inż. Martyna Janek z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Bakterie te, w obecności odpowiednich składników odżywczych, są zdolne do wytrącania węglanu wapnia – prostego i powszechnie dostępnego związku chemicznego, który występuje też naturalnie w strukturze matrycy cementowej.

Proces naprawy może przebiegać na kilka sposobów. Bakterie mogą być aplikowane powierzchniowo, na przykład przez natryskiwanie ściany lub aplikację past naprawczych lub dodawane do mieszanki betonowej już na etapie jej produkcji w postaci kapsułek.

Nie tylko bakterie odgrywają kluczową rolę w tym procesie. Istotne są również składniki odżywcze, takie jak azotany, mrówczany czy octany wapnia i magnezu.

Martyna Janek, przez kolejne trzy lata, będzie testować różne kombinacje tych związków, zarówno z bakteriami, jak i bez nich, aby określić, które z nich zapewniają najlepsze rezultaty.

– Aspekt biologiczny jest już dobrze znany naukowcom, ale nadal istnieje luka w wiedzy na temat interakcji biologicznej natury procesu ze środowiskiem matrycy kompozytów cementowych. Szczegółowe rozpoznanie przebiegu procesów naprawczych jest gwarantem opracowania najbardziej efektywnych metod naprawy dla różnych szczepów bakterii oraz składników odżywczych. Chcę zbadać wszystkie możliwe kombinacjepodkreśla badaczka.

Metoda ta może być szczególnie przydatna przy naprawach obiektów zabytkowych, gdzie istotny jest efekt wizualny oraz przy naprawach konstrukcji betonowych, dla których tradycyjne metody naprawy są nieopłacalne w aspekcie ekonomicznym oraz ekologicznym.

Ostatecznym celem projektu jest wdrożenie technologii na rynek. Jeśli się to uda, możemy spodziewać się rewolucji w budownictwie – ekologicznych i trwałych rozwiązań, które zminimalizują potrzebę stosowania szkodliwych chemikaliów, a jednocześnie wydłużą żywotność konstrukcji betonowych.

Badania finansowane są przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu PRELUDIUM 23.

Treści powiązane

Agresja chemiczna wody względem betonu
Agresja chemiczna wody względem betonu
Jakie reakcje chemiczne zachodzą w wyniku działania wody na beton? Przeczytaj o możliwych uszkodzeniach z tym związanych, rodzajach agresji chemicznej, sposobach przeciwdziałania i ochrony betonu.
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?
Beton na budowie domu jednorodzinnego
Beton na budowie domu jednorodzinnego
Beton to kluczowy budulec, bez którego nie powstanie dom, a na pewno pewne jego istotne elementy. Czy budując dom jednorodzinny koniecznie trzeba sięgać po wyroby wysokich klas? Jakie parametry betonu wystarczą do takiej inwestycji?
Naprawa betonu za pomocą iniekcji
Naprawa betonu za pomocą iniekcji
Iniekcja jest szybkim, małoinwazyjnym i skutecznym zabiegiem naprawczym, zwiększającym wytrzymałość konstrukcji betonowej. Poznaj rodzaje iniekcji, wykorzystywane w tej technologii materiały, jej zastosowania oraz korzyści, jakie można osiągnąć dokonując napraw betonu tą metodą.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Autostradowa nawierzchnia betonowa o niskim śladzie węglowym
Autostradowa nawierzchnia betonowa o niskim śladzie węglowym
Na przykładzie realizacji odcinka autostrady A2 Warszawa – Kukuryki na odcinku obw. Siedlec – węzeł „Cicibór” (z węzłem), Odcinek VI od km ok 561+440 do km ok 580+190 z węzłem „Borki” o długości około 18,750 km, gdzie po raz pierwszy w Polsce wykorzystano cement - JASNY CEM II/B-S 42,5 R-NA.
Konsystencja betonu – metody badania
Konsystencja betonu – metody badania
Czym jest konsystencja betonu? Do czego służy ten parametr? Po co określa się konsystencję betonu i w jaki sposób się ją bada? O tym w poniższym artykule.
Beton jamisty
Beton jamisty
Beton jamisty to jeden z tzw. betonów specjalnych. Charakteryzuje się dużą porowatością struktury, wodoprzepuszczalnością oraz lekkością. Przeczytaj, z jakich składników produkuje się beton jamisty, jakie ma właściwości oraz zastosowania.
Klasy ekspozycji betonu
Klasy ekspozycji betonu
Klasa ekspozycji betonu odnosi się do stopnia narażenia konstrukcji na różne warunki atmosferyczne i środowiskowe. Dowiedz się, jakie oddziaływania decydują o klasie ekspozycji betonu, jakie się wyróżnia klasy ekspozycji betonu oraz gdzie zastosowane znajduje beton określonej klasy ekspozycji.
Beton napowietrzony
Beton napowietrzony
Beton poddaje się procesowi napowietrzania, aby podnieść jego mrozoodporność. Odbywa się to poprzez dodanie odpowiednich domieszek. Jakie rodzaje domieszek napowietrzających są dostępne? Kiedy je stosować? Jakie właściwości ma napowietrzony beton? O tym piszemy w poniższym artykule.
Mała architektura betonowa
Mała architektura betonowa
Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Beton lekki
Beton lekki
Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały wyrób o niskiej wadze. Z czego powstaje lekki beton? Jaki jest jego skład, a tym samym właściwości. Gdzie można go zastosować? – o tym piszemy w poniższym artykule.
Drogi betonowe
Drogi betonowe
Nawierzchnie betonowe, tzw. sztywne, stają się coraz bardziej popularne. W Polsce szczególnie przybywa samorządowych dróg wykonanych z betonu. Pod względem ilości powiatowych dróg betonowych jesteśmy na drugim miejscu w Europie, po Belgii. Średnio rocznie przybywa ok. 100 km dróg z nawierzchnią betonową.
Geopolimery – beton nowej generacji
Geopolimery – beton nowej generacji
Beton jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przez człowieka. O jego popularności przesądza wysoka trwałość, wytrzymałość i łatwość formowania. Jego produkcja ma jednak negatywny wpływ na środowisko. Współczesne poszukiwanie proekologicznych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, powoduje sięgnięcie po rozwiązania znane już w starożytności.
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny stosowany jest do budowy elementów nośnych budowli, które przesądzają o trwałości, stabilności i bezpieczeństwie użytkowania określonego obiektu. Gdzie konkretnie znajduje zastosowanie? Jaki jest skład betonu konstrukcyjnego. W jakich klasach produkowany jest beton konstrukcyjny? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny to rodzaj dekoracyjnego materiału budowlanego i wykończeniowego. Surowy efekt, jaki uzyskuje się po jego zastosowaniu ma wielu zwolenników nowoczesnych stylizacji wnętrz. Poznaj, czym charakteryzuje się beton architektoniczny, gdzie znajduje zastosowanie oraz jakie rodzaje tego materiału są dostępne.
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Produkcja cementu pomimo unowocześniania technologii ciągle przyczynia się do ogromnej emisji CO2 do atmosfery. Czy można zastąpić cement innym, bardziej ekologicznym spoiwem? Czy możliwe jest wytworzenie betonu beż użycia cementu.
Naprawa betonu
Naprawa betonu
Choć beton to materiał budowlany cechujący się wysoką trwałością i wytrzymałością, w długiej perspektywie ulega działaniu czynników powodujących pęknięcia, ubytki, ukruszenia. Wiele z nich w prosty sposób można zniwelować i przywrócić pierwotny wygląd i funkcjonalność konstrukcji. Dowiedzcie się, jakie są przyczyny i rodzaje ubytków betonowych oraz jak je naprawiać.
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe wymagają szczególnej trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia. Wykonuje się je z odpowiednio przygotowanej mieszanki betonowej z zastosowaniem właściwej technologii. Z czego powstają posadzki betonowe? Czym powinny się cechować i gdzie znajdują zastosowanie? Więcej o posadzkach betonowych przeczytacie w tym artykule.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Beton drogowy
Beton drogowy
Beton drogowy to rodzaj betonu stosowanego do budowy dróg, autostrad, chodników i innych powierzchni drogowych. Jest to popularny materiał konstrukcyjny w infrastrukturze drogowej ze względu na swoje właściwości i trwałość. Jakie są zalety betonu drogowego? Jak powstaje beton drogowy.
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny (SCC) nie wymaga wibrowania podczas układania. Posiada zdolność rozpływu w szalunku pod własnym ciężarem, zachowując cechy tradycyjnego betonu. Zobacz, jak powstaje beton SCC, jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie.
Kompatybilność domieszek do betonu
Kompatybilność domieszek do betonu
Domieszki do betonu to substancje chemiczne, które zmieniają właściwości mieszanki betonowej, w zależności od przeznaczenia i planowanego zastosowania. W przypadku stosowania domieszek do betonu niezwykle istotne znaczenie ma ich zgodne współgranie ze sobą jak również z pozostałymi składnikami betonu, nie wywołujące zakłóceń. Jakie niepożądane reakcje mogą wywołać niewłaściwie dobrane domieszki? Na czym polega kompatybilność domieszek?
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny to nowoczesny materiał budowlany, będący alternatywną choćby dla stali czy drewna. Jego zastosowanie pozwala na wznoszenie konstrukcji w innej zupełnie technologii. Czym jest beton ekspansywny, jakie ma właściwości i gdzie się go stosuje? – więcej na ten temat w poniższym artykule.

Komentarze

brak komentarzy…