Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane – korzyści
Do niewątpliwych zalet zastosowania technologii prefabrykowania przy budowie domu zaliczyć można:
- niższy koszt
- szybki czas realizacji
- kompleksowa obsługa inwestycji – projekt, wykonanie prefabrykatów, montaż
- wysoka energooszczędność
- proces budowy niezależny od warunków atmosferycznych
- tańsze utrzymanie gotowego domu z betonu.
Szacuje się, że czas budowy domu może zostać skrócony do 50%. Do uzyskania stanu surowego otwartego (bez dachu) potrzeba jedynie 3 miesięcy.
To powoduje, że domy z gotowych segmentów betonowych cieszą się rosnącym zainteresowaniem.
Elementy prefabrykowane
Oczywiście nie na każdym etapie budowy możliwe jest zastosowanie prefabrykatów. Dotyczy ono wznoszenia właściwej konstrukcji, na tradycyjnie zbudowanym fundamencie lub bloczkach fundamentowych. Które więc elementy budowane w tradycyjnej technologii mogą być zastąpione przez gotowe, przygotowane zgodnie z projektem segmenty konstrukcji?
- prefabrykowane ściany nośne i działowe montowane są w miejsce murowanych z gazobetonu, pustaków lub cegieł
- szybko osadzane płyty stropowe zastępują wylewanie monolitu
- montowane są gotowe, prefabrykowane schody i balkony
Produkcja prefabrykatów
Elementy do budowy domów modułowych powstają w nowoczesnych, zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. W przypadku płyt jednowarstwowych elementy są gotowe po kilku godzinach, podczas gdy np. strop wylewany metodą tradycyjną potrzebuje około 28 dni do uzyskania wymaganej wytrzymałości.
Prefabrykowane moduły przygotowywane są zgodnie z projektem, przyjeżdżają na teren budowy najczęściej gotowe do montażu w postaci ścian z wyciętymi otworami na drzwi i okna, a także przygotowanym odpowiednimi komorami, w których poprowadzane zostaną domowe instalacje: grzewcza, elektryczna, gazowa, wodna, kanalizacyjna i wentylacyjna.
Zgodnie z oczekiwaniami inwestora produkowane elementy mają określone parametry dotyczące przenikalności cieplnej czy właściwości akustycznych.
Rodzaje ścian prefabrykowanych
Ze względu na zastosowaną technologię wyróżnia się ściany
- jednowarstwowe
- dwuwarstwowe, zespolone ze sobą zbrojeniem
- trójwarstwowe, składające się z dwóch zbrojonych betonowych warstw filigranowych, warstwy izolacyjnej z pianki PUR oraz pustki powietrznej wypełnianej na budowie mieszanką betonową; ściany te nie wymagają zastosowania zewnętrznego ocieplenia.
Z kolei uwzględniając sposób montażu stosuje się:
- ściany zespolone, czyli gotowe segmenty ustawiane obok siebie na miejscu budowy
- ściany montowane etapami, gdy we wskazanej kolejności montowane są ich kolejne warstwy
- ściany filigranowe, wymagające wylania na budowie dodatkowej warstwy betonu spajającej i stabilizującej całą konstrukcję.
Jeśli chodzi o parametry prefabrykowanych ścian to minimalna jej grubość wynosić może wynosić tylko 18 cm, choć znacznie częściej stosowane są ściany o szerokości 20, 24, 36 czy 40 cm.
Prefabrykowana ściana uzyskuje gładką powierzchnię, minimalizując tym samym prace wykończeniowe. Nie wymaga tradycyjnego tynkowania, zastosowanie mają tynki cienkowarstwowe, na które nakłada się warstwy farby.
Wady domów prefabrykowanych
Nie sposób nie znaleźć minusów związanych z zastosowaniem technologii prefabrykacji przy budowie domu. Główne wady, jakie można wytknąć domom z gotowych elementów betonowych to:
- słabsza akustyczność
- mniejsza trwałość konstrukcji
- duża większość trudność wprowadzenia przeróbek, dodatkowych otworów
- konieczność wcześniejszego zaplanowania wystroju wnętrza – zawieszenie choćby szafek wymagać będzie zastosowania dodatkowych wzmocnień w ścianach działowych
- ograniczenie co do umiejscowienia domu – wybór lokalizacji musi gwarantować możliwość dotarcia dźwigów do stawiania domu a także transport gotowych, dużych elementów.
Wybierając określoną technologię budowy domu, należy przeanalizować wszystkie kryteria i ustalić priorytety. Zdecydować, czy szybki czas realizacji zrekompensuje niższą trwałość inwestycji. Czy gorsze parametry izolacyjne i akustyczne będą akceptowalne w zamian za niższy koszt budowy.
fot. Freepik