Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie przebiega w bardziej uproszczony sposób, nie ma konieczności oczekiwania na decyzje administracyjne, inwestycja może rozpocząć się szybciej.
Jak zgłosić budowę?
Budowę można zgłosić osobiście, listownie lub elektronicznie, za pośrednictwem portalu e-budownictwo. W ostatnim przypadku wymagane jest złożenie podpisu profilem zaufanym.
W większości przypadków organem właściwym do przyjęcia zgłoszenia jest starostwo albo prezydent miasta na prawach powiatu. W niektórych przypadkach organem właściwym jest wojewoda.
Zgłoszenie budowy - jakie inwestycje?
Przepisy prawa budowlanego jasno wskazują konkretne budowy i roboty budowlane, które mogą być realizowane na zgłoszenie, bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wśród nich będą m.in.:
- budynki mieszkalne jednorodzinne, które nie przekraczają łącznej powierzchni użytkowej 90 m2 (wliczając poddasze) i powierzchni zabudowy do 70 m2 (niezależnie wymagany pełen projekt budowlany)
- wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane
- wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty o powierzchni zabudowy do 35m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki
- przydomowe ganki, oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki
- ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m
- przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy do 35m2
- przyłącza: elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, telekomunikacyjne
- pomosty o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m
- zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3
- oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę.
Co zawiera zgłoszenie budowy?
Zgłoszenie budowy polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza oraz dołączeniu wymaganych dokumentów.
W przypadku domu jednorodzinnego (takiego, na jaki nie jest wymagane pozwolenie na budowę) zgłoszenie zawierać będzie:
- szczegółowe dane inwestora
- dane pełnomocnika (jeśli inwestor działa przez pełnomocnika)
- rodzaj zamierzenia budowlanego (np. budowa nowego budynku, rozbudowa, przebudowa, nadbudowa, odbudowa)
- planowany termin rozpoczęcia robót
- miejsce wykonywania robót.
Wśród załączników składanych wraz z zawiadomieniem będą:
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- pełnomocnictwo do reprezentowania inwestora – jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika
- potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej – jeżeli obowiązek uiszczenia takiej opłaty wynika z ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany (w postaci papierowej w 3 egzemplarzach albo w postaci elektronicznej)
- decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Pełnomocnictwo (o ile dotyczy) i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane muszą być dostarczone w oryginale. W przypadku drogi elektronicznej dokumenty te muszą być opatrzone podpisem elektronicznym.
Pozostałe dokumenty można dołączyć w postaci skanów lub zdjęć tych dokumentów.
W przypadku niektórych robót budowlanych do zgłoszenia dołącza się także szkice, mapy, pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, w szczególności decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
Kiedy dokonać zgłoszenia budowy?
Zgłoszenie robót budowlanych należy złożyć przed rozpoczęciem prac.
Rozpoczęcie budowy przed dokonaniem zgłoszenie lub przed oceną zgłoszenia przez urząd traktowane jest jako samowola budowlana. Jej zalegalizowanie będzie wymagać dodatkowych formalności w nadzorze budowlanym.
Kiedy można rozpocząć budowę po jej zgłoszeniu?
Urząd ma 21 dni na ewentualny sprzeciw do zgłoszenia. Jeśli zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania, akceptowane jest przez tzw. milczącą zgodę. Oznacza to, że brak pisma ze strony urzędu w ciągu 21 dni od złożenia zgłoszenia budowy jest równoznaczne z brakiem przeciwskazań do rozpoczęcia inwestycji. Jeśli zgłoszenie było uzupełniane, to termin należy liczyć od daty tego uzupełnienia lub od upływu terminu wskazanego w postanowieniu o uzupełnieniu zgłoszenia.
Sprzeciw urzędu do zgłoszenia budowy
Może się zdarzyć, że urząd dostarczy decyzję o sprzeciwie do zgłoszenia budowy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy przykładowo:
- nie zostały uzupełnione braki w zgłoszeniu
- zgłoszona inwestycja wymaga pozwolenia na budowę
- inwestycja jest niezgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy lub innymi aktami prawa miejscowego czy przepisami.
Urząd w określonych sytuacjach może w decyzji o sprzeciwie nakazać uzyskanie pozwolenia na budowę.
Jest możliwość odwołania się od decyzji o sprzeciwie do zgłoszenia budowy w ciągu 14 dni od otrzymania sprzeciwu. Odwołanie rozpatruje urząd wojewódzki, jeśli zgłoszenie złożone było do starostwa albo urzędu miasta na prawach powiatu lub Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w przypadku złożenia zgłoszenia na budowę do urzędu wojewódzkiego.
Fot. Freepik