• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Budowa na zgłoszenie

Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.
Budowa na zgłoszenie

Budowa na zgłoszenie przebiega w bardziej uproszczony sposób, nie ma konieczności oczekiwania na decyzje administracyjne, inwestycja może rozpocząć się szybciej.

Jak zgłosić budowę?

Budowę można zgłosić osobiście, listownie lub elektronicznie, za pośrednictwem portalu e-budownictwo. W ostatnim przypadku wymagane jest złożenie podpisu profilem zaufanym.

W większości przypadków organem właściwym do przyjęcia zgłoszenia jest starostwo albo prezydent miasta na prawach powiatu. W niektórych przypadkach organem właściwym jest wojewoda.

Zgłoszenie budowy - jakie inwestycje?

Przepisy prawa budowlanego jasno wskazują konkretne budowy i roboty budowlane, które mogą być realizowane na zgłoszenie, bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wśród nich będą m.in.:

  • budynki mieszkalne jednorodzinne, które nie przekraczają łącznej powierzchni użytkowej 90 m2 (wliczając poddasze) i powierzchni zabudowy do 70 m2 (niezależnie wymagany pełen projekt budowlany)
  • wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane
  • wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty o powierzchni zabudowy do 35m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki
  • przydomowe ganki, oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki
  • ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m
  • przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy do 35m2
  • przyłącza: elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, telekomunikacyjne
  • pomosty o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m
  • zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3
  • oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę.

Co zawiera zgłoszenie budowy?

Zgłoszenie budowy polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza oraz dołączeniu wymaganych dokumentów.

W przypadku domu jednorodzinnego (takiego, na jaki nie jest wymagane pozwolenie na budowę) zgłoszenie zawierać będzie:

  • szczegółowe dane inwestora
  • dane pełnomocnika (jeśli inwestor działa przez pełnomocnika)
  • rodzaj zamierzenia budowlanego (np. budowa nowego budynku, rozbudowa, przebudowa, nadbudowa, odbudowa)
  • planowany termin rozpoczęcia robót
  • miejsce wykonywania robót.

Wśród załączników składanych wraz z zawiadomieniem będą:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • pełnomocnictwo do reprezentowania inwestora – jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej – jeżeli obowiązek uiszczenia takiej opłaty wynika z ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany (w postaci papierowej w 3 egzemplarzach albo w postaci elektronicznej)
  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Pełnomocnictwo (o ile dotyczy) i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane muszą być dostarczone w oryginale. W przypadku drogi elektronicznej dokumenty te muszą być opatrzone podpisem elektronicznym.

Pozostałe dokumenty można dołączyć w postaci skanów lub zdjęć tych dokumentów.

W przypadku niektórych robót budowlanych do zgłoszenia dołącza się także szkice, mapy, pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, w szczególności decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Kiedy dokonać zgłoszenia budowy?

Zgłoszenie robót budowlanych należy złożyć przed rozpoczęciem prac.

Rozpoczęcie budowy przed dokonaniem zgłoszenie lub przed oceną zgłoszenia przez urząd traktowane jest jako samowola budowlana. Jej zalegalizowanie będzie wymagać dodatkowych formalności w nadzorze budowlanym.

Kiedy można rozpocząć budowę po jej zgłoszeniu?

Urząd ma 21 dni na ewentualny sprzeciw do zgłoszenia. Jeśli zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania, akceptowane jest przez tzw. milczącą zgodę. Oznacza to, że brak pisma ze strony urzędu w ciągu 21 dni od złożenia zgłoszenia budowy jest równoznaczne z brakiem przeciwskazań do rozpoczęcia inwestycji. Jeśli zgłoszenie było uzupełniane, to termin należy liczyć od daty tego uzupełnienia lub od upływu terminu wskazanego w postanowieniu o uzupełnieniu zgłoszenia.

Sprzeciw urzędu do zgłoszenia budowy

Może się zdarzyć, że urząd dostarczy decyzję o sprzeciwie do zgłoszenia budowy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy przykładowo:

  • nie zostały uzupełnione braki w zgłoszeniu
  • zgłoszona inwestycja wymaga pozwolenia na budowę
  • inwestycja jest niezgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy lub innymi aktami prawa miejscowego czy przepisami.

Urząd w określonych sytuacjach może w decyzji o sprzeciwie nakazać uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jest możliwość odwołania się od decyzji o sprzeciwie do zgłoszenia budowy w ciągu 14 dni od otrzymania sprzeciwu. Odwołanie rozpatruje urząd wojewódzki, jeśli zgłoszenie złożone było do starostwa albo urzędu miasta na prawach powiatu lub Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w przypadku złożenia zgłoszenia na budowę do urzędu wojewódzkiego.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB to Centralny Rejestr Uprawnień Budowlanych. Dowiedz się, jakie dane dostępne są w systemie, jakie korzyści daje dostęp do e-CRUB oraz kto może korzystać z bazy uprawnień budowlanych.
Ogród zimowy
Ogród zimowy
Ogród zimowy to zadaszona, przeszklona konstrukcja, najczęściej połączona z bryłą domu. To zatem dodatkowa przestrzeń do całorocznego relaksu, z rozległym widokiem na ogród, okolicę. Poznaj zalety ogrodów zimowych, zasady ich konstruowania i wskazówki ich urządzania.
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie można pobudować w granicach własnej działki. Co to oznacza? Jakie mogą być odstępstwa od tego wymogu? Jak precyzyjnie określić granice działki?
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie
Prawo budowlane jasno reguluje, które inwestycje budowlane wymagają pozwolenia na budowę, a kiedy wystarczy tylko zgłoszenie. Jak się mają przepisy w odniesieniu do budowy garażu lub wiaty garażowej? Jakie są wymagane formalności?
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku
Prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku
Oszacowanie kosztów materiałów to istotne kryterium przy planowaniu budowy zarówno przez deweloperów, jak i indywidualnych inwestorów. Jakie są prognozy cen materiałów budowlanych w 2024 roku? W jakich kategoriach produktowych ceny wzrosną, a w jakich zmaleją? Co na ten temat sądzą eksperci?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Przyłącze kanalizacyjne
Przyłącze kanalizacyjne
Jeśli w pobliżu działki, na której budowany jest dom, przebiega sieć wodociągowa lub kanalizacyjna, obowiązkiem jest się do niej przyłączyć. Realizacja przyłącza to inwestycja wymagająca wielu formalności, kilkuetapowych procedur. Jakie kolejne kroki należy wykonać? Jakie wnioski musi przygotować inwestor?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 roku ma wejść w życie wiele zmian nowelizowanej ustawy o prawie budowlanym. Na jakie nowości należy się przygotować? Czy na nowych przepisach zyskają inwestorzy? Czy zostaną zminimalizowane obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlane czy nadzoru budowlanego?
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Wprowadzone zmiany określające nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają ograniczyć praktyki nierespektowania przez deweloperów ogólnospołecznych wymagań stawianych dobrej architekturze. Jakie zmiany przewiduje rozporządzenie? W jakim zakresie nowelizacja ustawy ukróci praktyki patodeweloperów?
Przyłącze energetyczne
Przyłącze energetyczne
Uzyskanie przyłącza energetycznego wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów formalnych i uzyskaniem pozwolenia. Na jakim etapie budowy domu należy się tym zająć? Dowiedz się, jakie kroki należy wykonać, aby podłączyć się do sieci energetycznej.

Komentarze

brak komentarzy…