Dotacje na projekty niskoemisyjne
Jakie projekty mogą ubiegać się o wsparcie?
Dotacje dotyczyć będą realizacji inwestycji, które związane są z:
- produkcją takich urządzeń jak baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery oraz urządzenia do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla
- produkcją kluczowych komponentów przeznaczonych do bezpośredniego użytku jako materiał do produkcji urządzeń, o których mowa powyżej i używanych w tym celu
- produkcją lub odzyskiem pokrewnych surowców krytycznych niezbędnych do produkcji urządzeń i kluczowych komponentów, o których mowa wyżej.
Warunki przyznania dotacji
Projekt musi spełniać przynajmniej 5 kryteriów z listy 14 aspektów jakościowych, branych pod uwagę w ocenie. Są nimi:
- Utworzenie wyspecjalizowanych miejsc pracy.
- Zatrudnienie znacznej liczby nowych pracowników wykraczającej poza minimalny próg (>200 pracowników).
- Poniesienie kosztów kwalifikowanych znacznie wykraczających poza minimalny próg (>1 mld PLN).
- Współpraca z podmiotami tworzącymi system szkolnictwa wyższego i nauki (spełnienie min. 3 z 10 form współpracy).
- Status MŚP.
- Lokalizacja inwestycji na obszarze zagrożonym wykluczeniem.
- Robotyzacja i automatyzacja procesów.
- Inwestycja w OZE (min. 15% średniorocznego zużycia energii elektrycznej w zakładzie).
- Wykorzystanie potencjału zasobów ludzkich (zatrudnienie min. 4% pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności).
- Wspieranie zdobywania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz współpraca ze szkolnictwem branżowym (spełnienie min. 3 z 8 form wsparcia).
- Tworzenie powiązań regionalnych.
- Podejmowanie działań w zakresie opieki nad pracownikiem (spełnienie min. 1 z 4 warunków).
- Prowadzenie działalności gospodarczej o niskim negatywnym wpływie na środowisko.
- Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.
Dotacje mogą być przyznane tym projektom inwestycyjnym, których koszty kwalifikowane wyniosą co najmniej 110 milionów euro i w ramach których utworzonych zostanie co najmniej 50 nowych miejsc pracy.
Realizacja projektu musi zakończyć się w ciągu 7 lat od dnia rozpoczęcia prac (poza tym okresem nie będzie możliwe ponoszenie kosztów kwalifikowanych). Podpisywanie umów dofinansowanie kończy się 31 grudnia 2025 r.
Wysokość dofinansowania
Całkowity budżet programu to ok. 5 mld PLN. Maksymalna wysokość wsparcia finansowego zależeć będzie od lokalizacji projektu i wielkości przedsiębiorstwa.
Wysokość dofinansowania wyniesie:
- 35% kosztów kwalifikowalnych, ale nie więcej niż 350 milionów euro na jedno przedsiębiorstwo dla projektów realizowanych na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz gmin należących do regionu mazowieckiego regionalnego innych, niż wymienione poniżej
- 20% kosztów kwalifikowalnych, ale nie więcej niż 200 milionów euro na jedno przedsiębiorstwo dla projektów realizowanych na terenie województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego oraz na terenie określonych gmin regionu mazowieckiego regionalnego (Baranów, Błonie, Dąbrówka, Dobre, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jadów, Jaktorów, Kałuszyn, Kampinos, Kołbiel, Latowicz, Leoncin, Leszno, Mrozy, Nasielsk, Osieck, Prażmów, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka, Tarczyn, Tłuszcz, Zakroczym i Żabia Wola)
- 15% kosztów kwalifikowalnych, jednak nie więcej niż 150 milionów euro na jedno przedsiębiorstwo dla projektów realizowanych na pozostałych obszarach.
Wysokość dofinansowania jest podwyższana o 20 punktów procentowych w przypadku inwestycji realizowanych przez mikro i małego przedsiębiorcę oraz 10 punktów procentowych w przypadku średnich przedsiębiorstw.
Projekty związane z produkcją pomp ciepła oraz kluczowych komponentów przeznaczonych do bezpośredniego użytku jako materiał do produkcji pomp ciepła uzyskają wsparcie wynikające z lokalizacji projektu obniżone o 50%.
Wartość dotacji obliczana jest w oparciu o planowaną wysokość kosztów kwalifikowalnych, maksymalną intensywność pomocy oraz liczbę punktów uzyskanych w ocenie jakościowej (liczba zadeklarowanych kryteriów jakościowych) według poniższego wzoru:
maksymalna wysokość wsparcia (zł) = a × b × c ÷ 10
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
a – wysokość kosztów kwalifikowalnych projektu niskoemisyjnego (PLN),
b – maksymalną intensywność pomocy (%),
c – liczbę punktów uzyskanych za zobowiązanie się do spełnienia warunków uzupełniających.
Kto może wnioskować o dofinansowanie?
Beneficjentami wsparcia mogą być przedsiębiorcy niezależnie od wielkości, planujący realizację inwestycji o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.
Które koszty podlegają dofinansowaniu?
Wsparcie finansowe dotyczy:
- kosztów poniesionych w związku z nabyciem gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego
- cen nabycia albo kosztów wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych
- kosztów budowy lub modernizacji istniejących środków trwałych
- cen nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej
- kosztów związanych z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli (pod warunkiem, że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, a przypadku MŚP co najmniej 3 lata licząc od dnia zakończenia realizacji projektu niskoemisyjnego)
- cen nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą w przypadku, gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy.
Pomoc udzielana na podstawie projektowanego Rozporządzenia będzie mogła być udzielana dopiero po zatwierdzeniu programu pomocowego przez KE.
Pomoc udzielana będzie w formie dotacji celowej, na podstawie umowy o udzielenie pomocy publicznej zawieranej z przedsiębiorcą przez ministra właściwego ds. gospodarki.
Fot. Freepik