• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Dotacje na projekty niskoemisyjne

Warunki określające zakres i zasady przyznawania pomocy finansowej na realizację projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 29 września 2023 r. Weszło ono w życie 5 października 2023 r. Dowiedz się, kto może zostać beneficjentem dofinansowania, jakie projekty objęte są dotacjami oraz na jakie kwoty wsparcia można liczyć.
Dotacje na projekty niskoemisyjne

Jakie projekty mogą ubiegać się o wsparcie?

Dotacje dotyczyć będą realizacji inwestycji, które związane są z:

  • produkcją takich urządzeń jak baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery oraz urządzenia do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla
  • produkcją kluczowych komponentów przeznaczonych do bezpośredniego użytku jako materiał do produkcji urządzeń, o których mowa powyżej i używanych w tym celu
  • produkcją lub odzyskiem pokrewnych surowców krytycznych niezbędnych do produkcji urządzeń i kluczowych komponentów, o których mowa wyżej.

Warunki przyznania dotacji

Projekt musi spełniać przynajmniej 5 kryteriów z listy 14 aspektów jakościowych, branych pod uwagę w ocenie. Są nimi:

  • Utworzenie wyspecjalizowanych miejsc pracy.
  • Zatrudnienie znacznej liczby nowych pracowników wykraczającej poza minimalny próg (>200 pracowników).
  • Poniesienie kosztów kwalifikowanych znacznie wykraczających poza minimalny próg (>1 mld PLN).
  • Współpraca z podmiotami tworzącymi system szkolnictwa wyższego i nauki (spełnienie min. 3 z 10 form współpracy).
  • Status MŚP.
  • Lokalizacja inwestycji na obszarze zagrożonym wykluczeniem.
  • Robotyzacja i automatyzacja procesów.
  • Inwestycja w OZE (min. 15% średniorocznego zużycia energii elektrycznej w zakładzie).
  • Wykorzystanie potencjału zasobów ludzkich (zatrudnienie min. 4% pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności).
  • Wspieranie zdobywania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz współpraca ze szkolnictwem branżowym (spełnienie min. 3 z 8 form wsparcia).
  • Tworzenie powiązań regionalnych.
  • Podejmowanie działań w zakresie opieki nad pracownikiem (spełnienie min. 1 z 4 warunków).
  • Prowadzenie działalności gospodarczej o niskim negatywnym wpływie na środowisko.
  • Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Dotacje mogą być przyznane tym projektom inwestycyjnym, których koszty kwalifikowane wyniosą co najmniej 110 milionów euro i w ramach których utworzonych zostanie co najmniej 50 nowych miejsc pracy.

Realizacja projektu musi zakończyć się w ciągu 7 lat od dnia rozpoczęcia prac (poza tym okresem nie będzie możliwe ponoszenie kosztów kwalifikowanych). Podpisywanie umów dofinansowanie kończy się 31 grudnia 2025 r.

Wysokość dofinansowania

Całkowity budżet programu to ok. 5 mld PLN. Maksymalna wysokość wsparcia finansowego zależeć będzie od lokalizacji projektu i wielkości przedsiębiorstwa.

Wysokość dofinansowania wyniesie:

  • 35% kosztów kwalifikowalnych, ale nie więcej niż 350 milionów euro na jedno przedsiębiorstwo dla projektów realizowanych na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz gmin należących do regionu mazowieckiego regionalnego innych, niż wymienione poniżej
  • 20% kosztów kwalifikowalnych, ale nie więcej niż 200 milionów euro na jedno przedsiębiorstwo dla projektów realizowanych na terenie województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego oraz na terenie określonych gmin regionu mazowieckiego regionalnego (Baranów, Błonie, Dąbrówka, Dobre, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jadów, Jaktorów, Kałuszyn, Kampinos, Kołbiel, Latowicz, Leoncin, Leszno, Mrozy, Nasielsk, Osieck, Prażmów, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka, Tarczyn, Tłuszcz, Zakroczym i Żabia Wola)
  • 15% kosztów kwalifikowalnych, jednak nie więcej niż 150 milionów euro na jedno przedsiębiorstwo dla projektów realizowanych na pozostałych obszarach.

Wysokość dofinansowania jest podwyższana o 20 punktów procentowych w przypadku inwestycji realizowanych przez mikro i małego przedsiębiorcę oraz 10 punktów procentowych w przypadku średnich przedsiębiorstw.

Projekty związane z produkcją pomp ciepła oraz kluczowych komponentów przeznaczonych do bezpośredniego użytku jako materiał do produkcji pomp ciepła uzyskają wsparcie wynikające z lokalizacji projektu obniżone o 50%.

Wartość dotacji obliczana jest w oparciu o planowaną wysokość kosztów kwalifikowalnych, maksymalną intensywność pomocy oraz liczbę punktów uzyskanych w ocenie jakościowej (liczba zadeklarowanych kryteriów jakościowych) według poniższego wzoru:

maksymalna wysokość wsparcia (zł) = a × b × c ÷ 10

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

a – wysokość kosztów kwalifikowalnych projektu niskoemisyjnego (PLN),

b – maksymalną intensywność pomocy (%),

c – liczbę punktów uzyskanych za zobowiązanie się do spełnienia warunków uzupełniających.

Kto może wnioskować o dofinansowanie?

Beneficjentami wsparcia mogą być przedsiębiorcy niezależnie od wielkości, planujący realizację inwestycji o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.

Które koszty podlegają dofinansowaniu?

Wsparcie finansowe dotyczy:

  • kosztów poniesionych w związku z nabyciem gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego
  • cen nabycia albo kosztów wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych
  • kosztów budowy lub modernizacji istniejących środków trwałych
  • cen nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej
  • kosztów związanych z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli (pod warunkiem, że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, a przypadku MŚP co najmniej 3 lata licząc od dnia zakończenia realizacji projektu niskoemisyjnego)
  • cen nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą w przypadku, gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy.

Pomoc udzielana na podstawie projektowanego Rozporządzenia będzie mogła być udzielana dopiero po zatwierdzeniu programu pomocowego przez KE.

Pomoc udzielana będzie w formie dotacji celowej, na podstawie umowy o udzielenie pomocy publicznej zawieranej z przedsiębiorcą przez ministra właściwego ds. gospodarki.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Program Czyste Powietrze 2024
Program Czyste Powietrze 2024
Na jakie dofinansowanie mogą liczyć uczestnicy programu Czyste Powietrze w 2024 roku? Jakie przewidziano zmiany? Ile wniosków można złożyć? Sprawdzamy, co przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2024 rok.
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Zdrowa Architektura Zrównoważona - komentarz dr inż. arch. Marty Promińskiej
Zdrowa Architektura Zrównoważona - komentarz dr inż. arch. Marty Promińskiej
W czasach, gdy zmiany klimatyczne przyspieszyły, zintensyfikował się wpływ środowiska zbudowanego na zdrowie i chorujemy po prostu przez to, że żyjemy na ziemi. W związku z tym rolą projektanta jest przejęcie odpowiedzialności za zdrowie i przyszłość jakości życia człowieka.
Zeroemisyjna cementownia na Kujawach coraz bliżej
Zeroemisyjna cementownia na Kujawach coraz bliżej
Projekt zeroemisyjnej cementowni realizowany jest przez Orlen wraz z Lafarge (Holcim) i Air Liquide. Ma na celu zbudowanie morskiego terminalu, w którym przeładowywane będzie CO2 transportowane z Cementowni Kujawy. Zmniejszanie emisji dwutlenku węgla w sektorze cementowym jest kluczowe dla osiągnięcia zeroemisyjności w budownictwie.
Program FEnIKS
Program FEnIKS
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 to następca unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) w latach 2124-2020. Jakie są cele programu? Jakie korzyści ma przynieść jego wdrożenie oraz jaki budżet przewidziano na kluczowe projekty środowiskowe?
Składowanie CO2
Składowanie CO2
Ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla osiąga taką skalę, że wymusza poszukiwanie rozwiązań jego przechwytywania i przechowywania. Efektem takich działań ma być zmniejszenie emisji a tym samym redukcja negatywnego wpływu CO2 na zmiany klimatu i ograniczanie globalnego ocieplenia. Poznaj metody składowania i wykorzystania przechwytywanego z atmosfery dwutlenku węgla.
Zeroemisyjne betonomieszarki
Zeroemisyjne betonomieszarki
Postulat zielonego budownictwa realizowany jest w coraz liczniejszych obszarach branży budowlanej. Firmy stawiają na wybory, które skutkują zmniejszeniem emisyjności CO2. Dotyczy to zarówno zastosowania odpowiednich materiałów, technologii jak i sprzętu. Elektryczne betonomieszarki wpisują się politykę zeroemisyjności w budownictwie. Czy te nowoczesne pojazdy zdominują i wyprą tradycyjne maszyny służące do transportu betonu?
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Chiny i Global Cement – umowa o zeroemisyjności
Chińskie Stowarzyszenie Producentów Cementu (China Cement Association, CCA) oraz Światowe Stowarzyszenie Producentów Cementu i Betonu (Global Cement and Concrete Association, GCCA) podpisały zobowiązanie do partnerstwa.
​BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa
​BUDMA 2024 pod hasłem Zielona Przyszłość Budownictwa
Targi BUDMA odbędą się dniach 30.01 - 02.02.2024 w Poznaniu pod hasłem "Zielona Przyszłość Budownictwa". Wydarzenie to będzie miejscem inspiracji do wprowadzania proekologicznych zmian oraz innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej.
Dekarbonizacja w budownictwie
Dekarbonizacja w budownictwie
Oblicza się, że za aż blisko 40% emisji dwutlenku węgla odpowiada budownictwo. Działania na rzecz obniżenia emisyjności trwają od lat. Zmiany dotyczą podejścia do projektowania, produkcji materiałów, procesu budowlanego a także ograniczenia zużycia energii przez same budynki.
Protokół odbioru prac - Program Czyste Powietrze
Protokół odbioru prac - Program Czyste Powietrze
Protokół odbioru prac to jeden z dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o dofinansowanie prac objętych programem Czyste Powietrze. Jak wypełnić poprawnie protokół? Na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędów będących podstawą odrzucenia protokołu?
Zeroemisyjna energetyka i transport – projekty NFOŚiGW
Zeroemisyjna energetyka i transport – projekty NFOŚiGW
Przygotowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programy wsparcia zeroemisyjnej energetyki rozproszonej oraz zeroemisyjnego transportu mają zostać sfinansowane ze środków Funduszu Modernizacyjnego przewidzianego na lata 2021-2030, unijnego instrumentu wsparcia realizacji celów energetycznych oraz klimatycznych. Na czym polegają poszczególne inicjatywy? Na jakie dofinansowanie można liczyć?
​Dekarbonizacja budynków. Znaczenie węgla wcielonego - dr inż. Krzysztof Starzyk
​Dekarbonizacja budynków. Znaczenie węgla wcielonego - dr inż. Krzysztof Starzyk
Węgiel wcielony jest tradycyjnie pomijany jako przyczyna emisji w środowisku zabudowanym. Jednak, w miarę jak program dekarbonizacji nabiera tempa, może się to szybko zmienić.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Beton plasuje się na drugiej pozycji w rankingu najpowszechniej stosowanych przez człowieka materiałów, ustępując miejsca tylko wodzie. Tak powszechnie stosowany w zurbanizowanym świecie, nie pozostaje jednak obojętny dla jakości i funkcjonalności tego świata.

Komentarze

brak komentarzy…