Naprawa betonu
Ubytki i uszkodzenia w betonie – przyczyny
Wiele czynników może powodować, że w konstrukcji betonowej pojawią się rysy, pęknięcia, ukruszenia. Wśród najczęstszych przyczyn takiej sytuacji wymienić trzeba:
- uszkodzenia mechaniczne
- uszkodzenia chemiczne
- zmienne warunki atmosferyczne
- intensywne promieniowanie
- wadliwa konstrukcja
- narażenie konstrukcji na ruch, drgania
Wszelkie widoczne defekty powinny być niezwłocznie naprawione, aby nie pogłębiać ubytków. Szczególnie narażone są niezabezpieczone elementy bez wykończenia, które znajdują się na zewnątrz. Każde mikropęknięcie otwiera drogę wodzie, która przy niskich temperaturach zwiększa swoją objętość, rozsadzając beton. Korozji ulegają również metalowe zbrojenia, co widać po rudawych zaciekach.
Właśnie wilgoć w połączeniu z mrozem i ze słońcem mają silne właściwości niszczące beton.
Naprawa betonu
Przed przystąpieniem do naprawy czy renowacji betonu warto ustalić, co przyczyniło się do powstania takiego stanu i czy pęknięcie osiągnęło swój maksymalny rozmiar, czy postępuje nadal, np. w przypadku osiadania konstrukcji. Może wówczas być konieczne ustabilizowanie podłoża, jego wzmocnienie w celu zminimalizowania niszczycielskich naprężeń.
Wszelkie ubytki należy wypełniać materiałami posiadającymi parametry techniczne zbliżone do betonu. Zaprawy czy wylewki powinny mieć odpowiednio dobrany skład, zależny od rodzaju naprawianego betonu, miejsca aplikacji i warunków, w jakich znajduje się konstrukcja. Gotową zaprawę naprawczą można kupić lub wykonać samodzielnie łącząc piasek, wodę i cement, choć takie rozwiązanie może okazać się mniej skuteczne.
Pierwszym krokiem reperacji betonu jest dokładne oczyszczenie uszkodzonego miejsca, usunięcie pyłu ze szczelin oraz ich niewielkie poszerzenie przy pomocy szpachelki, aby dobrze wypełnić naprawiane przestrzenie.
Ubytek w betonie wymaga następnie solidnego zagruntowania, aby zwiększyć przyczepność zaprawy. Można w tym celu użyć masy sczepnej, dostępnej w handlu. Wybrane środki mają jednocześnie działanie antykorozyjne chroniące zbrojenie.
Ostatnim krokiem jest umieszczenie zaprawy naprawczej. Liczba jej warstw uzależniona jest od wielkości ubytku. W pierwszych fazach twardnienia warto polewać betonową powierzchnię wodą, co podwyższy jej trwałość.
Po zakończeniu naprawy zasadne jest zabezpieczenie powierzchni choćby przed opadami, stosując np. żywicę czy farbę do betonu bądź inny środek z wachlarza chemii budowlanej, odpowiedni do danej powierzchni czy konstrukcji betonowej.
Technika nadlewania
Dodanie dodatkowej warstwy betonowej, czyli nadlewanie schodów, jest techniką często stosowaną w naprawie czy renowacji zewnętrznych schodów betonowych. Schody po takim zabiegu zyskują na grubości, co powoduje ich podwyższenie. Metoda ta pozwala dokładnie wyrównać ewentualne różnice poziomów i uzyskać jednorodną warstwę posadzki.
***
Choć naprawa pęknięć i ubytków betonowych nie należy do skomplikowanych, to optymalnym rozwiązaniem jest ochrona betonu i unikanie jakichkolwiek awarii. Kluczowe jest zabezpieczenie przed wilgocią, która jest największym wrogiem betonu. Zdarza się, że w wyniku działania wody i mrozu, szczególnej interwencji i naprawy mogą wymagać niektóre elementy betonowe po zimie.
Wśród firm produkujących materiały powszechnie używanie do naprawy betonu czy żelbetu znajdą się Sika, Ceresit, H+H, Atlas, Cemex, Lafarge.