• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Rating a kondycja finansowa przedsiębiorstwa

Wiedza o kondycji finansowej przedsiębiorstwa, banku, samorządu, kraju przesądza o skłonności do współpracy z daną jednostką, instytucją, wpływa na decyzję o inwestowaniu w określony podmiot. Szereg parametrów określających stan wypłacalności, zdolność spłaty zobowiązań pozwala ocenić poziom ryzyka związany ze współpracą z tym podmiotem.
Rating a kondycja finansowa przedsiębiorstwa

Rynek oczekuje globalnych, ujednoliconych ocen wiarygodności dużych graczy, jak państwa, banki czy niektórych inwestycji. Gorsza ocena podmiotu skutkuje traktowaniem go jako partnera ryzykownego, współpracą na gorszych warunkach. Wysoka ocena jest zielonym światłem dla inwestorów, którzy nie powinni obawiać się ryzyka.

Rating zwiększa lub obniża zaufanie do danego podmiotu. Oznacza bowiem poziom ryzyka, na jakie naraża się pożyczający pieniądze.

Rating – zakres badania

Rating, czyli ocena ryzyka, obejmuje m.in.:

  • ocenę zdolności kredytowej, stopień zdolności spłaty kredytu
  • opinie specjalistyczne, mające na uwadze np. kredyt, pożyczki, lokaty i inne produkty finansowe
  • ewaluację dotyczącą ewentualnego bankructwa
  • klasyfikację mającą na celu ewaluację konkretnej emisji walorów dłużnych

Agencje ratingowe

Obecnie świat biznesu zdominowała tzw. wielka trójka, czyli agencje Moody’s, Fitch oraz Standard & Poor’s. Wykorzystują podobną skalę ocen, ich ratingi uznawane są za wiarygodne.

Podmioty oceniane są najczęściej na zlecenie. Dogłębne badanie kondycji firmy wymaga współpracy z zarządem ocenianej firmy.

Proces oceniania obejmuje etapy:

  • wstępna opinia na podstawie dostarczonych informacji, raportów
  • szczegółowa opinia w oparciu o kredyty, pożyczki, ale też prospekty emisyjne
  • ostateczna ocena

Rating obejmuje też monitorowanie zmian zachodzących w firmie i reagowanie na nie niekiedy zmianą oceny ratingowej.

Oceny ratingowe

Do oceny ratingów stosowane są oznaczenia literowe. AAA oznacza najmniejsze ryzyko niewypłacalności oraz obligacje o najwyższej możliwej jakości kredytowej.

Ocena AA dotyczy bardzo niskiego ryzyka niewypłacalności i obligacji o bardzo wysokiej jakości kredytowej. Z kolei ocena B oznacza poziom inwestycyjny zagrożony problemami ze spłatą zobowiązań w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk w otoczeniu podmiotu.

Poniżej oceny BBB pojawia się poziom spekulacyjny, czyli obligacje są zagrożone, a spłata zobowiązań zależy od sprzyjających warunków w otoczeniu podmiotu.

Najniższy rating DDD dotyczy podmiotów o nieregularnych płatnościach, o wysokim ryzyku niewypłacalności.

Dla ocen literowych przewidziano także plusy i minusy jako efekt dodatkowej ewaluacji przyznanej w obrębie ratingu danego podmiotu.

Analiza finansowa firmy

Prowadząc własny biznes warto na bieżąco korzystać z pewnych wskaźników, które określą kondycję firmy, wskażą pewne niepokojące obszary, zasygnalizują konieczność zmian.

Wskaźniki płynności finansowej

Wskaźniki określają dostęp do gotówki, czyli zdolność regulowania bieżących zobowiązań:

Wskaźnik szybki (Quick Rate) informuje, ile razy należności u klientów oraz gotówka są w stanie pokryć zobowiązania

  • QR = (należności + gotówka / zobowiązania bieżące)

Wskaźnik bieżący płynności (Current Ratio) jest rozszerzony o wartość stanów magazynowych. Szczególnie w przypadku towarów szybkorotujących jego wartość w okolicy i powyżej 1 nie powinna niepokoić.

  • CR = (zapasy + należności + gotówka / zobowiązania bieżące)

Wskaźnik dźwignia (Leverage) informuje czy i w jakim stopniu firma korzysta z zewnętrznego finansowania.

  • L = dług / kapitały własne

Wskaźniki jakości aktywów

Wskaźniki dotyczą gotówki, towarów, materiałów, należności od klientów oraz środków trwałych:

RT (Receivables Turnover) to wskaźnik, który mówi nam po ilu dniach klienci regulują płatności

  • RT = (wartość należności / sprzedaż) x okres sprzedaży

IT (Inventory Turnover) to wskaźnik rotacji zapasów, który informuje o tym jak szybko rotuje towar na magazynie.

  • IT = (stan magazynowy / sprzedaż) x okres sprzedaży

Współczynnik PT (Payable Turnover) wskazuje jak szybko firma płaci za zakupione towary.

  • PT = (wartość zobowiązań / zakupy) x okres zakupów

Wskaźniki finansowe:

Marża zysku brutto (Contribution Margin) pokazuje, ile ze sprzedaży pozostaje na utrzymanie całej firmy.

  • CM = (sprzedaż i koszty sprzedaży) / sprzedaż

Zyskowność sprzedaży – współczynnik ROS (Return On Sales) mówi o tym, ile zysku netto pozostaje w firmie z całej sprzedaży.

  • ROS = zysk brutto / sprzedaż

Współczynnik zyskowności aktywów ROA (Return On Assets) informuje o tym, jak bardzo zarabiamy na posiadanych aktywach.

  • ROA = EBITDA (zysk operacyjny / aktywa

Zwrot kapitału własnego (Return On Equity); zysk netto (po zapłaceniu podatku dochodowego) dzielimy przez kapitał własny, czyli środki trwałe plus gotówka, należności i zapasy pomniejszone zobowiązania takie jak niezapłacone faktury, pensje, podatki, kredyt, ZUS

  • ROE = Zysk netto / kapitał własny

Treści powiązane

Zabezpieczenia umów w budownictwie
Zabezpieczenia umów w budownictwie
Każda umowa powinna zawierać zapisy na wypadek niewywiązania się strony z ustaleń lub nienależytego wykonania zobowiązań. To zabezpiecza interesy stron. Nie inaczej jest w odniesieniu do projektów budowlanych, wymagających zaangażowania dużego kapitału, zasobów ludzkich, gdzie jakiekolwiek niepowodzenie skutkuje wysokim ryzykiem gospodarczym. Jakie zabezpieczenia mogą zagwarantować bezpieczeństwo stron zawierających umowę o roboty budowlane? Które mechanizmy warto zastosować? Przed jakimi zagrożeniami należy się ustrzec?
Budowa tunelu w ciągu drogi S19
Budowa tunelu w ciągu drogi S19
Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac związanych z wydrążeniem ponad dwukilometrowego tunelu w ciągu drogi ekspresowej S19 na odcinku Rzeszów Południe–Babica. Dowiedz się więcej o tej spektakularnej inwestycji na szlaku Via Carpatia. Poznaj stopień zaawansowania prac.
Budowa Zakopianki
Budowa Zakopianki
Koniec korków na Zakopiance? Czy podróż do zimowej stolicy Polski przestanie być koszmarem kierowców? Zaglądamy na plac budowy drogi na odcinku Lubień – Rabka Zdrój. Czy kilkakrotnie przesuwany termin realizacji inwestycji jest wiążący i nową Zakopianką pojedziemy jeszcze w tym roku?
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, ograniczenia dostępu do wielu źródeł surowców, związanego z tym wzrostu cen materiałów budowlanych, polskie drogi są nieustającym placem budowy. Trwają rozpoczęte inwestycje drogowe, wyłaniane są przetargi na nowe budowy. Przyglądamy się, gdzie i co buduje się na polskich drogach. Gdzie planowane są budowy dróg.
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Rynek budowlany 2022 – raport Spectis
Sytuacja w branży budowlanej nie napawa optymizmem. Trudne okoliczności rynkowe powodują wyhamowywanie aktywności budowlanej. Prognozuje się, że jeśli 2022 rok zakończy się minimalnym wzrostem wartości rynku, to 2023 rok odnotuje ujemną dynamikę rynku budowlanego. To wnioski Spectis, zespołu ekspertów świadczących usługi badawcze i analityczne dla kadry menedżerskiej z sektora budowlanego.
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu była inwestycją, mającą uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji, pozwalając jednocześnie na zakup tego surowca od dostawców i krajów, z którymi nie ma połączenia gazociągiem.
Świadectwo energetyczne budynku w 2023 roku - zmiana przepisów
Świadectwo energetyczne budynku w 2023 roku - zmiana przepisów
Zmiana przepisów związana jest z dostosowaniem prawa do wymogów Unii Europejskiej. Dotyczy przede wszystkim kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. Celem nowelizacji jest także poprawa skuteczności dotychczasowego systemu oceny efektywności energetycznej budynków. Dowiedz się więcej na temat świadectw energetycznych, planowanych w tym zakresie zmian, możliwości uzyskania takiego dokumentu.
Concretete Roads 2023 - „Betonowe drogi do zielonego świata”
Concretete Roads 2023 - „Betonowe drogi do zielonego świata”
Ruszyła rejestracja na XIV edycję międzynarodowego wydarzenia poświęconego betonowym nawierzchniom drogowym. Sympozjum odbędzie się w dniach 25-28 czerwca w Krakowie.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
Budowa tunelu w Świnoujściu
Budowa tunelu w Świnoujściu
Niewystarczająca przepustowość przepraw promowych pomiędzy wyspami Wolin i Uznam była przyczyną szukania innych rozwiązań komunikacyjnych. Wzmożony ruch lokalny i turystyczny generował długie kolejki oczekujących na prom - jedyną drogę dotarcia do dzielnicy nadmorskiej i centrum administracyjno-usługowego Świnoujścia, zależną również mocno od warunków pogodowych.
Branża budowlana a ryzyko upadłości firm 2022-2023
Branża budowlana a ryzyko upadłości firm 2022-2023
Niewypłacalność firm sektora budowlanego staje się coraz bardziej powszechna. Kryzys w budownictwie jest faktem. Analizujemy obecną sytuację w branży budowlanej i sprawdzamy prognozy na 2023 rok.
Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu
Na sfinansowanie kilkusettysięcznej inwestycji z posiadanych zasobów finansowych mogą pozwolić sobie nieliczni. Najczęściej jedynym sposobem uzyskania środków jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nieco inaczej wyglądają zasady jego przyznawania w przypadku budowy domu czy kupna mieszkania. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny? Jakie dokumenty będą potrzebne oraz jak wygląda zakup nieruchomości na kredyt? – przeczytajcie poniżej.
Sytuacja rynku budowlanego
Sytuacja rynku budowlanego
Choć popyt na usługi budowlane po wrześniowym spadku jest ciągle najniższy od stycznia br., prognozowany jest jego wzrost jeszcze przed nowym rokiem. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim kwartale 2022 roku.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Technologia BIM w projektowaniu i budowaniu
Technologia BIM w projektowaniu i budowaniu
Technologia BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) to całościowy proces tworzenia informacji o budowanym zasobie, integrujący wielobranżowe dane na przestrzeni jego cyklu rozwojowego. Poznaj, gdzie BIM znajduje zastosowanie, co obejmuje i jakie są jego korzyści.
Rynek pracy w budownictwie
Rynek pracy w budownictwie
Budownictwo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Jednak jak każdej innej, również budownictwa nie omijają fluktuacje wynikające z sytuacji globalnej. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia w budownictwie w czwartym kwartale 2022 roku. Ile wynosi stawka godzinowa w budownictwie.
Zakładowa Kontrola Produkcji
Zakładowa Kontrola Produkcji
Wdrożenie Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) jest wymogiem nałożonym na producentów wyrobów budowlanych, warunkującym wprowadzenie produktów do obrotu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. System ZKP jest gwarancją, że produkowane wyroby budowlane są zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej i deklarowanymi wartościami.

Komentarze

brak komentarzy…