Zastosowanie węzłów betoniarskich
Węzły betoniarskie to zespoły maszyn i urządzeń z przeznaczeniem do produkcji betonu.
Węzły betoniarskie znajdziemy w:
- cementowniach
- betonowniach
- na dużych placach budów
Budowa węzłów betoniarskich
Producenci oferują różnorodne konfiguracje elementów węzła, pozwalające dostosować je do potrzeb użytkownika.
Węzły betoniarskie składają się z:
- silosów, dozowników, zbiorników i innych urządzeń magazynujących surowiec (kruszywo i piasek składuje się głównie na hałdach i w zasiekach)
- linii przesyłającej odważone porcje surowca, którą tworzy dozujący podajnik taśmowy, podajnik ślimakowy oraz wózek typu „Skip”
- betonowni, czyli mieszarki dowolnego typu (np. talerzowej, planetarnej, dwuwałowej), systemu odważania cementu, bufora kruszyw z przepustnicą, rozdzielaczy kruszyw i cementu
- oprzyrządowania do odbierania gotowego betonu, a więc zbiorników wysypowych przenośników taśmowych i przenośników jezdnych.
Rodzaje węzłów betoniarskich
Na placach budów spotyka się:
- węzły stacjonarne
- mobilne węzły betoniarskie
Te ostatnie są co prawda mniejsze i mniej wydajne (można przy ich pomocy wyprodukować ok. 40 m3 mieszanki w ciągu godziny), ale szybciej się je montuje i sprawnie przemieszcza z miejsca na miejsce, co jest istotne choćby na budowie dróg. Co więcej, w przypadku betoniarni mobilnej nie jest wymagane zezwolenie na jej budowę, co jest z kolei konieczne w odniesieniu do stacjonarnego węzła betoniarskiego.
Węzły betoniarskie – zalety
Wykorzystanie systemu specjalistycznych urządzeń tworzących węzeł betoniarski pozwala na uzyskanie wielu korzyści. Kluczowe zalety takiego rozwiązania to:
- wysoka dokładność dozowania składników (system ważenia „on the fly” jest w stanie dozować i ważyć kruszywo z dokładnością do 5 kg)
- oszczędność materiałów
- obniżona wysokość załadunku powodująca oszczędność miejsca
- mniejsza rampa najazdowa oznacza oszczędności dla ładowarek
- redukcja emisji CO2
- produkcja precyzyjnie obliczonej ilości mieszanki potrzebnej w danym momencie
- usprawnienie procesów produkcyjnych
Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich elementów węzła betoniarskiego, gwarantujące nieprzerwaną pracę wymaga regularnego przeglądu, serwisu, regeneracji czy napraw lub wymiany części zamiennych. Profesjonalne serwisy węzłów betoniarskich oferują specjalizujące się w tym firmy.