Odwierty rdzeniowe – badanie konstrukcji
Odwierty rdzeniowe należą do tzw. badań niszczących – w ich wyniku następuje ubytek w konstrukcji. Jednak wysoka pewność pomiarowa i gwarancja uzyskania tą metodą najdokładniejszych informacji przesądza o praktykowaniu odkrywek.
Technika pobierania odwiertów
Istotne w tego typu badaniu konstrukcji jest miejsce pobrania (zgodne z rozkładem właściwości betonu) a także wielkość i sposób wykonania odwiertu. Te elementy znacznie wpłyną na wiarygodność oceny parametrów konstrukcji.
Decydując o miejscu pobrania próbki należy wybrać takie, o jak najmniejszym wpływie na konstrukcję.
Zaleca się wykonywanie odwiertów prostopadłych do kierunku betonowania. Niekiedy bywa to niemożliwe, pobiera się próbki zgodnie z kierunkiem betonowania, przykładowo w przypadku odwiertów z betonowych nawierzchni drogowych, mostowych płyt pomostowych czy fundamentów.
Wskazane jest pobieranie próbek o średnicy 100 mm. Stosunek średnicy odwiertu do ziaren kruszywa w betonie nie powinien być większy niż 1:3.
Próbki pobierane są za pomocą specjalistycznego, sprzętu – diamentowych wiertnic, skutecznych w pracy z twardym materiałem.
Małośrednicowe odwierty można wykonać bez użycia wody do chłodzenia korony diamentowej, stosując jedynie wysokiej mocy odsysacz urobku. Najczęściej jednak odwiertom towarzyszy zalewanie miejsca pobrania rdzenia wieloma litrami płuczki, co w przypadku wnętrz użytkowanych budynków nie jest mile widziane.
Odwierty rdzeniowe – co można zbadać?
Badanie odwiertowe pozwala zweryfikować:
- rzeczywistą grubość betonu
- rodzaj zastosowanego kruszywa
- stopień uziarnienia
- istnienie ubytków korozyjnych
- stan warstw konstrukcji
- głębokość karbonatyzacji betonu
- wytrzymałość betonu na ściskanie
- istnienie ewentualnych pęknięć, rozwarstwień odspojeń elementów łączonych
- występowanie rozsegregowanie kruszywa
Zgodnie z normą PN-EN 12504-1:2019-08, Badania betonu w konstrukcjach — Część 1: Próbki rdzeniowe — Pobieranie, ocena i badanie wytrzymałości na ściskanie zależność wytrzymałości próbek rdzeniowych od ich średnicy wraz z uwzględnieniem wymiaru kruszywa jest następująca:
- wytrzymałość rdzeni (z kruszywem do 20 mm) o średnicy 100 mm jest o około 7 % większa niż rdzeni o średnicy 50 mm i o około 20 % większa niż rdzeni o średnicy 25 mm,
- wytrzymałość rdzeni (z kruszywem do 40 mm) o średnicy 100 mm jest o około 17 % większa niż rdzeni o średnicy 50 mm i o około 19 % większa niż rdzeni o średnicy 25 mm.
Odwierty rdzeniowe – kiedy się stosuje?
Ocena stanu technicznego, bezpieczeństwa, wytrzymałości betonu dokonywana jest metodą odwiertów rdzeniowych w sytuacji, gdy:
- istniejąca konstrukcja ma być modernizowana i przeprojektowana
- konstrukcja jest w trakcie wznoszenia – jeśli jest taki wymóg
- pojawiają się wątpliwości odnośnie do wytrzymałości betonu spowodowane błędami wykonawczymi, uszkodzeniami pożarowymi lub innymi czynnikami
- nie zostały spełnione kryteria zgodności odnośnie do wytrzymałości betonu na ściskanie na próbkach normatywnych.