Rodzaje stropów
Strop to nic innego jak poziome przegrody budynku, dzielące go na kondygnacje.
Warstwy stropu
Stropy składają się z:
- podłogi
- sufitu
- konstrukcji nośnej
Funkcje stropu
Zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń budynku, zarówno ścian i więźby dachowej, jak i obciążeń użytkowych – to meble, sprzęty, elementy wykończeniowe czy sami mieszkańcy. Przyjmuje się, że średnie obciążenie użytkowe wynosi 1,5 kN/m², czyli około 150 kg/m².
Do innych funkcji stropów należą:
- usztywnianie budynku
- izolacja, ochrona przed utratą ciepła, przenikaniem wilgoci czy dźwięków
- ograniczanie rozprzestrzenianie się ognia
Rodzaje stropów
Dostępnych jest kilka systemów stropowych. Wybór konkretnego zależy od kształtu budynku, rozpiętości w świetle podpór czy przewidywanego obciążenia.
Stropy można podzielić ze względu na funkcję, jaką pełnią. Będą to zatem:
- stropy międzykondygnacyjne
- stropodachy
- stropy poddasza
- stropy nad podziemiami
Uwzględniając materiał zastosowany do wykonania stropu, będziemy mieć stopy:
- drewniane
- stalowe
- stalowo-betonowe;
- ceramiczno-żelbetowe
- żelbetowe
- z betonu sprężonego
- stalowo ceramiczne
Jeśli chodzi o rodzaj konstrukcji nośnej, wyróżnić można można stropy:
- wielokierunkowe
- jednokierunkowe
- kasetonowe
- belkowe
- gęstożebrowe
- płytowo-żebrowe
Wybrane stropy – cechy i zastosowania
Strop gęstożebrowy składa się z wielu gęsto (nie szerzej niż 90 cm) usytuowanych żeber pełniących funkcję nośną, pomiędzy które umieszcza się najczęściej lekkie pustaki z betonu, keramzytobetonu, ceramiki, betonu komórkowego, płyt drewnopochodnych czy tworzywa sztucznego.
Taką konstrukcję wzmocnioną w miejscach występowania ścian działowych zalewa się warstwą nadbetonu. Po kilku dniach tak wykonany strop może być obciążany, choć podpory montażowe mogą być demontowane dopiero po uzyskani przez beton pełnej wytrzymałości, czyli po 28 dniach.
To bardzo powszechne rozwiązanie stosowane na budowach.
Ten rodzaj stropu dostępny jest w formie prefabrykowanej, półprefabrykowanej oraz może być wykonanym bezpośrednio na miejscu budowy.
Wśród stropów gęstożebrowych będą przykładowo stropy Ackermana (pustaki ceramiczne na deskowaniu ażurowym), stropy Teriva (stosowane w budownictwie tradycyjnym, o grubości 22-24 cm) czy stropy grzybkowe (odpowiednie do dużych obciążeń, pod podjazdy czy w budownictwie przemysłowym)
Stropy żelbetowe (monolityczne) sprawdzą się w budynkach o skomplikowanych, nieoczywistych kształtach, a także przy wykonywaniu płyt balkonowych wysuniętych poza obrys budynku.
Ich wykonanie sprowadza się do umieszczenia podpór montażowych i szalunku na całej powierzchni stropu, zazbrojeniu płyty stropowej za pomocą prętów lub siatek, a następnie zalaniu mieszanką betonową. Również w tym wypadku potrzebny jest czas 28 dni na dojrzenie betonu.
Stropy prefabrykowane, gotowe stropy z betonu komórkowego nie wymagają podpór montażowych. Wykonywane są z np. z płyt żerańskich, kanałowych. Gotowe prefabrykowane płyty układa się na ścianach za pomocą dźwigu, wykonuje zbrojenie wieńców, przestrzenie między płytami zbroi się i zalewa betonem.
Taki rodzaj stropu możliwy jest do wykonania w budynkach o prostym układzie, nieskomplikowanym rzucie. Płyty z betonu komórkowego mogą być montowane wspornikowo i wychodzić maksymalnie 150 cm poza obrys budynku, tworząc wspornikowe płyty balkonowe.
Stropy żelbetowe półfabrykowane wykonywane są na wymiar w zakładzie prefabrykacyjnym. Zawierają elementy zbrojone, po ułożeniu zastępują szalunek – na nich układa się dodatkowe zbrojenie i zalewa warstwą nadbetonu. Tu również konieczne jest użycie dźwigu, natomiast nie są stosowane podpory montażowe. Ten rodzaj stropu sprawdza się w budynkach o skomplikowanych kształtach.
Stropy kasetonowe żelbetowe mają grubość 20-60 cm. Żebra stropu usytuowane są w obu kierunkach, tworząc siatki o oczkach kwadratowych. Zbrojenie żeber stropów kasetonowych wykonuje się z pojedynczych prętów układanych w obu kierunkach przenikających się żeber. Mają widoczne od spodu belki w dwóch wzajemnie prostopadłych do siebie kierunkach. Płyta połączona jest monolitycznie z belkami usytuowanymi dwukierunkowo, dlatego oba elementy współpracują ze sobą.
Stropy drewniane najczęściej dotyczą domów wykonanych z tego właśnie materiału, a więc o lekkiej konstrukcji. Wykonywane są na prostokątnych belkach drewnianych. Nie wymagają robót mokrych (o ile nie ma konieczności wykonania opuszczonych wieńców, jeśli ściany są murowane). Ich wadą jest łatwopalność, korozja biologiczna, przy niefachowym wykonaniu mogą skrzypieć.
***
Wybór konkretnego stropu zależy od rodzaju konstrukcji, jej przeznaczenia, oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych. Idealnych rozwiązań nie ma. Lekkie stropy będą miały gorszą izolację akustyczną. Inne wymagają użycia ciężkiego sprzętu czy czasochłonnego deskowania.
Na szczęście wybór jest duży i pozwala dobrać materiały i technologię wykonania do własnych oczekiwań tak, aby strop spełniał swoje zadania, odpowiednio izolował, gwarantował trwałość i pewność przez cały czas eksploatowania budynku.