Wyroby wibroprasowane
Pomimo, że budowa większości obiektów wymaga wykonania niestandardowych elementów betonowych, duże zastosowanie mają gotowe, wystandaryzowane, tańsze i szybciej wytworzone poza placem budowy elementy prefabrykowane.
Kluczowe jest spełnienie przez nie norm jakościowych, wytrzymałościowych, gwarantowanie odporności na mróz, pożądanej nasiąkliwości, ścieralności, stąd dobiera się odpowiednie technologie produkcji zapewniające właściwy skład mieszanki i jej zagęszczenie.
Wibroprasowaniu może być poddawany beton o konsystencji wilgotnej, o współczynniku wodno-cementowym 0,3 – 0,36.
Proces wibroprasowania
Wibroprasowanie odbywa się w specjalnej maszynie. Realizowane jest w dwóch etapach:
- wibrowania
- prasowania
W pierwszym z nich mieszanka betonowa poddana zostaje wibracjom, dzięki którym następuje właściwe ułożenie elementów kruszywa i ich równomierne rozmieszczenie. Wibracja zmniejsza lepkość mieszanki i siłę tarcia między jej cząsteczkami. Beton dzięki temu posiada identyczne parametry w każdym centymetrze sześciennym wyrobu.
Prasowanie betonu, ściskanie mieszanki służy lepszemu wypełnieniu pustych przestrzeni między cząsteczkami masy betonowej oraz usunięciu z niej powietrza. Polega na przyłożenia siły ściskającej przy pomocy stempla.
Po zakończeniu procesu wibroprasowania wyroby spędzają około 24 godziny w dojrzewalni, nabierając tam swoich ostatecznych właściwości.
Połączenie wibracji i ściskania eliminuje możliwość powstawania błędów produkcyjnych.
Urządzenia do wibroprasowania
Procesy powyższe przeprowadzane są w wibroprasach. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się:
- wibroprasy kroczące, mobilne; maszyna porusza się po betonowej płycie w linii prostej, pozostawiając za sobą gotowe wyroby; ma zastosowanie bezpośrednio na terenie budowy
- wibroprasy stacjonarne, instalowane w hali produkcyjnej; proces odbywa się na stole wibracyjnym, pod którym znajdują się mechaniczne wibratory
Wibroprasowanie – zastosowanie
Metodę wibroprasowania stosuje się w produkcji różnych rodzajów prefabrykatów, elementów galanterii betonowej. Najczęściej tą techniką wytwarza się elementy budowy infrastruktury drogowej:
- krawężniki
- obrzeża
- kostki brukowe
- płyty chodnikowe.
Wibroprasa znajduje zastosowanie w produkcji elementów drenaży i odwodnień:
- kręgów
- pokryw
- rynien
- koryt
- rur
- kratek.
Zalety wibroprasowania
Elementy z betonu wibroprasowanego wyróżnia:
- wysoka estetyka
- uniwersalność zastosowań
- wysoka trwałość (40-50 lat)
- łatwość w utrzymaniu
- możliwość łatwego demontażu i ponownego ułożenia
- różnorodność form, kształtów i funkcji
- mniejsze koszty wytworzenia w porównaniu do kamienia naturalnego czy wypalanego klinkieru drogowego.