Budynki inteligentne

Nowoczesne rozwiązania stosowane w inteligentnych budynkach pozwalają na zwiększenie komfortu użytkowania, bezpieczeństwa, personalizowanie parametrów urządzeń i instalacji oraz efektywniejsze ich wykorzystanie.
Inteligentne budynki integrują standardowe instalacje oraz nowoczesne systemy, które z wykorzystaniem elektronicznych urządzeń mogą być sterowane z poziomu aplikacji smartfona, z każdego miejsca na Ziemi.
Systemy inteligentnych budynków
Urządzenia oraz instalacje mogą stanowić element inteligentnego systemu dzięki wyposażeniu ich w czujniki, oprogramowanie i inne technologie pozwalające na łączenie, komunikowanie i wymianę danych z innymi urządzeniami za pomocą Internetu. To tzw. Internet rzeczy, czyli sieć obiektów fizycznych, które można uruchamiać, programować i komunikować się z nimi zdalnie.
W inteligentnym systemie połączone mogą być:
- ogrzewanie i klimatyzacja
- oświetlenie w domu i ogrodzie
- panele fotowoltaiczne
- monitoring wizyjny
- system alarmowy
- system audio i wideo
- instalacja wodna
- nawadnianie w ogrodzie
- urządzenia elektryczne (piekarnik, ekspres do kawy, zmywarka, odkurzacz samojezdny, telewizor)
- mechaniczna wentylacja
- OZE
- rolety automatyczne
- dostępy do określonych pomieszczeń (rozwiązania stosowane w biurach)
Zalety domów inteligentnych
Zastosowanie nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań pozwala uzyskać takie korzyści, jak:
- minimalne zaangażowanie użytkownika w pracę instalacji i urządzeń
- możliwość zdalnego sterowania instalacjami, parametrami urządzeń
- oszczędności energetyczne i finansowe dzięki automatycznemu sterowaniu pracą instalacji
Szacuje się, że zdalne sterowanie oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi pozwala uzyskać oszczędności prądu na poziomie 50-60%.
Ogrzewanie to jedna z wielu instalacji, które mogą być elementem inteligentnego systemu i również generować znaczne oszczędności. System wykorzystuje urządzenia pomiarowe do samodzielnego określania temperatury pomieszczenia, wysyłając jednocześnie informacje do urządzenia sterującego włączanie i wyłączanie ogrzewania.
Użytkownik takiego systemu wprowadza jedynie oczekiwane parametry, pożądaną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach w określonym momencie doby. Ciągłe monitorowanie zadanych parametrów pozwala na utrzymanie temperatury niezależnie od zmiennych zewnętrznych a jednocześnie oszczędność paliwa poprzez pracę instalacji dopasowanej do faktycznego zapotrzebowania.
Niezaprzeczalną korzyścią z zastosowania inteligentnych rozwiązań jest wygoda użytkownika. Ustawienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach czy rozgrzanie piekarnika przed powrotem do domu, sterowanie oświetleniem i systemem audio z poziomu smartfona, zamknięcie rolet zewnętrznych bez podnoszenia się z wygodnego fotela, czy podgląd z kamer zainstalowanych w domu czy na zewnątrz to wybrane rozwiązania podnoszące zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo mieszkania.
Inteligentne rozwiązania
Wiele firm oferuje zaawansowane systemy sterowania inteligentnym domem, integrujące szereg urządzeń i pozwalających na ustawienia własnych preferencji i oczekiwań.
Przykładowe rozwiązania?
Wystarczy jedno kliknięcie w drodze do ogrodu, aby uruchomić urokliwe oświetlenie oraz ulubioną playlistę i zmienić wieczór na tarasie w wyjątkowe i przyjemne spotkanie.
Spacerując po ogrodzie wieczorową porą, szczególnie jeśli jest to duża przestrzeń, nie potrzebujemy włączać oświetlenia w całym ogrodzie. Zainstalowane sensory wykrywają ruch i światło włącza się w miejscach, gdzie aktualnie ktoś przebywa.
Inteligentny system przygotuje się na powrót domowników, dostosowując temperaturę, wilgotność i jakość powietrza do ich preferencji.
Jedną komendą można przygotować dom na seans filmowy – uruchomi się telewizor i system audio, zasłonią żaluzje i włączy nastrojowe oświetlenie.
Funkcja dobranoc zasłoni rolety, uzbroi alarm, uruchomi oczyszczacz powietrza, pralka i zmywarka włączą się w momencie dostępnej tańszej taryfy energetycznej.
Choć część z przytoczonych możliwości może się kojarzyć z ekskluzywnymi i elitarnymi rozwiązaniami, trudno dzisiaj wyobrazić sobie dom bez wielu inteligentnych rozwiązań. Są one coraz bardziej dostępne cenowo, okazują się niezastąpione i znacznie poprawiają komfort i ekonomikę eksploatacji budynku.
Co więcej nowo wprowadzane przepisy techniczno-budowlane wynikające z dyrektyw unijnych nakładają na projektantów, inwestorów i wykonawców obowiązek tworzenia domów o zerowym zużyciu energii. Uzyskanie tak wygórowanych parametrów nie jest właściwie możliwe bez zastosowania nowoczesnych technologii domów inteligentnych.
Treści powiązane

Rozwój budownictwa prefabrykowanego

Pielęgnacja betonu

Zastosowanie węzłów betoniarskich

Budowa Zakopianki

Concretete Roads 2023 - „Betonowe drogi do zielonego świata”

Rodzaje i zastosowanie cementów

Odwierty rdzeniowe – badanie konstrukcji

Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?

Beton wyrobem budowlanym

Rynek budowlany 2022 – raport Spectis

Środki antyadhezyjne i ich rola

Projektowanie mieszanki betonowej

Klasy betonu

Betonowanie zimą

Budowa tunelu w ciągu drogi S19

Agresja chemiczna wody względem betonu

Budowa tunelu w Świnoujściu

Beton zwykły kontra beton towarowy

Rynek pracy w budownictwie

Zrównoważony rozwój w budownictwie

Zakładowa Kontrola Produkcji

Kostka brukowa – rodzaje

Rynek inwestycji – budowa dróg w Polsce 2022-2023

Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?

Domieszki do betonu

Badanie betonów

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu

Pompy do betonu

Autoklawizowany beton komórkowy

Naprawa betonu

Beton posadzkowy

Domy prefabrykowane

Kruszywa - rodzaje i zastosowania

Nawierzchnie betonowe czy asfaltowe?

Geopolimery – beton nowej generacji

Wyroby wibroprasowane

Beton podwodny

Osiedle z prefabrykatów w Toruniu

Technologia BIM w projektowaniu i budowaniu

Cement ekologiczny

Włókna do betonu

Popiół lotny – dodatek do betonu

Sytuacja rynku budowlanego

Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii

Posadzki żywiczne – rodzaje, właściwości, zastosowania
