Budynki inteligentne
Nowoczesne rozwiązania stosowane w inteligentnych budynkach pozwalają na zwiększenie komfortu użytkowania, bezpieczeństwa, personalizowanie parametrów urządzeń i instalacji oraz efektywniejsze ich wykorzystanie.
Inteligentne budynki integrują standardowe instalacje oraz nowoczesne systemy, które z wykorzystaniem elektronicznych urządzeń mogą być sterowane z poziomu aplikacji smartfona, z każdego miejsca na Ziemi.
Systemy inteligentnych budynków
Urządzenia oraz instalacje mogą stanowić element inteligentnego systemu dzięki wyposażeniu ich w czujniki, oprogramowanie i inne technologie pozwalające na łączenie, komunikowanie i wymianę danych z innymi urządzeniami za pomocą Internetu. To tzw. Internet rzeczy, czyli sieć obiektów fizycznych, które można uruchamiać, programować i komunikować się z nimi zdalnie.
W inteligentnym systemie połączone mogą być:
- ogrzewanie i klimatyzacja
- oświetlenie w domu i ogrodzie
- panele fotowoltaiczne
- monitoring wizyjny
- system alarmowy
- system audio i wideo
- instalacja wodna
- nawadnianie w ogrodzie
- urządzenia elektryczne (piekarnik, ekspres do kawy, zmywarka, odkurzacz samojezdny, telewizor)
- mechaniczna wentylacja
- OZE
- rolety automatyczne
- dostępy do określonych pomieszczeń (rozwiązania stosowane w biurach)
Zalety domów inteligentnych
Zastosowanie nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań pozwala uzyskać takie korzyści, jak:
- minimalne zaangażowanie użytkownika w pracę instalacji i urządzeń
- możliwość zdalnego sterowania instalacjami, parametrami urządzeń
- oszczędności energetyczne i finansowe dzięki automatycznemu sterowaniu pracą instalacji
Szacuje się, że zdalne sterowanie oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi pozwala uzyskać oszczędności prądu na poziomie 50-60%.
Ogrzewanie to jedna z wielu instalacji, które mogą być elementem inteligentnego systemu i również generować znaczne oszczędności. System wykorzystuje urządzenia pomiarowe do samodzielnego określania temperatury pomieszczenia, wysyłając jednocześnie informacje do urządzenia sterującego włączanie i wyłączanie ogrzewania.
Użytkownik takiego systemu wprowadza jedynie oczekiwane parametry, pożądaną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach w określonym momencie doby. Ciągłe monitorowanie zadanych parametrów pozwala na utrzymanie temperatury niezależnie od zmiennych zewnętrznych a jednocześnie oszczędność paliwa poprzez pracę instalacji dopasowanej do faktycznego zapotrzebowania.
Niezaprzeczalną korzyścią z zastosowania inteligentnych rozwiązań jest wygoda użytkownika. Ustawienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach czy rozgrzanie piekarnika przed powrotem do domu, sterowanie oświetleniem i systemem audio z poziomu smartfona, zamknięcie rolet zewnętrznych bez podnoszenia się z wygodnego fotela, czy podgląd z kamer zainstalowanych w domu czy na zewnątrz to wybrane rozwiązania podnoszące zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo mieszkania.
Inteligentne rozwiązania
Wiele firm oferuje zaawansowane systemy sterowania inteligentnym domem, integrujące szereg urządzeń i pozwalających na ustawienia własnych preferencji i oczekiwań.
Przykładowe rozwiązania?
Wystarczy jedno kliknięcie w drodze do ogrodu, aby uruchomić urokliwe oświetlenie oraz ulubioną playlistę i zmienić wieczór na tarasie w wyjątkowe i przyjemne spotkanie.
Spacerując po ogrodzie wieczorową porą, szczególnie jeśli jest to duża przestrzeń, nie potrzebujemy włączać oświetlenia w całym ogrodzie. Zainstalowane sensory wykrywają ruch i światło włącza się w miejscach, gdzie aktualnie ktoś przebywa.
Inteligentny system przygotuje się na powrót domowników, dostosowując temperaturę, wilgotność i jakość powietrza do ich preferencji.
Jedną komendą można przygotować dom na seans filmowy – uruchomi się telewizor i system audio, zasłonią żaluzje i włączy nastrojowe oświetlenie.
Funkcja dobranoc zasłoni rolety, uzbroi alarm, uruchomi oczyszczacz powietrza, pralka i zmywarka włączą się w momencie dostępnej tańszej taryfy energetycznej.
Choć część z przytoczonych możliwości może się kojarzyć z ekskluzywnymi i elitarnymi rozwiązaniami, trudno dzisiaj wyobrazić sobie dom bez wielu inteligentnych rozwiązań. Są one coraz bardziej dostępne cenowo, okazują się niezastąpione i znacznie poprawiają komfort i ekonomikę eksploatacji budynku.
Co więcej nowo wprowadzane przepisy techniczno-budowlane wynikające z dyrektyw unijnych nakładają na projektantów, inwestorów i wykonawców obowiązek tworzenia domów o zerowym zużyciu energii. Uzyskanie tak wygórowanych parametrów nie jest właściwie możliwe bez zastosowania nowoczesnych technologii domów inteligentnych.