Zielone budownictwo
Zielony budynek musi spełniać pewne przesłanki.
Kluczowe z nich to:
- jak najmniejsze zużycie energii i wody na etapie budowy i eksploatacji
- minimalizacja zużycia odpadów
- jak najmniejsza ingerencja w krajobraz
- zagwarantowanie dobrego zdrowia i samopoczucia użytkownikom
Przeczytaj więcej o zrównoważonym rozwoju w budownictwie.
Zielone budownictwo - certyfikacja
Aby w sposób obiektywny ocenić proekologiczne aspekty procesu budowy i użytkowania, konieczne są jasno określone standardy. Za najpopularniejsze w Polsce i na świece systemy oceny uznaje się obecnie:
LEED – Leadership in Energy and Environmental Design
BREEAM – Building Research Establishment Environmental Assessment Method
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego opracowało rodzimy certyfikat – Zielony Dom. Odnosi się od do budownictwa jedno- i wielorodzinnego, obejmując inwestycję od projektu, przez proces budowy po aranżację otoczenia.
Zielone budownictwo w Polsce i na świecie
Począwszy od 2010 roku, kiedy przyznano w Polsce pierwszy certyfikat LEED, a pół roku później w systemie BREEAM, z roku na rok dynamicznie wzrasta liczba certyfikowanych budynków. W 2021 roku łączna powierzchnia certyfikowanych obiektów przekroczyła 23 mln m2.
Zdecydowanie popularniejszy w Polsce okazał się system BREEAM, ponad 78% certyfikatów pochodzi z tego systemu.
Największy odsetek zielonych inwestycji stanowią ciągle biurowce – ponad 54%.
Na tle Europy jesteśmy liderem w jej środkowo-wschodniej części. Naszych 1100 certyfikowanych budynków stanowi aż 46% zielonych inwestycji w tym obszarze. Jednak dla niechlubnego porównania należy wspomnieć, że Niemcy już w 2020 roku przekroczyli liczbę 7000 certyfikatów.
Prym w zestawieniu wiodą Stany Zjednoczone z ponad 120 tysiącami zielonych budynków.
Eksperci o zielonym budownictwie
Problemy zielonego budownictwa były przedmiotem dyskusji ekspertów biorących udział w Międzynarodowym Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2020. Wśród wielu głosów i opinii pojawiły się m.in. te o istocie certyfikacji.
Agnieszka Strzemińska, Prezydentka PLGBC KI Group Commercial Excellence Manager, PLGBC podkreśliła ich rolę w odniesieniu do działań projektantów i budowniczych:
„Architekt w momencie, w którym projektuje, musi myśleć nie tylko o tym, co akurat wykreśla, ale jak to będzie działało. Jak to będzie działało za 5 - 10 - 30 lat. Jak to będzie działało w kontekście miasta. W związku z tym, wszystkie rozwiązania, które sprawiają, że możemy odpowiedzialnie budować, to są takie, które umożliwiają odpowiedzialne trwanie tego budynku. Są efektywne energetycznie, umożliwiają zarządzanie wodą, zwiększają odporność na efekty zmian klimatu, ale także przyczyniają się do redukcji tych elementów, które zmiany klimatu popychają w stronę, której nie chcemy.”
Zaznaczyła jednocześnie, że w Polsce praktycznie nie powstają budynki biurowe bez certyfikatów, a coraz częściej dotyczą one budownictwa mieszkaniowego.
Zdaniem Wojciecha Racięckiego, dyrektora Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR, nowy budynek ekologiczny powinien być inaczej budowany - w sposób modułowy. Cała instalacja, cały montaż, nawet wyposażenie w elementy typu AGD może zostać wykonane w fabryce, tak ażeby on się budował szybko, efektywnie i zgodnie z wysokim standardem. Żeby był od razu gotowym produktem dla klienta w znaczeniu gotowego mieszkania, a nie że to mieszkanie musi być jeszcze długo wykańczane.
Zielone budownictwo to absolutna konieczność w kontekście rosnącej świadomości skali kosztów degradacji natury, nieodwracalnych zmian w środowisku, wpływających na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.
Biorąc pod uwagę, że budynki odpowiadają za 38% światowej emisji CO2, zielone budownictwo to kierunek, który zagwarantuje konkretne korzyści dla środowiska i mieszkańców planety.
Przeczytaj także o budownictwie pasywnym.