Fotowoltaika w domu i firmie
Jak działa fotowoltaika? Czy sprawdza się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach? Poznaj wady i zalety energii pozyskiwanej z promieni słonecznych.
Instalacja fotowoltaiczna
Instalacja fotowoltaiczna to panel, umieszczony w miejscu gwarantującym jak najlepsze nasłonecznienie w ciągu całego roku oraz falownik.
Kluczowym elementem panelu są ogniwa fotowoltaiczne, zbudowane z materiałów półprzewodnikowych (najczęściej krzem), które łączy się w specjalne moduły.
Powszechnie stosowane w mikroinstalacjach są trzy rodzaje ogniw:
- monokrystaliczne, o ustabilizowanej strukturze krzemu; należą do najbardziej wydajnych, mogą przekształcić 15% promieni słonecznych w energię elektryczną
- polikrystaliczne, o mniej uporządkowanej strukturze krzemu, dające nieco mniejszą wydajność – 14%
- amorficzne, posiadają chaotyczną strukturę, sprawność ich określa się na ok. 10%
Panele pochłaniają energię słoneczną, przekształcają ją w prąd stały (tzw. zjawisko fotowoltaiczne), a następnie przekazują zgromadzoną energię do falownika, który przekształca prąd stały w zmienny i dostosowuje parametry prądu do potrzeb sieci elektrycznej w budynku.
Fotowoltaika – zalety
Najważniejsza jest niezależność od dostawców energii elektrycznej jak i uniknięcie częstych w ostatnim czasie podwyżek cen prądu. Co więcej, przy korzystaniu z własnej energii, rachunki można praktycznie wyeliminować.
Instalacja fotowoltaiczna jest prosta w obsłudze, najczęściej sprowadza się do kontrolowania komunikatów z falownika, który poinformuje o ewentualnej niestandardowej pracy.
Elementy instalacji wykonywane są obecnie z doskonałych jakościowo materiałów, gwarantujących korzystanie przez wiele lat, odpornych na działanie warunków atmosferycznych takich, jak grad czy gruba pokrywa śnieżna.
Problem wysokich kosztów można rozwiązać korzystając z programów dofinansowania fotowoltaiki.
Korzyścią na skalę globalną jest samodzielne wytwarzanie prądu, brak emisyjności przez instalację jakichkolwiek szkodliwych substancji, hałasów. Same panele wykonane są z materiałów podlegających recyklingowi. To zatem najbardziej ekologiczne źródło energii elektrycznej.
Nie bez znaczenia pozostaje także korzyść wizerunkowa – posiadacz własnej wytwórni energii postrzegany jest jako osoba nastawiona proekologicznie, postępowa.
Wady instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna to duży koszt. Urządzenia, ich montaż a potem przeglądy i konserwacja wymagają niemałych wydatków.
Problematyczny może niekiedy okazać się montaż oraz wpływ czynników atmosferycznych w danej lokalizacji na pracę urządzeń. Jeśli budynek nie ma odpowiedniej ekspozycji do słońca, instalacja utraci swoją wydajność.
Obawę mogą budzić regulacje prawne oraz polityczne. W dobie kryzysu energetycznego pojawiają się głosy o zmianie w zakresie zobowiązań prosumentów związanych z produkcją energii pozyskiwanej ze słońca.
Fotowoltaika dla biznesu
Wzrost cen prądu dla przedsiębiorstw o kilkadziesiąt a nawet kilkaset procent staje się uszczerbkiem w budżecie, którego nie pokryje podniesienie cen produktów czy usług ani cięcia w innych obszarach działalności firmy.
Rozwiązaniem może być własna instalacja fotowoltaiczna, gwarantująca autokonsumpcję wytworzonego prądu a tym samym znaczne obniżki rachunków za energię elektryczną.
Dotychczas czas zwrotu inwestycji szacowano na 5-8 lat, jednak przy obecnych skokach cen amortyzacja może ulec skróceniu.
Przedsiębiorcy mają szansę skorzystania z dofinansowania na poziomie 70-85% kwoty inwestycji, o ile zdecydują się na własną elektrownię słoneczną o mocy większej niż 50 kWp. Taka instalacja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. System o niższej mocy nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia.
Fotowoltaika jako środek trwały podlega odpisom amortyzacyjnym, które stanowią koszt uzyskania przychodu. Stanowi więc dodatkowo korzyść finansową w zapisach księgowych, obniżając podstawę opodatkowania i umożliwiając skorzystanie z tarczy podatkowej.
Często formą finansowania inwestycji jest skorzystanie przez przedsiębiorstwo z leasingu. Wówczas nie są angażowane środki własne, a jedynie rata leasingu ujęta jest w kosztach firmy. Przy obecnych cenach prądu rata leasingowa jest niższa niż rachunek za prąd.
W stosunku do przedsiębiorców stosowany jest obecnie – podobnie jak w przypadku klientów indywidualnych – system opustów, który pozwala na zużycie nadwyżek niewykorzystanego prądu w późniejszym terminie – okresach gorszego nasłonecznienia czy godzinach wieczornych. Nie ma konieczności odsprzedawania nadwyżek, jedynie opłaca się prowizję dostawcy sieci przesyłowej, która pełni w tym momencie funkcję magazynu energii. Nadwyżki rozliczane są w systemie rocznym.
Alternatywą jest sprzedaż wspomnianych nadwyżek według cen giełdowych lub po wynegocjowanych z odbiorcą „naszej” energii cenach.
Jeszcze inną opcją przechowywania nadwyżek wyprodukowanego prądu jest własny magazyn energii, czyli rodzaj akumulatora. Energia z instalacji jest rozdzielana pomiędzy instalacją elektryczną przedsiębiorstwa, magazynem energii oraz siecią przesyłową.
***
Interesują Cię inne rozwiązania proekologiczne?
Dowiedz się, czym jest dom pasywny.
Przeczytaj więcej o zielonym budownictwie.
Sprawdź, czym charakteryzuje się ekologiczny cement.
Na czym polega ograniczanie CO2 w produkcji cementu?
Jak realizowany jest zrównoważony rozwój w budownictwie?