Budowa ścian – przegląd materiałów
foto: Freepik
Decydując się na konkretny materiał należy przeanalizować szereg czynników i wziąć pod uwagę m.in.:
- koszty jakie poniesiemy
- usytuowanie domu
- warunki gruntowe
- tempo budowy z określonego materiału
- stopień obróbki materiału i fachowość ekipy budowlanej
- dostępność materiału
- skład fizyczny
- izolacyjność cieplną i akustyczną
- wytrzymałość
- podatność na przeróbki
Materiały do budowy ścian
Analizując materiały stosowane do budowy ścian warto wziąć pod uwagę:
- beton komórkowy
- bloczki silikatowe
- ceramikę
Beton komórkowy stosowany do budowy ścian zewnętrznych ma grubość od 18 do 48 cm. Bloczki na ściany działowe mają grubość 8-12 cm. Nie wymagają wykonywania pionowych spoin, łączone są na wpust i wypust. Warstwy bloczków łączy się zaprawą tradycyjną lub klejową, o lepszej izolacyjności, ale wymagającą większej precyzji i dużej staranności podczas poziomowania.
To materiał łatwy w obróbce, bez trudu się go tnie, szlifuje, wierci w nim otwory. Ma tym samym mniejszą wytrzymałość na ściskanie (2-4 MPa). Gwarantuje wysoką izolacyjność. To powszechnie używany materiał na ściany jednowarstwowe.
Beton komórkowy pozwala uzyskać najcieplejszą ścianę (uwzględniając pozostałe omawiane materiały). Uchodzi za materiał najłatwiejszy w budowie.
Bloczki silikatowe (wapienno-piaskowe) wyróżniają się dużą zdolnością tłumienia dźwięków. Mają słabe właściwości termoizolacyjne, za to ściany z nich wykonane świetnie akumulują ciepło, powoli się nagrzewają i stopniowo wychładzają.
Murowane są tradycyjną zaprawę murarską lub klejową. Pozwalają uzyskać twarde i mocne ściany, ale wymagające solidnego ocieplenia.
Ceramika to naturalny materiał. W tej grupie popularne są pustaki ceramiczne oraz ceramika poryzowana.
Z pustaków ceramicznych powstają ściany nie przekraczające 24 cm grubości. Ich ciepłochronność nie jest wysoka, ale ten mankament nie ma znaczenia w przypadku ścian wielowarstwowych. Stosowane są na ściany nośne. Nie wymagają pionowych spoin – mocowane są na wpusty i wypusty. Dostępne są także pustaki wypełnione wełną mineralną.
Lepsze właściwości ciepłochronne ma ceramika poryzowana. To materiał wyprodukowany z gliny wzbogaconej dodatkami zwiększającymi jej porowatość. Jest lekka i łatwa w obróbce.
To oczywiście przykładowe materiały do budowy ścian. Warto wymienić także inne, jak choćby bloczki keramzytowe, bloczki żużlobetonowe czy tradycyjna ceramika, czyli cegła.
Rodzaje ścian
Ściany mogą być jedno-, dwu- lub trzywarstwowe. To, jaka ściana będzie murowana także przesądza o wyborze określonego materiału, zastosowanej izolacji.
Na jednowarstwowe ściany wybierane są materiały o wysokiej izolacyjności cieplnej. Ten rodzaj ścian najczęściej murowany jest z betonu komórkowego czy ceramiki poryzowanej.
W technologii dwu- i trzywarstwowej wykorzystuje się bloczki silikatowe, pustaki ceramiczne lub ceramikę poryzowaną.
Ściany trzywarstwowe wybierane są zazwyczaj, jeśli chce się uzyskać efekt ceglanej elewacji domu z klinkieru. Wyróżniają się dużą izolacyjnością akustyczną, odpornością na uszkodzenia. Jako warstwę konstrukcyjną stosuje się dowolny materiał.
Jaki materiał wybrać?
Wszystko zależy, co przewiduje projekt, jakie właściwości ściany mają kluczowe znaczenie. Wybierając kryterium cenowe należy mieć na uwadze, że tańszy materiał może przysporzyć więcej problemów na etapie murowania. Może być trudniejszy w budowie, wymagać bardziej czasochłonnej obróbki, większej ilości zapraw, co spowoduje, że wydatki na dodatkowe materiały i robociznę ten koszt de facto zwiększą.
***
Poznaj rodzaje stropów.
Dowiedz się, czym pokryć dach.
Przeczytaj o podłogach z betonu
Czym jest dom pasywny?