Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Choć beton jest materiałem budowlanym znanym już w starożytności, na przestrzeni dziejów zajmował budowlańców, którzy nieustannie pracowali nad jego ulepszeniem, poprawą jakości i właściwości. Spopularyzowany został w XIX wieku po wynalezieniu cementu portlandzkiego.
Domieszki do betonu
Obecnie oprócz kruszyw, wody i spoiwa stosuje się rozmaite domieszki, zmieniające parametry uzyskiwanej mieszanki betonowej. To substancje chemiczne, których ilość nie przekracza 5% masy cementu.
Ze względu na uzyskiwany w wyniku zastosowania odpowiedniej domieszki efekt wyróżnia się substancje:
- zmniejszające ilość wody w zaprawie
- przyspieszające wiązanie
- uszczelniające beton
- spowalniające wiązanie masy betonowej
- zwiększające więźliwość wody
- napowietrzające
Zastosowanie domieszek do betonu
Domieszki zmniejszające ilość wody pozwalają w znacznym stopni ograniczyć udział wody w mieszance, która jednocześnie staje się bardziej płynna, trwała, porowata i wytrzymała. W tej grupie znajdą się plastyfikatory wykorzystywane głównie w betonie towarowym, drogowym czy posadzkowym oraz superplastyfikatory, stosowane w produkcji betonu natryskowego, samozagęszczalnego czy fabrykatach.
Domieszki przyspieszające wiązanie wykorzystuje się do betonowania w niskich temperaturach – poniżej -5 stopni. Są także stosowane przy produkcji betonu wodoszczelnego, szybkowiążącego i natryskowego.
Domieszki uszczelniające sprawdzą się w konstrukcjach betonowych mających stały kontakt z wodą (szczególnie gruntową) czy substancjami chemicznymi (kwasy organiczne powodujące korozję betonu). Zalecane są do mieszanek fundamentowych.
Domieszki spowalniające wiązanie mogą być przydatne przy transporcie betonu na duże odległości a także podczas betonowania w wysokich temperaturach.
Domieszki zwiększające więźliwość poprawiają retencję wody, zapobiegają samoczynnemu wydzielaniu wody, poprawiają trwałość wierzchniej warstwy oraz zwiększają spoistość betonu. Sprawdzają się w konstrukcjach układanych pod powierzchnią wody, w produkcji kostek burkowych czy betonu posadzkowego.
Domieszki napowietrzające, czyli przeciwmrozowe zwiększają ilość pęcherzyków powietrza w mieszance, zostawiając miejsce dla betonu zwiększającego objętość w wyniku zamarzania wody. Poprawiają też urabialność i zmniejszają nasiąkliwość, ale obniżają wytrzymałość na ściskanie betonu. Wykorzystywane są w betonach mostowych, nawierzchniowych czy hydrotecznicznych.
Domieszki a dodatki do betonu
Jak wspomniano, masa domieszek nie może przekroczyć 5% masy cementu. Przy większym udziale substancji mówimy o dodatkach do betonu i nie są nimi tradycyjne składniki betonu jak kruszywo czy piasek.
Popularnym dodatkiem jest mikrokrzemionka, czyli pył krzemionkowy, zwiększający wytrzymałość betonu do 100-150 MPa. Jego zaletą jest dobra współpraca z wieloma domieszkami.
Jak dozować domieszki?
Jeśli zamawiamy gotowy beton w wytwórni, rodzaj i ilość domieszek zostanie dobrana zgodnie z naszymi oczekiwaniami i wymaganiami konkretnej konstrukcji.
Podczas przygotowywania betonu na placu budowy wymagana jest duża precyzja i ostrożność. Domieszki powinny być dodawana zgodnie z zaleceniami producenta, w ilości nie przekraczającej 5% masy cementu.
Jeśli kupowane są gotowe zaprawy – zawierają domieszki w odpowiednich proporcjach. Ich rodzaj i właściwości opisane są w specyfikacji produktu i nie wymagają naszej ingerencji. Otrzymujemy gotowy produkt o określonych parametrach.
Ważne, aby dobrze rozeznać wpływ zastosowanych domieszek. Może się bowiem zdarzyć, że dana domieszka poprawia jedną właściwość, pogarszając tym samym inną, a to efekt absolutnie niepożądany. Z tego samego powodu ryzykowne jest użycie kilku domieszek jednocześnie.
***
Dowiedz się więcej o produkcji betonu
Poznaj klasy betonu
Popiół lotny - dodatek do betonu
Czym się charakteryzuje beton podwodny?